Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 07:24
Reklama
Reklama

Na wiosenną kanapkę i do sałatki: kiełki z własnej hodowli

Urozmaicenie diety o kiełki to dobry wybór nie tylko dla podniebienia, ale również dla zdrowia. Ich domowa hodowla jest i prosta, i tania.
Na wiosenną kanapkę i do sałatki: kiełki z własnej hodowli

Autor: iStock

Są skarbnicą witamin A, C, B i E, błonnika, kwasów omega-3 i wielu składników mineralnych. Swoimi właściwościami dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie niemal wszystkich układów naszego organizmu. Odkażają, odmładzają, pomagają leczyć stany zapalne. Do tego wyśmienicie smakują i poprawiają samopoczucie. Mowa oczywiście o kiełkach nasion, które od lat zdobywają popularność w polskich kuchniach. Za 50-gramowe opakowanie produktu zapłacimy w markecie ok. 4-5zł.

Jest jeszcze jedna opcja. Samodzielna hodowla, która – oprócz oszczędności – przyniesie nam również ogromną satysfakcję i różnorodność. W zaledwie kilka dni możemy w domowych warunkach uzyskać wyjątkowe plony naszych ulubionych kiełków. Jakie nasiona wybrać i jak je pielęgnować? Na początek kilka wskazówek:

- kiełki należy przepłukiwać wodą – warto wybrać przegotowaną, w temperaturze pokojowej,
- bezwzględnie należy unikać eksponowania hodowli na silne światło słoneczne,
- jeśli w naczyniu pojawi się pleśń, należy zrezygnować z dalszej uprawy,
- na rynku dostępnych jest wiele odmian kiełków – warto przed zakupem zapoznać się z walorami smakowymi oraz wymaganiami dotyczącymi hodowli,
- nasiona ogrodowe nie nadają się do spożycia, należy szukać tych przeznaczonych do hodowli kiełków.

Jak hodować?

Istnieje kilka sposobów uprawiana hodowli kiełków. Wybrać należy ten, który odpowiadać będzie wymaganiom konkretnych nasion oraz naszym możliwościom. Przed rozpoczęciem uprawy, należy dokładnie wypłukać nasiona i namoczyć je w letniej wodzie (mniejsze na 6 godzin, większe na 10). Następnym krokiem jest ponowne dokładne ich płukanie i odstawienie do pojemnika na kilka dni (zwykle po 4-5 dniach są gotowe do spożycia). Każdego dnia kiełki należy płukać, również letnią wodą, dwa do czterech razy.

Jaki pojemnik wybrać?

Kiełkownica

To specjalny pojemnik, który pomaga w równomiernym rozprowadzeniu światła oraz bieżącym odprowadzaniu wody z naszych roślinek. Niektóre zbudowane są z kilku, nałożonych na siebie pojemników, co pozwala na umieszczenie w nich różnych rodzajów nasion. Ten sposób sprawdzi się bez względu na wybrany gatunek.

Woreczek (np. fasola, zboża, soja, ciecierzyca, soczewica)

Na rynku dostępne są specjalne, lniane woreczki, które pozwalają roślinkom na regularną wymianę powietrza oraz zachowanie odpowiedniej wilgoci. Możemy przygotować taki woreczek również samodzielnie, np. z nienoszonych już ubrań (ważne, aby był czysty). Aby rozpocząć hodowlę, należy namoczone wcześniej kiełki umieścić w opisywanym materiale. Płukanie polega na zanurzeniu woreczka w letniej wodzie i odwieszenie go do momentu odcieknięcia nadmiaru wody.

Słoik (np. lucerna, kalarepa, cebula, brokuły)

To bardzo prosta metoda, odpowiednia również dla amatorów. Wystarczy w słoiku umieścić nasiona, a na górze naczynia wieczko z wykonanymi wcześniej dziurkami (na tyle małymi, aby nie wypadły przez nie roślinki) bądź gazą zamocowaną przy pomocy gumki. 2-4 razy dziennie wlewamy do środka wodę, którą wylewamy po opłukaniu nasion.

Lignina (np. rzeżucha, rzodkiewka, gorczyca)

Wielu z nas siało w ten sposób wielkanocną rzeżuchę. Na dnie szklanego naczynia należy ułożyć ligninę i zamoczyć ją wodą, aby utrzymywała wilgoć (stan nawodnienia trzeba kontrolować). Na niej wystarczy rozsypać nasiona i poczekać, aż wyrosną z nich dorodne kiełki. Ten sposób odpowiedni jest nie tylko dla rzeżuchy, ale również rzodkiewki i gorczycy.

Sitko (np. rzodkiewka, kapusta, koniczyna, lucerna)

To jedna z najprostszych metod. Przygotowane wcześniej nasiona umieszczamy w sitku, które kładziemy np. na brzegu kubka (tak, żeby woda mogła swobodnie do niego ociekać). 2-4 razy dziennie przepłukujemy kiełki letnią wodą.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama