Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 15:31
Reklama
Reklama

Pamiętnik zamościanina przeciętnego

Urodził się w Turkiestanie, bo tak nazywał się kiedyś Uzbekistan. W latach młodzieńczych – nie bez przygód – dotarł do Zamościa, z którym związał resztę życia. Marzył, aby wybić się ponad przeciętność. Stał się wybitnie… przeciętnym. Wybitnie przeciętny był też świat, w którym przyszło żyć Adamowi Mastalińskiemu. To, co czuł, widział i słyszał, przelał na papier. Po 60 latach jego pamiętnik czyta się z zapartym tchem.
Pamiętnik zamościanina przeciętnego
O pamiętnik można pytać w zamojskich księgarniach przy ul. Grodzkiej i Żeromskiego.

Historią zapisków Adama Mastalińskiego (1899-1963) zainteresował nas jego syn – Konrad Mastaliński, który opracował i przygotował do druku „Pamiętnik rozmyślań człowieka przeciętnego”. To będzie druga pośmiertna publikacja autorstwa jego ojca. Pierwszą był wydany kilkanaście lat temu dziennik z czasów okupacji „Karty męczeństwa Zamojszczyzny” (autor podczas II wojny światowej na gorąco spisywał swoje przeżycia).

Na początku lat 60. ub. wieku Adam Mastaliński znowu sięga po kartkę i długopis, żeby pozostawić po sobie, człowieku przeciętnym – jak sam siebie określa – jakiś ślad dla potomnych.

Pisanie zamojski księgowy zaczyna 5 października 1960 r. i zajmuje się nim przez 10 miesięcy. Na tyle pozwala mu zdrowie. Kolejne wpisy pojawiają się co kilka, kilkanaście dni. Adam Mastaliński jest świadkiem, jak świat zmienia swoje oblicze – głównie polityczne, techniczne i kolonialne. Trwa zimna wojna, Stany Zjednoczone i ZSRR prześcigają się w podboju kosmosu („Wygra jednak ten, kto pierwszy i zdecydowanie wkroczy w Kosmos” – napisał autor), a kraje kolonialne Afryki wybijają się na niepodległość. W USA nasilają się ruchy dążące do przyznania pełni praw Afroamerykanom, którzy wówczas nazywano Murzynami (sami też tak się określali). Autor, który ma do siebie i tego, co robi duży dystans, opisuje też swoje poglądy na życie – sztukę, moralność, wiarę.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: pieprzysz towarzyszuData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: MyśliwyTreść komentarza: Cały wprost wyssane z palca dane byle temat był ,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:24Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ja też. I od razu wnioskuję, żeby pan sędzia dostał premię i awans za skuteczną walkę z patologią.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 10:07Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: kkkTreść komentarza: Nazwisko sędziego poproszęData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama