Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 08:22
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkańcy Kitowa w rocznicę pacyfikacji wsi

Chociaż tragiczne wydarzenia miały miejsce 11 grudnia 1942 r., to ich upamiętnienie od zawsze obchodzone jest w drugi dzień Zielonych Świątek. W Kitowie (gm. Sułów) uczczono 29 maja ofiary niemieckiej pacyfikacji wioski.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Tworyczowie, przybliżając tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Tworyczowie, przybliżając tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat.

Obchody poprzedzał Bieg Pamięci Ofiar Pacyfikacji, w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich trzech szkół podstawowych z terenu gminy Sułów (około 120 zawodników). Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a wręczali je wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i wójt gminy Sułów Leon Bulak.

Śladami tragedii

Po zakończonych zmaganiach sportowych, spod remizy w Kitowie wyruszyła delegacja OSP pod krzyż, który stoi w miejscu pacyfikacji wioski. Druhowie zapalili przy nim znicz, a następnie udali się na cmentarz, na którym pochowane są ofiary kaźni, stoi kaplica i pomnik z tablicą, na której są nazwiska pomordowanych. Tam odbyła się główna część obchodów. Głos zabrali m.in. wójt Leon Bulak, wiceminister Marcin Romanowski i starosta zamojski Stanisław Grześko. Po wystąpieniach nastąpiło uroczyste złożenie wieńców przy pomniku ofiar pacyfikacji.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Tworyczowie, przybliżając tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat.

Uroczystą mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił ks. Marek Gudz, proboszcz parafii w Tworyczowie i to był ostatni punkt tej podniosłej uroczystości.

Za „działalność bandycką”

11 grudnia 1942 r. w południe esesmani i policjanci niemieccy wraz z kolonistami z Nawoza (gm. Nielisz) przybyli do wsi Kitów pod pretekstem niedostarczonych kontyngentów rolniczych. Część mieszkańców, szczególnie młodzi mężczyźni, pospiesznie opuściła wieś. Ci, którzy nie mieli na sumieniu zaległych kontyngentów, pozostali w domach.

Według relacji świadków, Niemcy początkowo zachowywali się spokojnie, zjedli obiad, a jeden z nich ostrzegł córkę sołtysa nakazując jej ukryć się. Pod wieczór ich zachowanie zaczęło się zmieniać. Wieś została szczelnie otoczona, a w gospodarstwach rozpoczęły się rewizje. Tych, którzy usiłowali stawiać opór zabijano na miejscu.

Po pewnym czasie dowodzący pacyfikacją oficer rozkazał przerwać zabijanie i spędzić całą ludność na łąkę, za Łętownią, nieopodal wsi. Osoby niezdolne do poruszania się o własnych siłach były zabijane w domach. Zgromadzonym na łące mężczyznom, kobietom i dzieciom oznajmiono, że zostali skazani na śmierć za „działalność bandycką”, po czym wszystkich rozstrzelano. Później na miejsce kaźni przywieziono jeszcze kilku mężczyzn z innych miejscowości, których również stracono. Rannych dobijali niemieccy koloniści z Nawoza.

Zginęło – według różnych szacunków – od 164 do 174 osób, w tym około 75 kobiet i 28 dzieci poniżej 15. roku życia. Ocalał sołtys Kitowa, którego oszczędzono po to, by pogrzebał ciała zamordowanych, ocalała też jego córka i 12-letnia Anna Pawelczyk, którą od śmierci uratowało ciało matki. Zamordowanych pochowali na drugi dzień mieszkańcy Tworyczowa w zbiorowym grobie, nieopodal miejsca kaźni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KokoTreść komentarza: Wał się na ryj młotkuData dodania komentarza: 14.05.2024, 21:02Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: Zbulwersowany mieszkaniecTreść komentarza: Nowa jakość to i nowe wynagrodzenie 🤣 Pani Wójt prawie 19 tysięcy a radni diety z 350 na 810. Brawo 👏👏👏 Wójtowa najmniejszej gminy w powiecie będzie zarabiać więcej niż Prezydent Zamościa. No ale taka specjalistka😉🤣Data dodania komentarza: 14.05.2024, 20:28Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: PolakTreść komentarza: "Strajk ma trwać od 8 do 10" Serio ??? Ja znam takiego pocztowca , listonosza co do pracy jeździ na 9 ! A najciekawsze jest że to leming popierający rudego uja ! Tak było mu źle za pisu to niech teraz jedzie do niemca na szparagi jak mu rudy zamknie pocztę ! Może i nazioniemcom pocztę roznosić , donosić !!!Data dodania komentarza: 14.05.2024, 19:02Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: ROMANTreść komentarza: SPALI gdy inne firmy się rozwijały stan upadłości i do widzeniaData dodania komentarza: 14.05.2024, 18:25Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: AdaTreść komentarza: Proszę napisać kto mize pomoc w złapaniu kangura który nam uciekł po tym jak ktoś specjalnie uszkodził ogrodzenie wybiegu kangurów.Zwierze jest zdezorientowane u wypłoszone .Policja pomagała nam go złapać ale czmychnął w zarośla.Czy jest w stanie nam pomóc.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 17:19Źródło komentarza: Obława na kangura. Leśnicy proszą o pomocAutor komentarza: SarkazmTreść komentarza: Za spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowy, jazda w miejscu niedozwolonym, jazda bez wymaganych uprawnień i wymaganego ubezpieczenia dotyczącego sportów ekstremalnych (jazda z górki z dużą prędkością) obydwoje rodziców dostali po 12 tyś złotych mandatu. Trzeba tępić piratów (nie) drogowych.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 16:48Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latką
Reklama
Reklama