Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 07:38
Reklama
Reklama
Reklama

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Może cię to drogo kosztować

Właściciele elektrycznych hulajnóg w państwach członkowskich Unii Europejskiej być może już niedługo będą musieli sypnąć groszem. Chodzi o ubezpieczenie.
Ubezpieczenie OC dla właścicieli e-hulajnóg ma przeciwdziałać przykrym skutkom finansowym zdarzeń z ich udziałem.
Ubezpieczenie OC dla właścicieli e-hulajnóg ma przeciwdziałać przykrym skutkom finansowym zdarzeń z ich udziałem.

Autor: Canva

23 grudnia wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotycząca ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To modyfikacja dyrektywy sprzed lat, dostosowana już do zmieniającego się rynku – w tym pojawienia się na nim środków transportu takich jak e-hulajnogi. 

W kilku krajach UE ubezpieczenie już obowiązuje

Ubezpieczenie OC dla właścicieli e-hulajnóg ma przeciwdziałać przykrym skutkom finansowym zdarzeń z ich udziałem. W Polsce e-hulajnogi zostały uznane za pojazdy w 2021 roku, jednak nie podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu. 

W krajach takich jak Norwegia, Niemcy, Francja, Holandia czy Wielka Brytania posiadanie takiego ubezpieczenia to już standard. Hiszpania oraz Litwa także rozpatrują wprowadzenie podobnych przepisów.

Czy rząd znów sięgnie do naszych portfeli? 

Czy zaktualizowana dyrektywa uderzy Polaków po kieszeni? Niekoniecznie. 

– Chociaż hulajnoga elektryczna wpisuje się w definicję pojazdu, to w definicję pojazdu silnikowego już nie, a to tego typu pojazdów dotyczy dyrektywa. Jej implementacja pod koniec tego roku nie wiąże się więc z obowiązkiem wykupienia OC dla właścicieli e-hulajnóg – wyjaśnia Danuta Żukowska, general manager CEE start-upu Cachet, który oferuje ubezpieczenia właścicielom e-hulajnóg. 

I dodaje: Nie znaczy to jednak, że w najbliższej przyszłości Polska nie będzie planowała wprowadzić podobnych zmian w prawie na własną rękę.

Zwłaszcza że Polacy są coraz bardziej zainteresowani mikromobilnością jako ekologiczną i wygodną alternatywą dla tradycyjnego transportu. Potwierdzają to badania. 

Pokazują one popularność tego środka lokomocji wśród młodych mieszkańców miast oraz pozytywny wpływ na środowisko i duży potencjał w zastępowaniu nimi krótkich podróży samochodowych.

Zobacz:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama