Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 11:49
Reklama
Reklama
Reklama

Kontrole drogowe po nowemu. Co się zmieniło w przepisach?

Od czwartku (7 listopada) obowiązują nowe zasady kontroli drogowych prowadzonych przez policję. Weszły w życie na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawa Wewnętrznych i Administracji. Co się zmieniło? O czym kierowcy powinni pamiętać?
  • Źródło: Komenda Główna Policji
Kontrole drogowe po nowemu. Co się zmieniło w przepisach?

Autor: Fot. policja.pl

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym.

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.


Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Edi 11.11.2019 11:26
zmieni siętyle, że teraz już każdy na yanosiku będzie jeździł

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Antyrolniczy ZSL-PSL i reszta, żadne zmiany, stare komunistyczne układy.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 11:05Źródło komentarza: Mircze: Radni wybrali prezydium Rady GminyAutor komentarza: ZSLTreść komentarza: 50 lat wykorzystywał.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Hrubieszów: „Nie” dla wykorzystywania munduru do celów politycznychAutor komentarza: WcześniejTreść komentarza: Prywatyzacja na siłę dla niemców teraz likwidacja, konDonki wybrały teraz mordy w kubeł i na bruk, niemiecka POczta ich zastąpi ales gut.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: TreTreść komentarza: Ogólnie to na dno, ale może spróbuje się uratować. Kobiety już rozumieją, że kościół to instytucja maksymalnie nierówno traktująca obie płcie. Pora na zmiany.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:56Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: TrwTreść komentarza: To teraz sąd leczy pacjentów z boreliozy? Ciekawe jak chcą wyleczyć „starą” boreliozę, a nie taką dopiero co nabytą.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:54Źródło komentarza: Leczyli boreliozę zakazaną w Polsce metodą. Wkroczył rzecznik praw pacjentaAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: W Polsce oficjalnie też są plaże dla ludzi ze zwierzętami i bez. Problem jest taki że Janusze mają to gdzieś i nie będą iść 500 metrów dalej na plażę dla psów.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:24Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jaki
Reklama
Reklama