Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 20:06
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Mosty zwodzone... przeciwko Marysieńce

Była uważana za kobietę piękną, wpływową, energiczną i mającą niezwykłe poczucie elegancji i smaku. W Zamościu nie szczędzono jej jednak upokorzeń. Maria Kazimiera zwana "Marysieńką" była tutaj żoną potężnego magnata Jana "Sobiepana" Zamoyskiego i... kochanką hetmana oraz przyszłego króla.
Mosty zwodzone... przeciwko Marysieńce

Autor: Bogdan Nowak

"Współczuję Wmśći udrękom, ale i mnie jest bardzo niemiło, że un chłop gruby śpi na jednej ze mną poduszce (oddzielne sypialnie dla małżonków pojawiły się dopiero w następnej epoce – przyp. red.)" – pisała w jednym z listów Marysieńka do swojego kochanka, Jana Sobieskiego. 
Maria Kazimiera (zwana także Marysieńką) była córką Henryka margrabiego de la Grande d`Arquien, zubożałego szlachcica francuskiego. Urodziła się 20 czerwca 1641 r. w Nevers. Do Polski przybyła wraz z dworem Ludwiki Marii Gonzagi. Słynęła z niezwykłej urody. Podkreślano zwłaszcza piękną oprawę jej oczu. Na swoich portretach prezentowała także kształtne i ponętne piersi (ten element kobiecej urody zajmował znamienite miejsce w kulturze szlacheckiej, porównywany był do jabłuszek, żywych wabików, nocnych przewodników: podobały się też wąskie talie, rozłożyste biodra i tęgie uda).  
Wychwalano także inne, mniej na pierwszy rzut oka widoczne, cechy Marii Kazimiery: inteligencję, dobroć, miłosierdzie, które okazywała klasztorom i ubogim oraz pobożność i życzliwość dla zwykłych ludzi. Nie tylko to się podobało. Ta kobieta lubiła podobno spacery w czasie deszczu (dziś nazwalibyśmy je romantycznymi), taniec oraz grę w karty. 
Początkowo Maria Kazimiera mówiła niezbyt dobrze po polsku, ale z czasem radziła sobie z naszym językiem coraz lepiej (pod koniec życia podobno posługiwała się nim lepiej niż niejedna rodzima dama). To wszystko oczarowało Jana "Sobiepana" Zamoyskiego, III ordynata i właściciela Zamościa... 
"J. ośw. Patron po wysłuchaniu mszy św. i otrzymaniu błogosławieństwa od ks. dziekana wyjechał do Warszawy w celu poślubienia j. ośw. pani Marii Kazimiery Franciszki księżny d`Arquien. Niech mu Niebianie użyczą tego, czego pragnie w swych myślach i w sercu" – pisał 22 lutego 1658 r Bazyli Rudomicz, mieszkający w Zamościu XVII-wieczny kronikarz. A 3 marca notował: "Odprawiona została wotywa o Duchu Świętym w intencji szczęśliwego wjazdu do Warszawy j. ośw. naszego Patrona w celu zawarcia małżeństwa oraz za jego powrót pomyślny, fiat, fiat". 
Ślub Marii Kazimiery z "Sobiepanem" odbył się 3 marca 1658 r. Wesele natomiast zorganizowano na zamku królewskim w Warszawie, pod bezpośrednim patronatem pary królewskiej. 30 marca Maria Kazimiera uroczyście wjechała do Zamościa. 
"Ingres (chodzi o uroczyste objęcie władzy – przyp. red.) j. ośw. pana (Jana "Sobiepana" Zamoyskiego) wraz ze swoją małżonką j. ośw. (Marią Kazimierą) odbył się około piątej godziny wieczorem" – notował tego dnia Bazyli Rudomicz. "Wszyscy cieszą się z tego, spodziewając się pokrzepienia na duchu. Niech nam oboje żyją". 
Wybranka serca magnata właściwie była jeszcze dzieckiem. Jej los nie był godny pozazdroszczenia. "Miała zaledwie 17 lat, gdy została wydana za opoja, kobieciarza i syfilityka, jakim był o 15 lat od niej straszy, trzeci ordynat, Jan "Sobiepan Zamoyski" – pisze znakomity historyk, Adam Andrzej Witusik w książce "O Zamoyskich, Zamościu i Akademii Zamojskiej".  
Marysieńka musiała zmierzyć się z hulaszczymi upodobaniami męża. Nie tylko to było kłopotem. "Pan na Zamościu po pierwszych uniesieniach miłosnych i zarażeniu Marysieńki chorobą weneryczną (chodzi o kiłę – dop. autor), zaczął ją zaniedbywać i lekceważyć" – stwierdza w swojej książce Witusik. 
10 sierpnia 1660 r. Rudomicz w swoim diariuszu notował: "W czasie pobytu króla (Jana Kazimierza) w Zamościu, a raczej tuż po jego wyjeździe pan Ludwik znalazł w pokoju j. oś. Zamoyskiej (chodzi o Marię Kazimierę) opieczętowany list, zaadresowany do niej. Był to paszkwil, który ona przeczytała z najwyższym bólem (możemy się domyślać co w nim było napisane – dop. autor). Podobno ktoś już trzeci raz uczynił tę niegodziwość od czasu poślubienia jej przez j. ośw. Patrona". 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
cloe 20.09.2016 12:06
Świetna historia!

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama