Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:56
Reklama
Reklama
Reklama

Bończa, czyli jak się (nie) różnić

Po jednej stronie ulicy cerkiew prawosławna, a po drugiej kościół katolicki, a pomiędzy nimi ludzie, których dwie tradycje łączą, a nie dzielą – to właśnie Bończa. W ciepłe, letnie popołudnie Bończa koło Kraśniczyna wygląda spokojnie i malowniczo. Trudno się domyślić, że przez wieki była światkiem różnych rytów: oprócz prawosławnych i katolików mieszkali tu unici i prawdopodobnie kalwini. Może właśnie dlatego obecni bończanie tak cenią sobie jedność.
Bończa, czyli jak się (nie) różnić

W Bończy ekumenizm to cała codzienność, bo relacje pomiędzy wiernymi obu parafii są bardziej przyjacielskie niż tylko sąsiedzkie. – Kiedy są jakieś uroczystości w cerkwi lub np. odpust u nas, to nawzajem u siebie bywamy. Ludzie z innych okolic są czasem pozytywnie zaskoczeni, że my kapłani i wierni prawosławni i katoliccy żyjemy ze sobą w takiej zgodzie – opowiada ks. Janusz Ryń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Bończy. – A przecież chociaż to różne wyznania, różne ryty, to pień jest ten sam. Przez pierwsze tysiąc lat chrześcijaństwa byliśmy jednym Kościołem – zwraca uwagę. 

Jak tłumaczy, dla zwykłych ludzi, tak dawniej, jak dziś, odmienne wyznanie nie jest przeszkodą. – Problem pojawiał się dopiero wtedy, gdy w grę wchodziła wielka polityka: zabory, powstania, skłócanie jednych i drugich. Przez pewien czas w Bończy nie funkcjonował kościół katolicki, a później nie odbywały się nabożeństwa w cerkwi – dodaje.

 

Teraz prawosławnych jest w Bończy tylko kilkunastu, katolików niespełna tysiąc.

 

 – Kiedyś prawosławni świętowali także w święta katolickie, a katolicy w święta prawosławne – wspomina pan Ryszard, pamiętający wiele dziesięcioleci z historii miejscowości. Jak mówi, zdarzały się nawet mieszane małżeństwa. 

 

Więcej na temat tego miejsca w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StrazakTreść komentarza: Do Owsiaka też NIEData dodania komentarza: 19.05.2024, 18:00Źródło komentarza: Hrubieszów: „Nie” dla wykorzystywania munduru do celów politycznychAutor komentarza: KiedyTreść komentarza: Tęczowa flaga zamiast krzyża wszak PSL wcześniej wchodził do europarlamentu w tęczowej KOalicji, aktywiszcza pseudo Normalny czekają na kakaowe święta.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:36Źródło komentarza: Mircze: Radni wybrali prezydium Rady GminyAutor komentarza: ZSL-PSLTreść komentarza: Jak widać ewidentnie nigdy nie miał nic wspólnego z rolnikami. a tylko na ich naiwności żerowali i ich głosach na urzędy się dostawali, a teraz pałą chłopa i gazem.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:31Źródło komentarza: Jednodniowy rolniczy protest w Dołhobyczowie i UchaniachAutor komentarza: KiedyTreść komentarza: Ubezpieczenia dla psów i odszkodowania za pogryzienie.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:27Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pamiętamy Początki TfuSSka likwidacja stoczni Szczecińskiej na rzecz NIEMIEC teraz LIKWIDACJA POczty i telewizji na rzecz NIEMIEC.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:23Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: POD-gotTreść komentarza: Czyszczenie do zera da pozytywny efektData dodania komentarza: 19.05.2024, 10:22Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGK
Reklama
Reklama