Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 23:45
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna

Na starych zdjęciach Zamościa można zobaczyć dziwną konstrukcję. Jest to 28-metrowa wieża spadochronowa. Stała ona przy stadionie (w sąsiedztwie Parku Miejskiego). Wykonano stamtąd podobno kilka tysięcy skoków.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Wieża nie tylko rekreacyjna

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego

- Mam w swoich zbiorach dwa zdjęcia tej starej, zamojskiej wieży spadochronowej. Nie wiem jednak przez kogo zostały wykonane. Widać na nich wysoką, metalową konstrukcję, która zapewne kiedyś uchodziła za nowoczesną – mówi Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Z tej wieży korzystali podobno miłośnicy skoków spadochronowych i szybownictwa. Nie tylko.  

Zamojska wieża spadochronowa została otwarta 18 maja 1939 r. z inicjatywy miejscowych członków Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jej projektantem był Jerzy Koziołek, inżynier z Chorzowa. Ta metalowa budowla miała trzy punkty podparcia oraz klatkę schodową umieszczoną na zewnątrz. Była ona używana do tzw. początkowego szkolenia skoczków spadochronowych (podobne wieże powstały w Bydgoszczy, Grudziądzu, Lublinie, Lwowie i m.in. w Warszawie).

W jaki sposób ją wykorzystywano? Trzeba było się najpierw na wieżę wdrapać. Potem uczestnik szkolenia, w odpowiedniej uprzęży był podczepiony do otwartego na stałe spadochronu, który – dzięki metalowej obręczy – zawsze utrzymywano w odpowiedniej rozpiętości. Ten spadochron podwieszano na linie, którą przepuszczano przez bloczek. Dopiero po takich przygotowaniach można było skoczyć w dół.

"Lot" adepta sztuki spadochroniarskiej był jednak spowalniany do czterech metrów na sekundę i stale kontrolowany. W ten sposób ćwiczono m.in. "wybicie z progu", a także odpowiednie, miękkie lądowania.

Nie trwało to długo. Podczas ostatniej wojny zamojska wieża nie była wykorzystywana. Pod koniec lat 40. ub. wieku została przejęta przez Aeroklub Robotniczy ze Świdnika. Przydała się...

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Trzeźwi jak sam Cerata Kamiński.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:52Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Dzięki niemu ruszyła budowa Obwodnicy Tarnogrodu także nie można powiedzieć że nic nie zrobił, nie wspomnę ile kasy ściągną do powiatów Biłgorajskiego Zamojskiego, Miasta Zamość, Powiatu Tomaszowskiego i nawet Heubieszowskiego. Wystarczy pojeździć zobaczyć jak się dużo zmieniłoData dodania komentarza: 13.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: Jasio 1 Deeee.Treść komentarza: Czy funkcjonariusze sprawdzający trzeźwość nastolatków , byli trzeźwi ? Czy raczej mieli POgłos jak Ścierwiński ?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: SlyTreść komentarza: Czy rowery nie były kradzione?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:41Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Prezydium sejmiku to nie jest to samo co zarząd proszę Pana!Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:32Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: qweTreść komentarza: pani wójt ma chyba tylko jedno wyjściowe ubranie bo na każdym zdjęciu na czerwonoData dodania komentarza: 13.05.2024, 14:21Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama