Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 16:07
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

W Radecznicy upomnieli się o Polskę

Było ich ponad 800. Zebrali się w Urzędzie Gminy w Radecznicy. Domagali się przywrócenia języka polskiego do okolicznych szkół, autonomii dla Królestwa Polskiego, polskiego sejmu oraz... ukarania śmiercią złodziei, którzy w tych stronach stali się prawdziwą plagą. W 1905 r. za takie żądania można było zawisnąć na szubienicy.
W Radecznicy upomnieli się o Polskę
Zdjęcie wykonano w 1914 r., podczas I wojny światowej. Jest to reprodukcja z "Tygodnika Ilustrowanego". Widać m.in. bramę i schody prowadzące do klasztoru i kościoła w Radecznicy oraz tzw. podwody, które przewoziły rannych żołnierzy. Możemy też dostrzec flagę Czerwonego Krzyża.

Radecznica ponad sto lat temu była jedną z najbardziej znanych miejscowości Zamojszczyzny. Kiedyś działało tutaj słynące z wielu łask Sanktuarium pw. św. Antoniego oraz klasztor ojców Bernardynów, ale zostały one zamienione przez rosyjskie władze na cerkiew i prawosławny monaster. Istniał też w tym czasie folwark należący do dóbr Ordynacji Zamojskiej. We wsi stały natomiast 63 domy, w których żyło 372 osób. Aż 358 z nich to byli katolicy (sześć osób deklarowało wyznanie prawosławne, a ośmioro było Żydami).

W niezwykle malowniczej miejscowości wrzało podskórne życie polityczne. Wiadomo, że w 1905 r. działały tutaj dwa ugrupowania: Polska Partia Socjalistyczna oraz Narodowa Demokracja, nazywana popularnie endecją. 

Agitacja miejscowych działaczy doprowadziła do jawnego buntu okolicznych włościan przeciwko caratowi. Sprawa stanęła na ostrzu noża... 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lemurTreść komentarza: Co wy tam jecie, co pijecie , że takie ładne dziewczyny stamtąd pochodzą?!?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Ulhówek będzie gospodarzem Dożynek Powiatu Tomaszowskiego w 2024 r.Autor komentarza: lemurTreść komentarza: Od lat tkwi w układzie i nie ruszy paluchem aby oczyścić stajenkę UM.. Nie zrobił tego Wnuk i nie zrobi Zwolak, dla własnego interesu, świętego spokoju i wyznawców ... Jest jedynie szansa, że Kudela posprząta w wydziale oświaty ...Data dodania komentarza: 10.05.2024, 14:31Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: lemurTreść komentarza: Śmiem twierdzić że klimat dla przedsiębiorców w Biłgoraju jest o wiele lepszy ale to chyba mentalność ludzka. To tak jak z tablicami rejestracyjnymi- widzisz LHR czy LTM i myślisz...Data dodania komentarza: 10.05.2024, 14:25Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest pytanie dla inteligentnych więc nie oczekuj odpowiedzi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:30Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A może by była jeszcze gorsza. Poproszę program wyborczy jeżeli jakiś był, życiorys albo CV, osiągnięcia. Mnie do głosowania trzeba przekonać. Chyba że mam głosować jak prawdziwy Polak miernota czyli nie za kimś a przeciwko. Hrubieszów był i zawsze będzie dziurą i burmistrz tego nie zmieni. Znajoma z Lublina wyjechała do Gdyni bo jako biotechnolog ma tam znacznie lepsze perspektywy.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: KiwiTreść komentarza: Było startować w wyborach, „mondralo”Data dodania komentarza: 10.05.2024, 12:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"
Reklama
Reklama