niedziela, 19 maja 2024 10:05

Aż 18 medali dla Orki Zamość w mistrzostwach województwa

W sobotę i niedzielę (19-20 września) w lubelskiej pływalni AQUA, rozegrane zostały zaplanowane na czerwiec ,a odwołane z powodu pandemii Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w pływaniu dla zawodników 12 lat i starszych. Bardzo dobrze wypadli dla nich zawodnicy UKS Orka Zamość.

Autor: Fot. UKS Orka Zamość

Mimo kłopotów z treningami na niektórych pływalniach, na starcie stanęły wszystkie kluby województwa lubelskiego, a także startujący poza konkursem zawodnicy BUKS Warszawa, Polonii Warszawa, Muszelki Warszawa i MMKS Kędzierzyn Koźle.

Światową klasę na sprinterskich dystansach 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym zaprezentował wychowanek Wisły Puławy a obecnie zawodnik KU AZS UMCS, olimpijczyk, medalista mistrzostw Świata i Europy-Konrad Czerniak. Ten już 31-letni zawodnik bezapelacyjnie zwyciężył w jednym i drugim wyścigu uzyskując odpowiednio 22.77 kraulem i 23.89 delfinem.

Zawody przeprowadzone zostały na olimpijskiej długości(50 m) pływalni z podziałem na trzy kategorie wiekowe: 12-13 lat (młodzik), 14-15 lat (junior młodszy) oraz 16 lat i starsi (junior, młodzieżowiec, senior). Oczywistym jest fakt, że w rywalizacji na długim basenie uprzywilejowani są zawodnicy, którzy mają możliwość trenowania na pięćdziesiątce. Taką szansę mają wszystkie lubelskie kluby, a także przynajmniej sezonowo Wisła Puławy i Fala Kraśnik (pływalnie odkryte ale z podgrzewaną wodą). Inne kluby muszą do takich zawodów przystąpić jak to się mówi ,,z marszu”. Kto nawet rekreacyjnie miał możliwość porównania pływania na krótkim i długim basenie, doskonale rozumie jaka to kolosalna różnica.

Orka Zamość w tej rywalizacji odniosła znaczący sukces zdobywając 18 medali: 3 złote, 10 srebrnych i 5 brązowych. Zamojski klub na zawodach reprezentowali: Krzysztof Charkot 12 lat, Kasjana Wyłupek, Nina Leszkowicz, Igor Baniak-wszyscy 13 lat, Iza Naklicka, Michał Kropornicki i Olaf Lupa wszyscy 14 lat, Julia Bednarz, Julia Malinoś, Klaudia Malec, Zuzanna Sioma i Katarzyna Szuper-wszystkie 16 lat.

Najlepszą formę zaprezentowali multimedaliści: Julia Bednarz, Krzysztof Charkot, Olaf Lupa i Zuzanna Sioma.

Najmłodszy uprawniony do startu 12-letni Krzysztof Charkot, mimo że konkurował z rok starszymi przeciwnikami, wywalczył złoty medal na 50m stylem dowolnym z czasem 28,64, srebrny na 200 dowolnym-2:19.79, srebrny na 50 m stylem motylkowym-30.71, srebrny na 200 m stylem zmiennym 2:35.09. W niedzielę tak niewiele zabrakło do dwóch kolejnych medali…zarówno na 100 m stylem dowolnym jak i na 100 m stylem grzbietowym Krzysio uplasował się na najbardziej nielubianym przez sportowców miejscu 4. Z uwagi na pandemię, Krzysiek dopiero teraz oficjalnie odebrał certyfikat powołania do Kadry Wojewódzkiej Młodzików.

Julia Bednarz wywalczyła na 6 startów 5 medali! Ambitna zamojska pływaczka nie była jednak do końca zadowolona z ich kolorów! Jedyną konkurencją, w której nie zdobyła medalu był wyścig na 200 m stylem dowolnym. Był to jednak wyścig o czas i walka z samą sobą-zawodniczka płynęła w najsłabszej serii ponieważ nie miała czasu zgłoszenia (NT). Dzieje się tak wtedy, kiedy zawodnik w ciągu ostatnich 15 miesięcy nie startował w danej konkurencji na tej samej długości pływalni i tym samym nie zostaje rozstawiony według czasów. Julia wywalczyła złoty medal w jednej z najcięższej pływackiej konkurencji-400 m stylem zmiennym( 5:09.04), srebrne medale zdobyła na 100 m(1:17.59) i 200m(2:43.89) stylem klasycznym, 200 m stylem zmiennym(2:26.20) oraz 800 m stylem dowolnym(9:36.01).

Olaf Lupa startując z rok starszymi przeciwnikami wywalczył srebrne medale na 200 m stylem dowolnym - 2:14.73 i 200 m stylem zmiennym - 2:37.71, brązowy na 100 m stylem klasycznym -1:19.73 i 200 m stylem klasycznym -2:58.40.

Zuzanna Sioma wywalczyła ex aequo z zawodniczką Fali Kraśnik Mają Ryfką złoty medal na 50 m stylem grzbietowym. Obie zawodniczki uzyskały identyczny rezultat 31.21. Ciekawostką jest fakt, że do zawodów zgłoszone były również z takim samym czasem życiowym 31.28! Brązowy medal Zuzia wywalczyła na dystansie 200 m stylem zmiennym- 2:28.20(uplasowała się tuż za J. Bednarz). Bardzo zaciętą walkę w stylu grzbietowym na dystansie 100 metrów Z.Sioma stoczyła z bardzo już utytułowanymi pływaczkami KU AZS UMCS Lublin, reprezentantkami kraju i rekordzistami Polski Martyną Piesko-1:05.57 i Laurą Bernat-1:05.88. Zuzia w tym wyścigu uplasowała się na miejscu 3 z czasem 1:06.99.

Do worka medali swój krążek dorzuciły jeszcze Kasjana Wyłupek na 400 m stylem zmiennym-6:30.74 i Iza Naklicka na 1500 m stylem dowolnym 20:47.15. Bardzo blisko medalu była dwukrotnie Katarzyna Szuper na 50 m stylem motylkowym i grzbietowym, Julia Malinoś na 50 dowolnym, 400 i 800 m stylem dowolnym.

Już w najbliższą sobotę 26 i niedzielę 27 września w Zamościu rozegrane zostaną trzecie rundy lig wojewódzkich.