Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 13:52
Reklama
Reklama

W budowlance oszukują na potęgę. Obiecują dobry materiał, a sprzedają bubel

Polacy masowo oszukują Polaków. Okazuje się, że nawet co piąty produkt budowlany nie spełnia deklaracji jakościowych producenta.
W budowlance oszukują na potęgę. Obiecują dobry materiał, a sprzedają bubel

Autor: Canva

Marek Wielgo, ekspert z Gethome.pl, wie, jak nie dać się oszukać, i doradza innym. Wystarczy skorzystać z pewnego rejestru. 

Dobra jakość tylko na papierze 

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), udostępnionych przez Gethome.pl, na 373 badane próbki produktów budowlanych, aż 77 miało gorsze właściwości użytkowe niż deklarowane przez producentów. To nadal dużo, jednak sporo mniej niż jeszcze niedawno, gdy udział niewłaściwej jakości wyrobów budowlanych w badanej partii sięgał 60 proc. 

Spadek produktów złej jakości to wynik wprowadzenia przepisów ograniczających poczucie bezkarności wytwórców materiałów budowlanych. Nowe regulacje zobowiązują nadzór budowlany nie tylko do testowania podejrzanych próbek, ale także do publikacji wyników tych badań na swojej stronie internetowej, wraz z nazwami producentów. Producenci, których produkty zostały zakwestionowane, zostają obciążeni kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto ich obowiązkiem jest wycofanie wadliwego towaru z rynku. 

Jak na razie, GUNB opublikował wyniki badań 2622 produktów budowlanych, z czego aż 35 proc. testu nie przeszło pozytywnie.

Na tym oszukują najczęściej

Z analiz GUNB wynika, że niektóre kategorie wyrobów budowlanych częściej niż inne są obarczone nieprawidłowościami. Należą do nich materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe. 

Jednak jedna wpadka nie oznacza, że danego producenta od razu trzeba skreślić. Pojedyncza pomyłka może zdarzyć się każdemu i niekoniecznie jest celowa. Poza tym producenci mają prawo zawnioskować o ponowne przeprowadzenie badania zakwestionowanego produktu. Jeśli kolejne badania również wykażą nieprawidłowości, jako klienci dla własnego dobra  powinniśmy raczej rozejrzeć się za innym towarem. 

Marek Wielgo z Gethome.pl przypomina, że osoby planujące remont albo budowę powinny skorzystać z informacji zawartych w rejestrze nadzoru budowlanego. Rejestr ten umożliwia identyfikację producentów, którzy przestrzegają zapewnień dotyczących jakości, oraz tych, którym nie warto ufać.

Drogo, drożej, coraz drożej 

Nikt nie lubi być oszukiwany, tym bardziej, gdy w grę wchodzą ogromne pieniądze. A właśnie tak jest w przypadku budowy domu albo generalnego remontu. Firma HREIT udostępniła analizę, z której wynika, że od 2018 roku koszt budowy domu w Polsce wzrósł o ponad 76 proc.

Wybudowanie średniego domu, z pominięciem kosztów działki czy przyłączenia mediów, to wydatek przekraczający ponad pół miliona złotych. Czyli kolosalny, jak na kieszeń przeciętnego Polaka. 

Dlaczego jest tak drogo? Bo materiały budowlane podrożały – niektóre nawet o więcej niż 100 proc. – a i fachowcy słono sobie liczą. Część z nich podniosła koszty robocizny nawet o 70–90 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmoweAutor komentarza: LHRTreść komentarza: Spece z zamościa zapomnieli, że przed granicą jest Chełm, Tomaszów i HrubieszówData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: 1000 dziadowskich pensji...Treść komentarza: W d.... 1000 miejsc pracy dajcie zarobki jak w Lublinie chociaż, jak w Warszawie! A nie 1000 dziadowskich miejsc. Jeszcze trochę a Zamość nie będzie się różnił od Biłgoraja czy Hrubieszowa!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:20Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: HalkTreść komentarza: Brawo!!! Miasto się rozwijało i będzie rozwijać się nadal. Gorzej z powiatem , Kuropatwa mówił że nie będzie nic zadłużał i ostudzić zapędy będzie jego rolą zatem powiat jak zawsze daleko z tyłu. Gratuluję nowego starosty hahahaData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama