Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 05:58
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

KGW Siemierz z Perłą 2023! Ich korowaj przyciągał tłumy na Targach w Poznaniu

Koło Gospodyń Wiejskich w Siemierzu zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego w Poznaniu przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Nagrodę otrzymało za korowaj weselny.
Korowaj gospodyń z Siemierza dostał Perłę 2023 w konkursie „Smaki Regionów”.
Korowaj gospodyń z Siemierza dostał Perłę 2023 w konkursie „Smaki Regionów”.

Autor: UG Rachanie

Gospodynie z Siemierza wcześniej – w finale wojewódzkim w Janowcu – jako jedne z 9 zostały nominowane do nagrody Perły 2023. Z woj. lubelskiego doceniono wtedy także m.in. frykas kodeński, lody śmietankowe z Ostrowa, kołacz z jagodami z Białej Podlaskiej. Korowaj zrobiony przez panie z KGW Siemierz był jedynym produktem z naszego regionu i jedynym z powiatu tomaszowskiego.

Wielki finał XXII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbył się 30 września w trakcie kilkudniowych Targów Smaki Regionów w Poznaniu. Ekipa z Siemierza wspierana przez sekretarz gminy Rachanie Agatę Niedziółkę wzięła również udział w targach i dumnie prezentowała rachańskie rarytasy.

Anna Urban, przewodnicząca koła, przyznaje, że siemierskie stoisko prezentowało się najokazalej i najgustowniej. To też i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Uwagę odwiedzających Targi przyciągał szczególnie korowaj weselny.

– Nikt w tamtych stronach nie wiedział co to takiego. Nawet marszałek województwa wielkopolskiego pytał nas z czym to jest związane – mówi Anna Urban.

Przewodnicząca wyjaśniła każdemu zaintrygowanemu, że w gminie Rachanie przed laty nie było wesela bez korowaja.

– Można by powiedzieć, że w taki wieczór panieński dziewczyny się spotykały i robiły ozdoby do korowaja. Dzień wcześniej można upiec gałązki, chleb też. Sam korowaj długo poleży jako ozdoba, ale twardnieje – dodaje pani Anna.

I opowiada, że korowaj składa się z trzech części. Spód to okrągły chleb, góra to gałązki z wiśni oplecione praśnym ciastem. Dekoracją jest różaniec z ciasta pączkowego smażonego na głębokim oleju. Całość przystraja się wstążkami.

– Pierwszy korowaj upiekłam może 40 lat temu, a nauczyła mnie go robić pani Janina Szewczuk. Pani Janina jest po 80. i należy do naszego koła – dodaje Anna Urban.

W ub. roku w tym samym konkursie korowaj dostał nagrodę w kategorii wyrób artystyczny. W tym roku w Poznaniu sześć pań z Siemierza dostało Perłę 2023.

Sława korowaja idzie w świat.

– Mamy coraz więcej zamówień korowaja na wesela. Chociaż zastąpiły go współcześnie torty i inne ciasta, to teraz ta tradycja się odnawia. Korowaja młodzi zamawiają chociażby na stół wiejski. Teraz mamy zamówienie pod Lublin – przyznaje z radością gospodyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Waldek Kus 10.10.2023 16:33
Brawo Panie z Siemierza , za pokazanie zwyczajów z dawnego pow. Tomaszów Lub. na Targach Poznańskich, bardzo pięknie prezentują się Gospodynie z Roztocza na takich imprezach gdzie są goście z całego świata, tym bardziej miło mi mieszkańcowi Poznania było oglądać przedstawicielki z Siemierza, ponieważ z Tej urokliwej Wioski pochodziła moja Babcia (z d. ) Kramarczuk Kasia, wychodząc za mąż w 1916 r za kawalera mieszkającego w Podhorcach i następnie osiedlając się w Tarnawatce.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama