Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 12:39
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Stan bezpieczeństwa miasta Zamość. Nie wszyscy radni zgadzają się z raportem

Zamość staje się coraz bezpieczniejszym miastem. Tak wynika z informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, który na ostatniej sesji przedstawiła policja. Choć odnotowano mniej przestępstw, wypadków drogowych i kolizji, to radni zgłaszali propozycje, które – ich zdaniem – powinny ułatwić życie mieszkańcom i turystom.
Wszystko wskazuje też na to, że przy ul. Partyzantów pojawią się pasy w tym samym miejscu, gdzie przed przebudową znajdowało się przejście dla pieszych.
Wszystko wskazuje też na to, że przy ul. Partyzantów pojawią się pasy w tym samym miejscu, gdzie przed przebudową znajdowało się przejście dla pieszych.

Raport o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Zamościa w pierwszym półroczu br. został przedstawiony na ostatniej sesji Rady Miasta Zamość. W omawianym okresie na terenie miasta stwierdzono 528 przestępstw, czyli o 71 mniej niż rok wcześniej. Przestępstw kryminalnych było 314 (o 70 mniej niż w analogicznym okresie 2022 r.).

Nie tylko kradzieże

Wśród tych z kategorii uznawanych za najbardziej dokuczliwe społecznie dominowały kradzieże – 58 (o 15 mniej), kradzieże z włamaniem – 17 (o 15 mniej), uszkodzenie mienia – 12 (o 4 mniej), uszczerbek na zdrowiu – 8 (o 5 mniej), rozbój, kradzież i wymuszenia – 7 (bez zmian), bojka lub pobicie – 3 (o 2 mniej).

Wzrost odnotowano za to w przestępczości gospodarczej. W ciągu 6 miesięcy br. stwierdzono 142 takie przestępstwa, czyli o 22 więcej niż przed rokiem. O 30 więcej było też przestępstw internetowych (stwierdzono ich 72). Przybyło też oszustw „na wnuczka”. Odnotowano ich 19, czyli o 17 więcej niż przed rokiem.

Policjanci przeprowadzili na terenie miasta ponad 3,8 tys. interwencji, związanych m.in. ze spożywaniem alkoholu (99), zakłócaniem porządku (890), w ruchu drogowym (1 273) czy domowych (271). To o ponad 800 mniej niż rok wcześniej. Najwięcej interwencji odnotowano na os. Promyk, Świętego Piątka i Zamczysko (459).

Raport wykazuje, że poprawiło się bezpieczeństwo na ulicach Zamościa. W omawianym okresie doszło do 6 wypadków drogowych (o 4 mniej) – po 2 na ul. Lipskiej i Kilińskiego i po 1 na ul. Północnej i Wyszyńskiego. Nikt nie zginął, 6 osób zostało rannych. Zmalała też liczba kolizji, których było 267 (o 35 mniej). Najwięcej było ich na ul. Wyszyńskiego (23).

Radni mieli głos

Podczas dyskusji radny Janusz Kupczyk zaapelował do policji i straży miejskiej o skuteczniejsze interwencje wobec kierowców parkujących „gdzie popadnie”, w tym na os. Koszary. Radny Rafał Zwolak pytał z kolei, czy przy zamojskiej komendzie działa zespół ds. zwalczania przestępczości nieletnich, który w przeszłości funkcjonował przy wydziale kryminalnym i miał bardzo dobre wyniki. 

Radna Agnieszka Klimczuk zachęcała do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, a radny Andrzej Szpatuśko, podobnie jak wypowiadająca się wcześniej na sesji mieszkanka Zamościa, zaapelował o przywrócenie przy ul. Partyzantów (vis a vis przychodni zdrowia) przejścia dla pieszych, z którego przed przebudową ulicy korzystali piesi zmierzający nie tylko do przychodni, ale też do apteki przy ul. Orlicz-Dreszera.

 Radny Ireneusz Godzisz dopytywał, dlaczego na przebudowanym odcinku drogi od ul. 1-Maja do Szczebrzeskiej obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i dlaczego na odcinku 2-3 km kierowcy mogą się spodziewać nie jednej, ale dwóch kontroli prędkości. – Czy chodzi o bezpieczeństwo, czy ma to charakter fiskalny – pytał radny Godzisz.

Radny Dariusz Zagdański powiedział, że śmierć Eryka (16-latek został śmiertelnie skatowany na Plantach 28 lutego – przyp. red.) nie pozwala mu na zagłosowanie za przyjęciem sprawozdania i zaapelował o zwiększenie patroli na ulicach miasta.

W dyskusji poruszano też temat infrastruktury drogowej, parkingów, ścieżek rowerowych, „współpracy” kierujących z pieszymi i rowerzystami.

O bezpieczeństwo chodzi

Wywołany do tablicy mł. insp. Tomasz Halinowski, I zastępca komendanta miejskiego zamojskiej policji, przypomniał, że wobec nieprawidłowo parkujących kierowców, którzy w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego, mogą być wyciągnięte surowe konsekwencje, włącznie z odholowaniem auta na koszt właściciela, a następnie zwrócił się do komendanta Straży Miejskiej w Zamościu Mariana Puszki z prośbą o wsparcie przy podejmowaniu interwencji poprzez zakładanie blokad na koła w przypadkach, gdy zaparkowane samochody rażąco zagrażają bezpieczeństwu. Radny Zwolak w odpowiedzi usłyszał, że przy wydziale prewencji działa obecnie dwuosobowy zespół ds. profilaktyki nieletnich, który pojawia się w zamojskich szkołach. – Nie pracujemy dla pieniędzy czy mandatów, tylko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo – zwrócił się ml. insp. Halinowski do radnego Godzisza. – W niektórych sytuacjach nawet dwa patrole na dwukilometrowym odcinku to za mało.

Jak zauważył Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, przebudowany 4,5-kilometrowy odcinek drogi nazywanej kiedyś małą obwodnicą miasta może prowokować kierowców do zwiększenia prędkości, ale z uwagi na fakt, że wzdłuż tej trasy znajdują się przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i ronda, zapadła decyzja, żeby ze względów bezpieczeństwa obowiązywało tam ograniczenie prędkości do 50 km/h (przed przebudową można było jeździć 70 km/h), czyli podobnie jak na pozostałych ulicach w mieście.

Wszystko wskazuje też na to, że przy ul. Partyzantów pojawią się pasy w tym samym miejscu, gdzie przed przebudową znajdowało się przejście dla pieszych.

Ostatecznie za przyjęciem informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego zagłosowało 18 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ciekawy 14.09.2023 12:20
co to jest "rażący sposób" łamania przepisów ruch drogowego? może niech pokaże statystykę z mandatów ile było za złe parkowanie, a ile za przekroczenie prędkości i ile razy laweta odwiozła kogoś za parkowanie?? zwracanie się z prośbą o pomoc... jak to brzmi??! nie radzimy sobie? nie mamy ludzi?

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmoweAutor komentarza: LHRTreść komentarza: Spece z zamościa zapomnieli, że przed granicą jest Chełm, Tomaszów i HrubieszówData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: 1000 dziadowskich pensji...Treść komentarza: W d.... 1000 miejsc pracy dajcie zarobki jak w Lublinie chociaż, jak w Warszawie! A nie 1000 dziadowskich miejsc. Jeszcze trochę a Zamość nie będzie się różnił od Biłgoraja czy Hrubieszowa!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:20Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: HalkTreść komentarza: Brawo!!! Miasto się rozwijało i będzie rozwijać się nadal. Gorzej z powiatem , Kuropatwa mówił że nie będzie nic zadłużał i ostudzić zapędy będzie jego rolą zatem powiat jak zawsze daleko z tyłu. Gratuluję nowego starosty hahahaData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama