Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 10:00
Reklama
Reklama

Lipowiec: Uroczystość pożegnania szkoły [ZDJĘCIA]

Dla uczniów i nauczycieli Szkoły Filialnej w Lipowcu (gm. Tereszpol) już niebawem zabrzmi ostatni dzwonek. Wraz z końcem tego roku szkolnego placówka z ponad stuletnią tradycją przestaje istnieć.
Lipowiec: Uroczystość pożegnania szkoły [ZDJĘCIA]

Szkoła w Lipowcu nauczanie rozpoczęła w 1900 roku. Początkowo lekcje odbywały się w mieszkaniach prywatnych, a następnie w drewnianym budynku wybudowanym przez mieszkańców. Nowy budynek oddano do użytku w 1994 roku. Sala gimnastyczna została dobudowana dziesięć lat później. – Szkoła Podstawowa w Lipowcu przetrwała I i II wojnę światową, czasy komunizmu. Raz uczyło się w niej więcej uczniów, raz mniej. Jednak nastąpił taki czas, że demografia sprawiła, iż szkoła zaczęła podupadać. Niestety, nie ma dzieci – mówi kierownik szkoły Maria Wójcik. Łącznie przez wszystkie lata w placówce uczyło 90 nauczycieli, a mury szkoły opuściło 1500 absolwentów. W jednym roku szkolnym najwięcej było 144 uczniów, a najmniej 9.

Szkoła miała swoje sztandarowe wydarzenia: Wiosna z Teatrem, Lipowiecki Dzień Kobiet, wspólne robienie palm wielkanocnych, święto szkoły, spotkania opłatkowe czy wspólne tańczenie poloneza. Uczniowie zawsze reprezentowali ją na uroczystościach gminnych.

W niedzielę, 19 czerwca, społeczność szkoły zaprosiła na pożegnanie. Niejednemu zakręciła się łza ze wzruszenia. Wielu na dawnych fotografiach i archiwalnych nagraniach odnalazło siebie lub swoich rodziców czy dziadków. Uroczystość rozpoczęła się polonezem odtańczonym przez uczniów. Odśpiewano hymn szkoły, którym jest piosenka o szkolnym dzwonku. Były również tańce oraz przedstawienie pt. "Rzepka" w wykonaniu uczniów, rodziców, pracowników szkoły i jej absolwentów. Maria Wójcik na tę okazje przygotowała prezentację multimedialną, w której przedstawiła dzieje szkoły.

 – Szkoła w Lipowcu przez dziesiątki lat pełniła funkcję placówki oświatowej, rolę ośrodka kultury, miejsca spotkań, integracji międzypokoleniowej. Cieszę się, że dziś na tej sali nie zabrakło osób darzących szkołę sympatią i sentymentem – mówiła. Dodała, że placówka przez 122 lata była sercem wsi, miejsce stawiania pierwszych kroków, edukacji dzieci, spotkań i uroczystości. Tu podejmowano ważne decyzje dotyczące życia wsi. – Historię szkoły tworzyli ludzie – uczniowie, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. To im zawdzięczamy, że ta szkoła jest. Dziesiątki dzieci, pokolenia wyszły z tej szkoły. Każda szkoła jest dobra, czy ta w małej, czy dużej miejscowości. Jest dobra, bo jest nasza. Lipowiecka szkoła to wkład wszystkich rodzin. Każda rodzina włożyła cegiełkę w budowę tej szkoły. Podziękujemy sami sobie, ale i innym, którzy włożyli serce w jej funkcjonowanie – dodała.

Za zorganizowanie uroczystości dziękowała Agnieszka Stańczyk, przewodnicząca Rady Rodziców. – Z całego serca dziękujemy za prezentację i za to spotkanie. Dziękujemy, że szkoła nie została zamknięta po cichu, przez przekręcenie kluczyka i wyjście bez echa – mówiła. Dodała, że choć liczba uczniów w ostatnich latach nie była zbyt duża, zawsze organizowane były uroczystości szkolne, akademie i występy. Uczniowie prezentowali się poza murami placówki na wielu uroczystościach.

Wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk pogratulował pięknych występów i przygotowanej prezentacji. Podziękował kierownik szkoły, Marii Wójcik, za wieloletnie kierowanie placówką. – Dziękuje za kształcenie i wychowanie wielu młodych pokoleń. Dzięki pani zaangażowaniu, szkoła ta była nie tylko placówką oświatową, ale również centrum życia lokalnej społeczności. Gratuluję umiejętnego przekazywania wiedzy, osiągniętych wyników, dążenia do poszerzania horyzontów oraz dbałości o dobre imię szkoły – mówił wójt. 

Życzenia płynęły również ze strony Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, która współpracowała z placówką. – Dziękujemy za wszystkie chwile spędzane w tej szkole, za warsztaty, wycieczki, spotkania autorskie. Zawsze byłyśmy tu przyjmowane z wielką sympatią i uśmiechem. Zawsze czułyśmy się tu jak u siebie – mówiła Magdalena Marzec, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. 

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Zgromadzeni chętnie oglądali przygotowane wystawy. Jedna – "Lipowiec na starej fotografii" – ukazywała archiwalne zdjęcia z życia miejscowości. Druga prezentowała dawne wyposażenie szkoły. Zobaczyć można było m.in. mundurki czy książki, z których uczyły się pokolenia. Z historią placówki można było zapoznać się dzięki prezentowanym kronikom, skrupulatnie prowadzonych latami przez kierownik Marię Wójcik. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomek 22.06.2022 08:23
Taki dobrobyt dzieki temu pisowi, tyle dzieci sie rodzi że niwe placowki sie otwierają Wijt napchał sibie kiesz'eŃ i teraz ma wszystko gdzieś Zamuar dzieci robić w rym lipowcu to bawią sie w chórek parafiaony kgw oso i picie wódy pod namiotem, później brak erekcji

#awluk-toOSZUST 22.06.2022 07:23
No i wójt zamknął szkołę. Swoje dzieci wysłał do Biłgoraja bo lokalne placowki mają niski poziom nauczania wg niego. Sam bierze 234000 pensji i kradnie paliwo. Same sukcesy, podnoszenie podatków i grabienie mieszkańców.

Rodzice 22.06.2022 07:02
Takiej szkoly, takiej drugiej Pani Marii Wójcik nigdzie nie znajdziecie. Najlepsza, oddana z wielkim sercem, kochajaca dzieci, każdego wyslucha, jak potrzeba przytuli. Nauczycielka z powołania.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PoliksTreść komentarza: ProstaczkiData dodania komentarza: 09.05.2024, 08:16Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: LotinTreść komentarza: Patologia Platwusow I Odmozdzonych Ciemniakow Rzadzi Zamościem, mieszkańcy na to zasłużyli Wyborcy tacy sami Oglupieli CiemniacyData dodania komentarza: 09.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: No to trzeba było coś więcej zrobić niż pisać anonimy na zadupiastym forum. Straszyli burmistrzową wyborami, czas na młodych a później się okazało że burmistrzowa jest najmłodszym kandydatem przeciwko dziadkowi i przedszkolance. Władze powiatu jeszcze gorzej i to samo. Ta miernota co zostaje na zadupiach to wieczne marudzenie i tyle. Ani nie wyjedzie ani nic nie zrobi pożytecznego.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 07:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zwłaszcza te 15% bezrobocia ucieka już kilka lat i uciec nie może.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:58Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ProrokTreść komentarza: Ale ją uzdrowił. W USA zapłaciła by na pewno więcej za lekarzy i by jej nie pomogli. Naprawdę mówił że jej hajs odda? Nie ma co wierzyć starej babie. Wierzy w oszustów a w końcu znalazła kogoś kto ma moc i mu zapłaciła zgodzie z umową.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 02:28Źródło komentarza: Werbkowice: Zapłaciła 120 tys. zł uzdrowicielowi za leczenie przez telefon i ekran telewizora!Autor komentarza: TOSIEKTreść komentarza: REZUNY UKEAIŃSKIE PAMIĘTAMY WOŁYŃData dodania komentarza: 08.05.2024, 22:12Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!
Reklama
Reklama