Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 06:40
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Markowicze: Niezwykle cenne znalezisko w lesie

Mieszkaniec Markowicz (gm. Księżpol) odnalazł na swoim polu krzemienną siekierę. Okazało się, że to niezwykle cenne znalezisko datowane na trzy tysiące lat przed naszą erą.
Markowicze: Niezwykle cenne znalezisko w lesie
Siekierka z krzemienia wołyńskiego.

Autor: Fot. Odkrywca/LWKZ

Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego sfotografował znalezisko i przesłał zdjęcie do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu.  Specjaliści uznali, że jest to czworościenna siekiera wykonana z krzemienia wołyńskiego. Posiada szarą barwę z różnymi jej odcieniami, co wielokrotnie sprawia wrażenie, że jest to krzemień pasiasty. Wszystkie jej powierzchnie są bardzo starannie wygładzone. Długości siekiery wynosi około 10 cm.

Z analizy porównawczej typologii siekier wynika, że jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. Znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie województwa lubelskiego są rzadkie. Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami archeologicznymi.

Odkrywane były przeważnie we wschodniej części województwa oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie. Eksperci twierdzą, że pojawienie się tego zabytku w południowej części Lubelszczyzny, w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że społeczność ta penetrowała znacznie większe obszary niż dotychczas sądzono. Poza tym odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo starożytne.

Odkryta siekiera zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. W miejscu jej znalezienia przeprowadzona zostanie inspekcja konserwatorska i inwentaryzacja nowego stanowiska archeologicznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zawisza Ciemny 09.01.2023 18:42
Natomiast ten drewniany przymiar jest datowany na wcześno-póżny okres Neandertalera. Javohl

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomekTreść komentarza: Super byliśmy w tamtym roku w sierpniu na Żniwach w Skansenie. Było super. 9 czerwca będziemy z całą rodziną.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Gm. Telatyn: Sołtys zaprasza na Dzień Dziecka w Skansenie Aktywnym w NowosiółkachAutor komentarza: do dziennikaszaTreść komentarza: a dokąd jechały "po prąd" ?Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:41Źródło komentarza: Pijane i po prąd hulajnogami. Nocna szarża uliczna nastolatek [WIDEO]Autor komentarza: Ale jajaTreść komentarza: Rolnik ZSLowiec SBek Hetman uciekł od regionu rolników tak pseudo PSL dba o sprawy rolnictwa, to jeden wielki KIT sprzedawany naiwnym tak jak z Kołodziejczakiem naiwni dali się nabić w butelkę.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:19Źródło komentarza: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci w woj. lubelskimAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: PO co TfuSSkowi POczta LIKWIDACJA , to w tej samej gminie była cukrownia i ZSL z SB Bożkiem nie walczył o miejsca pracy w zamian śmietnisko z wielkim wałem. Ludzie kogo wy wybieracie dla swojej zagłady.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 08:59Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: HahaTreść komentarza: A ZSL i Kołodziejczak ma ich daleko w dup.e.Data dodania komentarza: 12.05.2024, 08:48Źródło komentarza: W powiecie zamojskim i hrubieszowskim protestują rolnicyAutor komentarza: HuncioTreść komentarza: GratulujeData dodania komentarza: 12.05.2024, 08:21Źródło komentarza: Hrubieszów: Trzech nowych strażaków w komendzie
Reklama
Reklama