Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 11:16
Reklama
Reklama
Reklama

22. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Premiera filmu Aleksandra Pietrzaka „Czarna owca” w niedzielę 8 sierpnia rozpocznie 22. edycję Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Film opowiada o rodzinie, w której tylko pozornie wszystko układa się jak należy. Po projekcji z widzami zgromadzonymi w Kinie „Skarb” spotkają się aktorzy - Arkadiusz Jakubik, Agata Różycka i Kamil Szeptycki - oraz sam reżyser.
22. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Do 15 sierpnia w Zwierzyńcu widzowie zobaczą około 150 filmów polskich i zagranicznych, z czego blisko 40 to produkcje pokazywane przedpremierowo. Tegoroczny LAF to także spotkania z twórcami kina, koncerty i konkurs prelegentów filmowych.

Po ubiegłorocznej tzw. hybrydowej formule wydarzenia ponownie w stolicy Roztocza spotkają się miłośnicy kina. W programie Letniej Akademii Filmowej znajduje się prawie 40 produkcji pokazywanych przedpremierowo, filmy polskie i zagraniczne, studyjne hity ostatnich miesięcy, propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Łącznie około 150 filmów zobaczą widzowie w czterech salach kinowych. Tradycyjnie także co wieczór o zmroku na dziedzińcu zabytkowego Browaru Zwierzyniec odbędą się projekcje w ramach „Kina nocnego”. Nawiązując do idei „Akademii” podczas wydarzenia nie zabraknie rozmów z artystami i konkursu prelegentów filmowych. Dla fanów muzyki są trzy wieczorne koncerty, a dla miłośników odkrywania świata - spotkanie z podróżnikami. Szczegółowy program jest dostępny na www.laf.org.pl

POROZMAWIAJMY O KINIE: GOŚCIE LAF

W tym roku do Zwierzyńca przyjadą tacy artyści, jak reżyserka Dorota Kędzierzawska (cykl „Jestem” z najnowszym „Żużlem” i wykład masterclass), reżyser Magnus von Horn (z obsypanym nagrodami „Sweat”, „Intruzem” i dwoma krótkometrażowymi filmami), Maciej Bochniak (retrospektywa filmowa na czele
z głośną „Magnezją” i mniej znanymi tytułami), aktorka Roma Gąsiorowska (zobaczymy ją w „Amatorach” u boku artystów z niepełnosprawnością intelektualną), reżyser Maciej Barczewski i aktor Rafał Zawierucha (z przedpremierową projekcją „Mistrza”), aktorka i reżyserka Hanka Brulińska (polska premiera „Maski” w jej reżyserii), reżyser Grzegorz Zariczny (z „Prostymi rzeczami”), Łukasz Machowski
i Katarzyna Machałek (spotkanie po projekcji dokumentów z cyklu „Prosto z Roztocza”) i operator filmowy Grzegorz Hartfiel (z pierwszym w Polsce pokazem hinduskiego filmu, w którym odpowiada za zdjęcia).

Z twórcami rozmowy prowadzić będą tradycyjnie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” zaproponuje kilka dobrych polskich produkcji (łącznie z przedpremierowym pokazem „Mistrza” w reż. Macieja Barczewskiego) oraz dziennikarz filmowy i dyrektor artystyczny LAF Ryszard Jaźwiński.

150 FILMÓW w 16 CYKLACH

LAF to projekcje filmowe podzielone na cykle. W tym roku wybierzemy się
w podróż na północ Europy, pokazując produkcje zebrane pod hasłem „Szwedzki tygiel” (w tym cztery przedpremiery, m.in. oparty na faktach dramat Jespera Ganslandta „438 dni” o dwóch dziennikarzach schwytanych w Afryce i oskarżonych o terroryzm). Zajrzymy „Pod wieżę Eiffla” (propozycje z kinowego obiegu ostatnich lat i miesięcy, w tym siedem przedpremier), ale i przedpremierowo zaproponujemy filmy „Prosto z Roztocza” (mozaikowy obraz kobiet z Roztocza w „Dniu i nocy” – work in progress – oraz krótkometrażowy dokument „Jeden marzy, drugi nie”).

W cyklu „Filmy w sieci” będzie okazja zobaczyć najlepsze europejskie i światowe produkcje, pokazywane w kinach studyjnych w minionym, nieco przedłużonym ze względu na pandemię sezonie (m.in. „Berlin Alexanderplatz”, „Na rauszu”, „Minari” czy „Niepamięć”). „W polskim obiektywie” z kolei polecamy zwłaszcza premierowy pokaz „Maski” w reż. Hanki Brulińskiej (eksperymentalna adaptacja opowiadania Stanisława Lema) oraz produkcje już uznane, a rzadko dostępne, jak „Wieloryb z Lorino”, „Jestem REN” czy „Koncert balkonowy” - tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu.

Idąc z duchem czasu polecamy cykl „Młodzi duchem”, a w nim m.in. „Babcię szczęściarę” w reż. Sasie Sealy, o starszej pani z nowojorskiego Chinatown, którą po wizycie w kasynie odwiedzają gangsterzy (polska przedpremiera).

Miłośnicy horrorów i thrillerów czekają na cykl „Strachy na LAF-y”, w którym w tym roku pokażemy 22 tytuły, z czego większość nie miała jeszcze swojej polskiej premiery. Zainteresować mogą choćby „Anonimowe zwierzęta” (reż. Baptiste Rouveure) czy ekohorror „Gaia” (reż. Jaco Bouwer) o sprawiedliwości i zemście za krzywdy wyrządzone Matce Ziemi.

Latem na Roztoczu odpoczywają całe rodziny, dlatego tradycyjnie dla najmłodszych widzów mamy kino „Król LAF”, a w nim projekcje ciekawych
i wartościowych, niebanalnych filmów. Pośród 21 tytułów znajdują się przedpremiery: „Klub brzydkich dzieci”, holenderski film o deportacji dzieci uznanych na brzydkie, czy włoski „Mój brat ściga dinozaury” o relacjach rówieśniczych i bracie z Zespołem Downa – oba filmy robią furorę na festiwalach i w konkursach.

Na symboliczne zakończenie 22. odsłony Letniej Akademii Filmowej pokazany zostanie obraz „Zło nie istnieje” – czesko-irańsko-niemiecka produkcja nagrodzona w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale (polska przedpremiera!). Reżyser Mohammad Rasoulof pokazuje w nim cztery historie, które są wariacjami na temat moralności i kary śmierci, wolności jednostki w despotycznym reżimie.

ALL YOU NEED IS LAF

Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na naszej scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa słynna folkowa Orkiestra Świętego Mikołaja, w projekcie szymonmówi usłyszymy Szymona Żurawskiego, a wcześniej wystąpi nieszablonowy Sviatyj. Wiemy, że Zwierzyniec i Roztocze ściągają miłośników podróżowania, pasjonatów pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych
i spływów kajakowych. Dla nich mamy spotkanie z Arkadiuszem Winiatorskim i Olą Synowiec, którzy opowiedzą o pieszym pokonaniu Ameryk (czyli: Stones on Travel).

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej www.laf.org.pl, poprzez którą można również kupować karnety na seanse. Pojedyncze bilety będą do kupienia w Zwierzyńcu od niedzieli 8 sierpnia. Nowy regulamin uczestnictwa w LAF jest także na stronie internetowej. Nieliczne zmiany organizacyjne wynikają z dbałości o naszego Widza i Gościa – przestrzegamy zaleceń wynikających z tzw. pandemicznych obostrzeń sanitarnych.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. To także spotkania przyjaciół i znajomych, którzy odliczają czas od sierpnia do sierpnia, żeby znowu spotkać się w Zwierzyńcu i doświadczyć tego, jak Kino łączy ludzi, a przy okazji skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO.

Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TreTreść komentarza: Ogólnie to na dno, ale może spróbuje się uratować. Kobiety już rozumieją, że kościół to instytucja maksymalnie nierówno traktująca obie płcie. Pora na zmiany.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:56Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: TrwTreść komentarza: To teraz sąd leczy pacjentów z boreliozy? Ciekawe jak chcą wyleczyć „starą” boreliozę, a nie taką dopiero co nabytą.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:54Źródło komentarza: Leczyli boreliozę zakazaną w Polsce metodą. Wkroczył rzecznik praw pacjentaAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: W Polsce oficjalnie też są plaże dla ludzi ze zwierzętami i bez. Problem jest taki że Janusze mają to gdzieś i nie będą iść 500 metrów dalej na plażę dla psów.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:24Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: "Już od 1991 roku istnieje podatek od posiadania psa. Podstawą prawną jest tutaj ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych." Sprawdź sobie geniuszu od kiedy jesteśmy w unii.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:21Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: RecytujcieTreść komentarza: O śmietnisku i cukrowni.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 06:33Źródło komentarza: Horodło: Powiatowy Turniej Sztuki Recytatorskiej im. Poetów Ziemi HorodelskiejAutor komentarza: RolnicyTreść komentarza: POddali się, bez wideł i kos nic nie zdziałają.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 06:31Źródło komentarza: Jednodniowy rolniczy protest w Dołhobyczowie i Uchaniach
Reklama
Reklama