Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 05:20
Reklama
Reklama

Specjaliści biją na alarm. Coraz więcej dzieci i młodzieży odbiera sobie życie

Szybko rośnie liczba samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W ciągu ostatnich 5 lat aż dwukrotnie. Tylko od stycznia do końca września tego roku było ich ponad 1,5 tys.

Z policyjnych statystyk, do których dotarła Wirtualna Polska, wynika, że tak złej sytuacji jeszcze nie było.

Trudna sytuacja wśród dziewczyn w wieku 13-18 lat

Do 2020 roku łączna liczba samobójstw i prób samobójczych osób do 18 roku życia wynosiła poniżej tysiąca. Rekord padł w 2021 roku, gdy policjanci odnotowali 1496 takich zdarzeń.

Został pobity już w 2022 roku. Jak podała  Wirtualna Polska, tylko od stycznia do września doszło łącznie do 1535 zamachów samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Śmiercią zakończyło się 108.

Najgorsza jest sytuacja wśród dziewczyn w wieku 13-18 lat. W tym przedziale w pierwszych 9 miesiącach 2022 roku samobójstwo próbowało popełnić lub popełniło aż 1137 osób.

W tym samym czasie życie chciało sobie odebrać 54 dzieci w wieku 7-12 lat. Żadna z tych prób nie zakończyła się śmiercią.

Łącznie we wszystkich grupach wiekowych w pierwszych 9 miesiącach 2022 roku na swoje życie targnęło się 11 032 młodych Polaków. Życie odebrało sobie 3849 osób.

Dlaczego dzieci próbują odebrać sobie życie?

Eksperci szacują, że w każdej 28-osobowej klasie znajduje się średnio 2 uczniów po próbie samobójczej. W ciągu ostatnich 10 lat jedna na 6 prób samobójczych podejmowanych przez osoby poniżej 18 roku życia zakończyła się śmiercią.

„Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną śmierć samobójczą dzieci przypada od 100 do 200 prób. Jeśli założymy, że współczynnik ten jest adekwatny do Polski, to próbę odebrania sobie życia w ubiegłym roku podjęłoby od 12 700 do 25 400 osób poniżej 18. roku życia” — czytamy w raporcie przygotowanym na podstawie danych Komendy Głównej Policji, cytowanym przez poradnikzdrowia.pl.

Dlaczego dzieci próbują odebrać sobie życie? Zdaniem ekspertów –  nie ma jednej odpowiedzi.

­– W suicydologii, czyli w nauce, która zajmuje się badaniem zachowań samobójczych, podkreślamy fakt, że zachowania samobójcze są wypadkową różnych czynników ryzyka, kiedy ich szkodliwego wpływu nie są w stanie zrównoważyć czynniki ochronne. Dlatego w przypadku każdej konkretnej młodej osoby należy dokładnie przyjrzeć się siłom, jakie na nią oddziaływały – tłumaczy suicydolog Małgorzata Łuba w rozmowie z serwisem poradnikzdrowie.pl.

– Zazwyczaj łatwiej skierować wzrok na stresujące okoliczności, np. zawód miłosny, porażkę w szkole, konflikt z rówieśnikami, kłótnię w domu, których doświadczyło dziecko bezpośrednio przed podjęciem próby samobójczej lub samobójstwem, i to wydarzenie uznać za przyczynę i jedyne wyjaśnienie zachowań samobójczych. Ale to jest ogromne uproszczenie. Zwykle nie ma jednej odpowiedzi, dlaczego doszło do próby lub śmierci samobójczej – Małgorzata Łuba.

Przepełnione oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

Tymczasem sytuacja na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży jest dramatyczna. Są przepełnione.

Co więcej – jak ujawnił raport NIK: – …nie we wszystkich województwach były szpitale psychiatryczne dla najmłodszych. Trudna sytuacja jest również w szkołach. Nie w każdej placówce jest psycholog, bo nie ma takiego obowiązku. A nawet jeśli jest, to np. liczba jego godzin pracy jest bardzo mała – powiedziała WP psycholożka Michalina Kulczykowska z Fundacji Dzieciom Siłę.

I dodała: – Często słyszę w słuchawce, że dzieci próbują dostać się do szkolnego psychologa. Rodzice nie zawsze mają pieniądze, żeby zapewnić dziecku pomoc specjalistów. Okazuje się wtedy, że w szkole dyżuruje psycholog, ale dzieci widzą go raz w miesiącu, gdy biegnie gdzieś na szkolnym korytarzu.

Pomoc na telefon

Do dyspozycji osób potrzebujących pomocy, podsumowała WP, są bezpłatne numery:

116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,

800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym,

116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,

22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Doktor 28.10.2022 08:53
Więcej złych informacji i strasznia ludzi to na pewno będzie mniej samobójstwo.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Trzeźwi jak sam Cerata Kamiński.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:52Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Dzięki niemu ruszyła budowa Obwodnicy Tarnogrodu także nie można powiedzieć że nic nie zrobił, nie wspomnę ile kasy ściągną do powiatów Biłgorajskiego Zamojskiego, Miasta Zamość, Powiatu Tomaszowskiego i nawet Heubieszowskiego. Wystarczy pojeździć zobaczyć jak się dużo zmieniłoData dodania komentarza: 13.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: Jasio 1 Deeee.Treść komentarza: Czy funkcjonariusze sprawdzający trzeźwość nastolatków , byli trzeźwi ? Czy raczej mieli POgłos jak Ścierwiński ?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: SlyTreść komentarza: Czy rowery nie były kradzione?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:41Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Prezydium sejmiku to nie jest to samo co zarząd proszę Pana!Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:32Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: qweTreść komentarza: pani wójt ma chyba tylko jedno wyjściowe ubranie bo na każdym zdjęciu na czerwonoData dodania komentarza: 13.05.2024, 14:21Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama