Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 22:42
Reklama
Reklama

Co się dzieje z plastikowymi nakrętkami ze zbiórek?

Od lat prowadzone są zbiórki nakrętek z butelek po napojach, kosmetykach i chemii gospodarczej. W szkołach uczniowie rywalizują o to, kto przyniesie ich najwięcej. W niektórych polskich domach standardem stały się pojemniki, do których odkładamy plastikowe korki. Czy wiesz, w jaki sposób organizacje wykorzystują przekazane odpady?
Co się dzieje z plastikowymi nakrętkami ze zbiórek?

Autor: iStock

Nakrętki są wszędzie

Plastikowymi nakrętkami zakręcamy butelki i kartony po napojach, oleju, kosmetykach, szamponach, płynach do naczyń, mleku, produktach do samochodów i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Mają różne kształty i kolory, ale łączy je wspólna cecha – mogą nieść pomoc. Uczniowie w szkołach i pracownicy zakładów pracy od wielu lat organizują zbiórki nakrętek, które przekazują później organizacjom charytatywnym.

Co się dzieje z zebranymi nakrętkami?

Podobnie jak wszystkie inne plastikowe elementy, nakrętki podlegają recyklingowi. Ich przewaga polega na tym, że łatwiej przygotować je do procesu powtórnego użycia. Nie wymagają skomplikowanych maszyn, które potrzebne są do obróbki np. w przypadku przetwarzania butelek. Zajmują też o wiele mniej miejsca, co ułatwia zarówno ich zbiórkę, jak i późniejsze odzyskiwanie materiału. Warto pamiętać, aby każdą nakrętkę oczyścić z naklejek, w celu ułatwienia tego procesu.

Jaki zysk mają z tego organizacje?

Plastikowe korki przyjmowane są przez punkty skupu. Za kilogram tego odpadu możemy otrzymać średnio kilkadziesiąt groszy. Jeśli chcielibyśmy kupić za to np. wózek inwalidzki, którego koszt zaczyna się od kilku, a kończy nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych, musielibyśmy zebrać kilka ton surowca. Dla przeciętnego człowieka zebranie takiej liczby nakrętek, która przyniesie realny zysk, jest niewykonalne. Dlatego powstają specjalne akcje, które pozwalają zebrać korki od wielu osób. Łatwo wyobrazić sobie, że np. zbiórka w jednej szkole nie przyniesie spektakularnych efektów. Jednak fundacja, zbierająca nakrętki od kilkunastu szkół, może wymienić je w skupie na kwoty, które mogą w sposób znaczny zasilić konto wybranej zbiórki.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Trzeźwi jak sam Cerata Kamiński.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:52Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Dzięki niemu ruszyła budowa Obwodnicy Tarnogrodu także nie można powiedzieć że nic nie zrobił, nie wspomnę ile kasy ściągną do powiatów Biłgorajskiego Zamojskiego, Miasta Zamość, Powiatu Tomaszowskiego i nawet Heubieszowskiego. Wystarczy pojeździć zobaczyć jak się dużo zmieniłoData dodania komentarza: 13.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: Jasio 1 Deeee.Treść komentarza: Czy funkcjonariusze sprawdzający trzeźwość nastolatków , byli trzeźwi ? Czy raczej mieli POgłos jak Ścierwiński ?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: SlyTreść komentarza: Czy rowery nie były kradzione?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:41Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Prezydium sejmiku to nie jest to samo co zarząd proszę Pana!Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:32Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: qweTreść komentarza: pani wójt ma chyba tylko jedno wyjściowe ubranie bo na każdym zdjęciu na czerwonoData dodania komentarza: 13.05.2024, 14:21Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama