Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 16:11
Reklama
Reklama

Zamiast wymarzonych wakacji, wielkie rozczarowanie. Jak zareklamować wakacyjny wyjazd?

Niedobre jedzenie, niemiła obsługa, standard pokoju inny niż deklarowany – to wszystko może spotkać nas na „wymarzonych” wczasach. Czy można to reklamować? Oczywiście.
Zamiast wymarzonych wakacji, wielkie rozczarowanie. Jak zareklamować wakacyjny wyjazd?

Autor: iStock

Niestety o nieudany wyjazd wcale nie jest trudno, ponieważ w internecie roi się od fałszywych opinii, a to właśnie sieć najchętniej wykorzystujemy do rezerwacji wakacyjnych wyjazdów. Efekt? Rozczarowanie połączone ze stratą pieniędzy. Na szczęście każdy wyjazd można zareklamować, jeśli tylko stwierdzimy, że organizator nie dotrzymał warunków określonych w umowie. 

Problem zgłoś jak najszybciej

Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta radzi, żeby w razie wakacyjnego rozczarowania natychmiast zgłosić problem w hotelu bądź bezpośrednio u rezydenta. Jeżeli trafimy na rzetelnego organizatora, powinien on zaproponować nam usługę zastępczą. Oczywiście nie wolno mu obciążyć nas w związku z tym dodatkowymi kosztami.

Jeśli nasza reklamacja podczas wycieczki nie przyniesie oczekiwanych skutków, po powrocie do kraju możemy złożyć pisemną reklamację do biura podróży, w której opiszemy wszystko to, co zepsuło nasz wypoczynek. Reklamację należy złożyć jak najszybciej po powrocie z wakacji. 

Przedstaw dowody 

Dodajmy do reklamacji załączniki, takie jak treść oferty lub umowy, dowód przelewu, wyciąg z konta bankowego lub zdjęcia czy nagrania ukazujące niezgodność pomiędzy warunkami umowy a rzeczywistością. W piśmie reklamacyjnym powinniśmy zawrzeć żądania dotyczące rekompensaty za poniesioną szkodę. Zwykle będzie to po prostu żądanie zwrotu pieniędzy.

Prawo do złożenia reklamacji nie jest zależne od typu wycieczki, którą wykupiliśmy, ani kwoty, jaką za nią zapłaciliśmy.

Nie wszystko warte jest tyle samo 

Cieloch zaznaczyła, że trzeba oddzielić swoje oczekiwania od tego, co jest dozwolone prawnie. Najlepiej skorzystać z tzw. tabeli frankfurckiej, która dzieli niedogodności turystyczne na kilka podstawowych grup: transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz realizację wypoczynku. Roszczenia wynoszą przeważnie 10–15 proc. wartości wyjazdu, ale mogą sięgać nawet do 50 proc. poniesionych kosztów za złe zorganizowanie wczasów.

Gdzie się odwołać?

Jeśli biuro podróży nieodpowiednio, naszym zdaniem, zareaguje na reklamację, lub zignoruje ją, możemy zwrócić się do rzecznika konsumentów. Po zbadaniu sprawy rzecznik może podjąć działania wobec organizatora wycieczki, włączając w to nawet skierowanie sprawy do sądu. Poza tym bierność biura w tak ważnej sprawie może prowadzić do utraty koncesji na świadczenie usług turystycznych. 

W przypadku zagranicznych biur turystycznych warto skorzystać z pomocy Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Więcej skarg niż przed rokiem 

W 2023 roku UOKiK otrzymał już ponad dwukrotnie więcej skarg (750) niż w analogicznym okresie roku temu (366). Większość z nich dotyczyła opóźnionych lotów, braku rekompensaty przysługującej turyście albo problemów z zagubionym lub zniszczonym bagażem. Wśród najczęstszych skarg, oprócz nienależytego wykonania umowy przez biuro podróży, pojawiają się też sytuacje związane z brakiem podania obowiązkowej najniższej ceny promocyjnej oferty z ostatnich 30 dni.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: do dziennikaszaTreść komentarza: a dokąd jechały "po prąd" ?Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:41Źródło komentarza: Pijane i po prąd hulajnogami. Nocna szarża uliczna nastolatek [WIDEO]Autor komentarza: Ale jajaTreść komentarza: Rolnik ZSLowiec SBek Hetman uciekł od regionu rolników tak pseudo PSL dba o sprawy rolnictwa, to jeden wielki KIT sprzedawany naiwnym tak jak z Kołodziejczakiem naiwni dali się nabić w butelkę.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:19Źródło komentarza: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci w woj. lubelskimAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: PO co TfuSSkowi POczta LIKWIDACJA , to w tej samej gminie była cukrownia i ZSL z SB Bożkiem nie walczył o miejsca pracy w zamian śmietnisko z wielkim wałem. Ludzie kogo wy wybieracie dla swojej zagłady.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 08:59Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: HahaTreść komentarza: A ZSL i Kołodziejczak ma ich daleko w dup.e.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 08:48Źródło komentarza: W powiecie zamojskim i hrubieszowskim protestują rolnicyAutor komentarza: HuncioTreść komentarza: GratulujeData dodania komentarza: 12.05.2024, 08:21Źródło komentarza: Hrubieszów: Trzech nowych strażaków w komendzieAutor komentarza: TotalnaTreść komentarza: POrażka piłkarzy Unii za kagencji Majewskiej 6 lat temu za Zająca grali z Górnikiem Zabrze teraz drugi raz spadek do A klasy. takie rządy POśmiewisko w regionie.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 05:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Kolejna kadencja rozpoczęta. Kryszczuk przewodniczącym Rady Miejskiej
Reklama
Reklama