Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 12:25
Reklama
Reklama
Reklama

Przywłaszczenie pieniędzy to przestępstwo. Nawet tych z komunii

Gdzie się podziały pieniądze z komunii? To pytanie wywołuje uśmiech, bo wielu z nas nigdy nie miało okazji nawet ich zobaczyć. Zgodnie z prawem nie na wszystko jednak można je wydać.
Przywłaszczenie pieniędzy to przestępstwo. Nawet tych z komunii

Autor: iStock

Uroczystość w kościele, przyjęcie i długo wyczekiwane przez pierwszokomunijne dziecko prezenty, w tym pieniądze od zaproszonych gości. Może uzbierać się całkiem pokaźna kwota, bo według panujących obecnie zwyczajów, do kopert wkładamy średnio od 200 do 1000 zł, w zależności od stopnia pokrewieństwa i bliskości z obdarowywaną osobą.

Nierzadko bywa jednak tak, że dziecko pieniędzy nie zdąży nawet zobaczyć. Rodzice traktują je jak zasilenie skarbonki z oszczędnościami, zwrot kosztów, które ponieśli, organizując imprezę, lub dodatkowy zastrzyk gotówki na nieplanowane zakupy.

Czy to legalne?

Obowiązkiem rodziców wynikającym wprost z przepisów prawa jest rozporządzanie majątkiem małoletnich w ich imieniu i to ze szczególną dbałością. Problem w tym, że choć mamy taką moc, często jej nadużywamy. Bo czym innym jest przeznaczenie środków na zakup rzeczy, które posłużą dziecku, a czym innym rzeczy, które bardziej ucieszą rodziców. Tymczasem prawo mówi jasno: prezenty należą do dziecka i jemu powinny służyć.

Zgodnie z art. 284 Kodeksu karnego, pieniędzy należących do drugiej osoby nie mogą przywłaszczyć sobie nawet jego najbliżsi. Decydując się zatem na potraktowanie pieniędzy komunijnych jak własnych, narażamy się na konsekwencje. W praktyce zdarza się to stosunkowo rzadko, bo postępowanie jest prowadzone na wniosek pokrzywdzonego.

Nie należy jednak zakładać, że skoro dziecko nie może samodzielnie zgłosić sprawy organom ścigania teraz, nie zrobi tego nigdy. Uzyska bowiem taką możliwość w chwili ukończenia 18 lat. Jeśli udowodni winę rodzicom, może grozić im nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 

Pozostaje kwestia przedawnienia

Kodeks karny przewiduje dwie możliwości: przywłaszczenie sobie cudzej lub powierzonej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego. W

I tak, w pierwszym przypadku przestępstwo przedawni się po 5 latach, w drugim zaś – po 10. A to już może sprawić, że roszczenie dziecka wobec rodziców będzie skuteczne nawet za kilka lat, kiedy tylko osiągnie ono pełnoletność.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pix 06.05.2022 10:36
Bzdurne teksty nie wiadomo o czym, skopiowane nie wiadomo skąd.

Lombard 06.05.2022 16:32
To nie bzdurny tekst, tylko tak rodzice okradają swoje dzieci, aby realizować swoje ambicje pseudochrześcijańskie, jakby był nakaz przeznaczenia pieniędzy z kopert na np. przyszłe studia dziecka to niewielu by organizowało bogate przyjęcia komunijne a nawet by rezygnowało z komunii, a tak to biznes dla rodziców, a w moim lombardzie w czerwcu będzie wysyp złotych łańcuszków, wypasionych laptopów, smartfonów, dronów bo kasa za komunię ma się zwrócić.

anty pisowiec 05.05.2022 14:16
Popaprańcy z PIS mają po..jeebane we wszystkim czego się czepiają .Gorsi od komunistów i jak tak dalej będzie to bieda jak za kapitalizmu z 19 wieku .

Edward 05.05.2022 14:50
W 19 wieku nie było kapitalizmu, był półniewolniczy wyzysk (praca po 10-12 godz., praca malych dzieci), ale co taki półgłówek i wielbiciel tuska jak ty może wiedzieć?!

anty pisowiec 05.05.2022 14:54
Nie popieram żadnej bandy postsolidarnościowej jak POPIS i innych oszołomów od polityki .

Komunista 04.05.2022 22:09
OOO hiperinflacja mnie pozbawiła komunijnych pieniędzy. To z kim się mam sądzić ?

won z Polski 05.05.2022 18:43
ale z ciebie ***

Stroskana 04.05.2022 21:43
Prosze mi powiedzic jaki rodzic da te pieniazki dziecku

Q 04.05.2022 22:11
Ale problem masz. Kup coś w złocie to nie straci na wartości, a ty nie stracisz za przelewy. Pewnie Ukraińcy teraz wyprzedają złoto po jubilerach za free

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obserwator.Treść komentarza: 18 159,50 zł brutto. Tyle miesięcznie będzie zarabiał prezydent Zamościa Rafał Zwolak. A w biednej gminie Trzeszczany pani Wójt więcej.Można.Data dodania komentarza: 21.05.2024, 08:15Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: HaniaTreść komentarza: Na kartofle zbraknieData dodania komentarza: 21.05.2024, 06:52Źródło komentarza: Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Prawie tyle samo, co jego poprzednik po 9 latach pracyAutor komentarza: CelebrytaTreść komentarza: To Hrubieszów, hojniejszy więcej płaci burmistrzyni... Pytanie tylko, czy ta wysokość dochodową jest adekwatna do wielkości miasta i zadań z nim związanych, oraz ,,sukcesów,,Data dodania komentarza: 21.05.2024, 04:26Źródło komentarza: Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Prawie tyle samo, co jego poprzednik po 9 latach pracyAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Moja jedyna głupota to fakt że kasa z moich podatków idzie na takie pasożyty socjalne jak ty.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 18:49Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: KlikTreść komentarza: Tak się kończą rządy pisu, poczta - bankrut, pkp cargo - bankrut i tak dalej i można , tak długooo. Tylko propaganda i okradanie Polski świetni im wychodziło. To ilu jest tych pisowskich milionerów z ostatnich 8 lat? 200, czy 300? To ile była szefowa kancelarii rezydenta pisu z Puław zarobiła w pzu i pekao 11 milionów. A ty pisowski wyborco ile zarobiłeś w ciągu 8 ostatnich lat.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 17:28Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: RYSZARDTreść komentarza: DO tego co pisze Towarzyszu włącz myślenie myślenie ma wielką przyszłośćData dodania komentarza: 20.05.2024, 17:27Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGK
Reklama
Reklama