Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 14:14
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Palmowa tradycja w Bełżcu

Jak co roku w Bełżcu zorganizowano konkurs na najpiękniejszą palmę. Swoje dzieła sztuki zgłaszali mieszkańcy całego powiatu tomaszowskiego. W sumie jurorzy musieli ocenić siedemnaście palm wykonanych różną techniką i o różnej wielkości. Najdłuższa miała prawie 8 metrów wysokości!
Palmowa tradycja w Bełżcu
Palmowa tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Autor: Fot. GOK Bełżec

Przygotowania do wicia palm zaczynają się dużo wcześniej. Kwiaty, trawy, kłosy zboża i zioła są zbierane jeszcze latem.

– Sortujemy je, dzielimy na małe pęczki, związujemy i wieszamy w zacienionym miejscu pod dachem do zasuszenia. Najpierw wykorzystujemy je przy robieniu wieńca dożynkowego, potem podczas wicia plamy – mówi Grażyna Gajewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Klocówce (gm. Tarnawatka). Przypomina, że w ubiegłym roku w kat. palmy średnie za swoją palmę w konkursie powiatowym panie z Klocówki zajęły pierwsze miejsce. Teraz też były na podium, ale o tym za chwilę.

Za przygotowanie palmy na X edycję konkursu powiatowego w Bełżcu zabrały się dwa tygodnie przed Niedzielą Palmową.

– Najpierw robiłyśmy kwiaty z bibuły i krepiny. Kolejne kilka dni zajęło nam wicie. To bardzo pracochłonne zajęcie. Trzeba przemyśleć kompozycję kwiatów. Układa się je, mocuje. My mocowałyśmy na drążki, które wymyślił nam stolarz z Krasnobrodu – Janusz Nawój. To takie drewniane elementy po 1 metr 20 centymetrów długości zakończone metalowymi tulejkami z gwintem. Te części potem skręcamy i powstaje z nich olbrzymia palma. Nasza miała w tym roku 4,80 m. Łatwiej jest nam ją przewozić z miejsca na miejsce. A teraz palma jest w naszej parafii w Krasnobrodzie – zdradza nam pani Grażyna.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: kłamstwa, kłamstwa, kłamstwaData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:02Źródło komentarza: Hetman Zamość już przygotował dokument. Brak tylko stempla
Reklama
Reklama