Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 04:21
Reklama
Reklama
Reklama

Pamięci siostry Longiny. Uroczystości w Sahryniu

W Sahryniu (gm. Werbkowice) odbędą się uroczystości związane z 73. rocznicą męczeńskiej śmierci siostry Longiny oraz siedmiu wychowanków Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach. Poprzedzi je rajd motocyklowy.
Pamięci siostry Longiny. Uroczystości w Sahryniu

W tym roku mija 73. rocznica mordu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na siostrze zakonnej Longinie (Wandzie Trudzińskiej) i siedmiu wychowankach sierocińca w Turkowicach. Uroczystości rocznicowe odbędą się we wtorek (16 maja) w Sahryniu. W południe w miejscowym kościele odprawiona zostanie msza święta w intencji pomordowanych. – Na pewno przyjadą z całej Polski siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP – informuje Ryszard Pobłocki, dyrektor Zespołu Szkół w Sahryniu.

Jak co roku nie zabraknie wychowanków Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach, uczniów i nauczycieli sahryńskiej szkoły, a także mieszkańców Sahrynia, Turkowic i innych wiosek. Po nabożeństwie, jeśli dopisze pogoda, uczestnicy przejdą pod pomnik upamiętniający miejsce męczeńskiej śmierci siostry Longiny i siedmiu wychowanków, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze. Na koniec przewidziano poczęstunek w świetlicy wiejskiej.

Uratował się jeden chłopiec

Podczas II wojny światowej w Zakładzie w Turkowicach przebywało ok. 300 dzieci polskich, ukraińskich i żydowskich. Gdy w marcu 1944 r. nacjonaliści ukraińscy zamordowali na stacji kolejowej w Gozdowie niemal całą polską załogę, wstrzymano kursy kolejki wąskotorowej, a siostry z Turkowic jeździły z wychowankami po prowiant do Werbkowic wózkiem torowym. 15 maja 1944 r. z siostrą Longiną pojechało ośmiu chłopców w wieku 10-12 lat. W drodze powrotnej siostra Longina zobaczyła w Malicach płonący kościół i razem z wychowankami zaczęła ratować sprzęty liturgiczne. To nie uszło uwadze banderowców, którzy zatrzymali całą gromadkę, a następnie popędzili w stronę Sahrynia. Dzień później ich zabili. Uratował się tylko chłopiec ukraiński.

Przez wiele lat nie było wiadomo, gdzie doszło do mordu. Dopiero w 1975 r., za sprawą maturzysty z Sahrynia udało się odnaleźć miejsce zbrodni oraz szczątki zamordowanych, które spoczęły we wspólnej mogile na cmentarzu w podkarpackiej Starej Wsi. Tym maturzystą był zmarły przed kilkoma laty ks. Jan Pokrywka.

W 2004 r. w lesie stanął krzyż upamiętniający miejsce śmierci zakonnicy oraz chłopców. Trzy lata później na placu przed Zespołem Szkół w Turkowicach odsłonięto pomnik zamordowanej siostry i wychowanków.

Rajd pamięci

Z ciekawą inicjatywą wyszli Małgorzata i Artur Hukowscy z Hrubieszowa, którzy postanowili zorganizować w niedzielę (14 maja) Rajd Motocyklowy "Szlakiem Polskich Patriotów Pomordowanych przez Niemców i UPA". Uczestnicy będą mieli do pokonania ok. 200 km. – Chcemy upamiętnić trzy wielkie postaci związane z Zamojszczyzną – informuje Artur Hukowski.

Chodzi o dwóch błogosławionych, a więc ks. Zygmunta Pisarskiego i Stanisława Starowieyskiego, oraz wspomnianą wcześniej siostrę Longinę.

Imprezę zainauguruje msza święta w kościele parafialnym w Tuczępach (gm. Grabowiec), którą o godz. 8 odprawi proboszcz ks. Ryszard Ostasz. Z Tuczęp motocykliści przejadą do Gdeszyna (gm. Miączyn), gdzie w 1943 r. hitlerowcy zabili bł. ks. Zygmunta Pisarskiego. Na mapie rajdu znajdą się następnie Sahryń i Turkowice (motocykliści złożą kwiaty pod pomnikami siostry Longiny oraz 7 wychowanków w obu miejscowościach), Łabunie, gdzie po śmierci w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1941 r. – do rodzinnego grobowca – trafiła urna z prochami działacza katolickiego Stanisława Starowieyskiego, a następnie m. in. Zamość, Skierbieszów i Żułów w gm. Kraśniczyn, gdzie podczas okupacji ukrywał się kard. Stefan Wyszyński.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PatryTreść komentarza: Zobaczycie: 15-go sierpnia w Święto Wojska Polskiego w TVP1, tak jak już było nie tak dawno za POPSL, po wiadomościach po 20:00 wyświetlą znowu Nianię w Nowym Yorku, nie zapomnę, to było mocne przesłanie do narodu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 14:22Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: LipienTreść komentarza: Biedak ¡!!!!!!Data dodania komentarza: 20.05.2024, 13:04Źródło komentarza: Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Prawie tyle samo, co jego poprzednik po 9 latach pracyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: I tak nic z tym nie zrobią, będą jeździć dalej, zapłacą, odbędą karę a i tak potem zaczną jeździć. Dobrym przykładem był Frog i jego wybryki, pokazał jakie to państwo prawnie jest upośledzone.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:16Źródło komentarza: Pijany kierowca bez prawa jazdy zatrzymany w Bełżcu podczas akcji "Prędkość"Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: GłuPOty aktywiszcza Normalnego LGBT+ kakałka mentalności tęczy zamiast krzyża nie da się zlikwidować.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:01Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: WłaścicieleTreść komentarza: Też.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:49Źródło komentarza: Hrubieszów: 11-latek zaatakowany przez psy. 4 owczarki niemieckie pogryzły dzieckoAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: wczoraj były uroczystości pod Monte Cassino reprezentował nas Prezydent nikt z rządu tym bardziej minister obrony narodowej się nie POkazał by nie POdpaść mordercom NIEMIECKIM a od września wchodzi historia Niemiecka co ujawniła wiceminister Mucha, czy więcej dowodów POtrzeba, mądry od razu zrozumie głupi będzie tworzył wygibasy w tłumaczeniu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:46Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trup
Reklama
Reklama