Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 19:23
Reklama
Reklama

Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski

11 listopada to nie tylko Narodowe Święto Niepodległości, ale też wspomnienie o św. Marcinie. Niegdyś ten dzień oznaczał oficjalne zakończenie roku w rolnictwie, a tradycyjnie świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami. Ze św. Marcinem nierozerwalnie są związane tradycyjne potrawy, w tym przede wszystkim te z gęsiny. I to właśnie do tej tradycji powraca Zamek Janów Podlaski, organizując Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Z tej okazji ma dla swoich gości, obchodzących w najbliższych tygodniach imieniny, wyjątkowe promocje. A wszystkich zaprasza na wspólne świętowanie. Słowo Podlasia jest patronem medialnym imprezy.
Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski
Zamek Janów Podlaski organizuje Festiwal Kuchni Świętego Marcina. Rozpocznie się on 11 listopada, a zakończy podlaską biesiadą 19 listopada

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Festiwal Kuchni Świętego Marcina w Zamku Janów Podlaski rozpocznie się 11 listopada. Wtedy w zamkowej restauracji "U Biskupów" zagoszczą gęsina i rogale świętomarcińskie. Goście restauracji będą mogli posmakować dań przez cały tydzień. 

Zwieńczeniem festiwalu będzie natomiast prawdziwa podlaska biesiada – będzie można skosztować specjałów kuchni polskiej i potańczyć w ramach zabawy (przed)andrzejkowej. "Jeśli jest Wam bliska wschodnia gościnność, nie może Was zabraknąć!" – zachęcają organizatorzy. Odbędzie się ona 19 listopada o godz. 19:00. Bilet wstępu na biesiadę w cenie 30 zł / os. Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr. tel. 83 379 08 50 oraz adresem e-mail: [email protected].

Festiwal będzie też okazją do uczczenia imienin słynnych solenizantów najbliższych tygodni: Marcina (11 listopada), Andrzeja (30 listopada), Barbary (4 grudnia) oraz Mikołaja (6 grudnia). Dla osób, noszących te imiona, Zamek Janów Podlaski przygotował specjalne promocyjne oferty noclegowe, a bilet wstępu dla solenizantów na imprezę 19 listopada kosztować będzie jedynie 1 zł. 

Impreza jest nawiązaniem do wielowiekowej tradycji obchodów Dnia św. Marcina. Wspominany jest on 11 listopada. Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Inna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią – on tego odmówił. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś. Za wydanie św. Marcina ludowi, gęsi swą karę ponoszą do dziś... Od tego wziął się zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada.

Niegdyś Dzień Świętego Marcina, oznaczał oficjalnie zakończenie roku gospodarskiego w rolnictwie i zakończenie jesieni. Tradycyjne świętowanie obejmowało wesołe zabawy z tańcami, wróżby i charakterystyczne potrawy, nawiązujące do barwnej legendy o żywocie świętego. Wiązał się z tym zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru i do kościoła. Niektóre wsie, organizowały w dzień św. Marcina konkursy na najokazalszą gęś. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama