Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 14:50
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Bełżec: W Muzeum i Miejscu Pamięci upamiętniono ofiary akcji Reinhardt

15 marca w Bełżcu odbyła się ceremonia upamiętniająca ofiary akcji "Reinhardt". Uroczystości w 80. rocznicę pierwszej deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu zorganizował Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.
Bełżec: W Muzeum i Miejscu Pamięci upamiętniono ofiary akcji Reinhardt
Bełżec, 15 marca 2022 r. Ceremonia upamiętniająca ofiary akcji „Reinhardt”.

Autor: Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W uroczystości wzięli udział: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma oraz dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów Lubelszczyzny. W imieniu starosty zamojskiego Stanisława Grześko w wydarzeniu udział wziął wicestarosta zamojski Witold Marucha. Powiat tomaszowski reprezentował wicestarosta Jarosław Korzeń.

W takim miejscu jak to, najbardziej wymowna jest cisza. To wyraz szacunku dla ofiar i pogardy dla sprawców, ale też wyraz niedowierzania dla skali zbrodni, która dokonała się w tym miejscu – powiedział dr Karol Nawrocki.

Podczas ceremonii odczytane zostały relacje trojga świadków ocalałych z obozu w Bełżcu: Poli Hirszman, Ireny Schnitzer i Rudolfa Redera. Przedstawiono też relację Eustachego Ukraińskiego, nauczyciela ze szkoły powszechnej w Bełżcu. Odprawiona została modlitwa w intencji ofiar obozu, a na koniec uczestnicy uroczystości oddali hołd ofiarom ludobójstwa, zapalając znicze w niszy Ohel.

Akcję „Reinhardt” (nazwa na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha) naziści prowadzili od marca 1942 r. do jesieni 1943 r. Pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa przybyły do obozu w Bełżcu nocą z 16 na 17 marca 1942 r. Ofiary tej zbrodniczej akcji zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze, ale miejscem kaźni był również obóz koncentracyjny na Majdanku. Ogółem zamordowano ok. 1,7 miliona Żydów. Wśród ofiar akcji „Reinhardt” znalazła się również nieznana liczba Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

 


Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest pytanie dla inteligentnych więc nie oczekuj odpowiedzi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:30Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A może by była jeszcze gorsza. Poproszę program wyborczy jeżeli jakiś był, życiorys albo CV, osiągnięcia. Mnie do głosowania trzeba przekonać. Chyba że mam głosować jak prawdziwy Polak miernota czyli nie za kimś a przeciwko. Hrubieszów był i zawsze będzie dziurą i burmistrz tego nie zmieni. Znajoma z Lublina wyjechała do Gdyni bo jako biotechnolog ma tam znacznie lepsze perspektywy.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: KiwiTreść komentarza: Było startować w wyborach, „mondralo”Data dodania komentarza: 10.05.2024, 12:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmowe
Reklama
Reklama