Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 07:07
Reklama
Reklama
Reklama

Podwójny Portret Zamojszczyzny: Niepozorny "punkt odniesienia"

Kojec to niewielka, pięcioboczna budowla forteczna (ceglano-kamienna), która powstała prawdopodobnie w 1837 r. przed Starą Bramą Lubelską w Zamościu. Nie jest to może najstarszy zabytek Zamościa, ale jego historia jest dość zagadkowa.
Podwójny Portret Zamojszczyzny: Niepozorny "punkt odniesienia"

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Nie tylko ja się nad nią zastanawiam. Wiele osób, z którymi rozmawiałem, także dziwi się, że ten budynek przetrwał dziejowe zawieruchy w niezmienionej formie – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Galerii Fotografii w Zamościu. 
Przeznaczenie kojca dla historyków fortyfikacji jest dość oczywiste. Postawiono go nad fosą. Wewnątrz znajdowały się śluzy, dzięki którym regulowano poziom wody. To była jednak tylko część zadań tego niewielkiego, ale solidnego budynku (jest nakryty mocnym, kolebkowym sklepieniem). Znajdująca się w nim załoga miała także chronić przedpole twierdzy oraz dostęp do fosy. Świadczą o tym np. znajdujące się w kojcu strzelnice, dzięki którym można było (z broni ręcznej) razić atakującego miasto przeciwnika. 
Zamojska twierdza została jednak zlikwidowana w 1866 r. Kojec nie był już chyba potrzebny. 
– Zaborcy wysadzili w powietrze sąsiednie forteczne mury. Ten kojec jednak ocalał (istniały też trzy inne tego typu budowle, które nie dotrwały do naszych czasów – przyp. red.). Nie umiem powiedzieć dlaczego tak się stało, akurat w przypadku tego niepozornego zabytku. Może to był przypadek, a może tkwi w tym jakaś tajemnica... – rozważa pana Adam. – Tak czy owak, kojec stał się w  XX wieku jednym z elementów zamojskiego Parku Miejskiego. Widać go na zdjęciach wykonanych m.in. przez Jana Strzyżowskiego i Antoniego Jabłońskiego, zamojskich fotografów. Pojawia się tam zwykle przypadkowo. – Zamojscy fotografowie robili zdjęcia ludziom w parku, krowom, które pojono w miejscu, gdzie jest dzisiaj parkowy staw czy np. sąsiedniej Akademii – tłumaczy Adam Gąsianowski. – Jakby przy okazji, w kadrze pojawiał się także kojec. Może on być teraz dobrym punktem odniesienia. Dzięki niemu widzimy jak zmieniła się część Zamościa, w której go postawiono. 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama