Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 12:28
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Zamość: Książki z rąk do rąk

"Uwalnianie książek" stało się modne. Trend ten na przestrzeni ostatnich lat ma się dobrze. Dowodem tego jest "Wędrująca książka" w Nowej Bramie Lwowskiej i tworząca się właśnie biblioteczka w pniu ściętego orzecha w zamojskim parku.
Zamość: Książki z rąk do rąk
Wędrująca książka to nasza pierwsza akcji - mówi Barbara Farjon

Bookcrosing wymyślił programista komputerowy Ron Hornbaker. Idea ta narodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych. Niecodzienne zjawisko polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek metodą "podaj dalej". Wystarczy zostawić przeczytaną książkę w miejscu publicznym (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł ją przeczytać i znów puścić w obieg. Taka globalna biblioteka, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat i kart bibliotecznych.

Jak mówi Jolanta Niwińska, ogólnopolski koordynator bookrosingu, książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują – dodaje.

Wędrująca książka w bramie

Od 2015 roku Spółdzielnia Socjalna "Sami Swoi" proponuje swoim gościom, turystom i mieszkańcom miasta półkę z wędrującą książką. W godzinach otwarcia baru (w sezonie zimowym od godz. 9 do 19) można przystanąć na chwilę, by na półkach wyszukać coś dla siebie. Ludzie chętnie tu zaglądają nie tylko po to, aby zabrać książkę, ale przynoszą swoje już przeczytane, znalezione, odziedziczone, pozostawione na strychach i pustych domach. Każda z książek jest przeglądana, ostemplowana pieczątką spółdzielni i wędruje na półkę. A stamtąd... do czytelnika.

 – "Weź, przeczytaj i podaj dalej" – takie hasło nam przyświeca. Ludzie czytają książki i to nas bardzo cieszy. Czasami widzimy "nasze książki" w rękach czytelników. Jest taki jeden pan, który do nas przychodzi, zabiera i czyta sobie na ławeczce na Rynku Wielkim czy Wodnym – mówi szefowa spółdzielni Barbara Farjon, czytelniczka.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmoweAutor komentarza: LHRTreść komentarza: Spece z zamościa zapomnieli, że przed granicą jest Chełm, Tomaszów i HrubieszówData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: 1000 dziadowskich pensji...Treść komentarza: W d.... 1000 miejsc pracy dajcie zarobki jak w Lublinie chociaż, jak w Warszawie! A nie 1000 dziadowskich miejsc. Jeszcze trochę a Zamość nie będzie się różnił od Biłgoraja czy Hrubieszowa!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:20Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: HalkTreść komentarza: Brawo!!! Miasto się rozwijało i będzie rozwijać się nadal. Gorzej z powiatem , Kuropatwa mówił że nie będzie nic zadłużał i ostudzić zapędy będzie jego rolą zatem powiat jak zawsze daleko z tyłu. Gratuluję nowego starosty hahahaData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama