Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 14:47
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

O losach Lebedowiczów, Rutkowskich i Piechów: Zesłaniec za wiarę

Pod zaborem rosyjskim losy rodziny Lebedowiczów były pogmatwane. Ignacy Lebedowicz był unitą hrubieszowskim. Jego syn Jan urodził się, jako prawosławny Iwan Lebedowicz, a zmarł w 1965 roku, jako Jan Lebiedowicz rzymski katolik.
O losach Lebedowiczów, Rutkowskich i Piechów: Zesłaniec za wiarę
Stoją od lewej, Jan Lebiedowicz, Ignacy Lebiedowicz,Piotr Bojarczuk,Stanisława po mężu Ciesielczuk. Siedzą od lewej Agnieszka Lebiedowicz (żona Jana). Agnieszka na kolanach trzyma córkę Stefanię. Starsza kobieta to Pelagia z Hapońskich Lebiedowicz. Obok Paulina Bojarczuk i dzieci.

Kiedy Lebedowicze pojawili się w Hrubieszowie nie wiadomo. Waldemar Wawrzecki, który bada losy rodu na razie w poszukiwaniach dotarł do Pawła Lebedowicza. Ten przodek, pod koniec XVIII wieku, ożenił się Marianną Łaszkiewiczów. Potem rodziły się kolejne pokolenia Lebedowiczów. Od XX wieku zaczęto zapisywać ich w księgach stanu cywilnego miasta, jako Lebiedowiczów. Synowie przekazywali na kolejne pokolenia nazwisko, córki wchodziły w kolejne rodziny.

- Rodzina Lebiedowiczów przez to, że od wieków osiadła w Hrubieszowie jest skoligacona z wieloma rodzinami – mówi pan Waldemar.

Lebiedowiczowie byli zamożną familią. W większości zamieszkiwali na Pogórzu –  dzielnicy Hrubieszowa, która rozciągała się od dzisiejszej ulicy Piłsudskiego aż pod Kozodawy. Jak opowiada Waldemar Wawrzecki na gruntach należących niegdyś do rodu stoją dziś m.in. bloki mieszkalne 65 i 63 na ul. Piłsudskiego, spółdzielcze bloki na ul. Polnej, bloki "Energetyka" i "Słoneczko", dawna baza Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego, część tzw. "Manhattanu" i baza PKS na ulicy Nowej.

W księgach miejskich z XIX wieku Lebedowiczowie figurują jako mieszczaninie,  lub jako obywatele miasta Hrubieszowa. Takie określenie statusu społecznego - obywatel, mieszczanin lub mieszczanin rolnik - wprowadziły władze zaboru rosyjskiego.

 - Każdy, kto nie wystąpił do ówczesnego urzędu heroldii i nie przedstawił, opłacając sowicie, stosowne dokumenty tracił prawo do używania tytułu szlacheckiego. Jako rekompensatę za to wprowadzono status obywatela, mieszczanina lub mieszczanina rolnika, który potwierdzał nieformalnie przynależność do stanu szlacheckiego. Wszyscy Lebedowicze z Pogórza tak zostali określeni, zresztą nie tylko oni – mówi Waldemar Wawrzecki.

Cały artykuł dostępny w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
coś tam ważne że historyczne 26.04.2019 18:53
Unita czyli,ani Polak ani Rusin.

Joanna 16.12.2019 01:26
takie rozumienie to skutek braku wykształcenia

xxx 14.02.2019 13:16
to jak tam Gienki i Kaziki, przeszło?

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Ekstra. Przypominam o pomyśle aby zatrudniać ich m.in w Policji. Lata 90 znowu do nas wrócą. Jak zwykle mądrzy Polacy po szkodzie...Data dodania komentarza: 11.05.2024, 13:33Źródło komentarza: 60-latka z Ukrainy chciała przekupić policjantów! Wrzuciła im 200 euro do radiowozu!Autor komentarza: LTreść komentarza: Ich uczyć? Bo nasi to grzecznie jeżdżą.. Hahaha. Obudź się typieData dodania komentarza: 11.05.2024, 12:07Źródło komentarza: 60-latka z Ukrainy chciała przekupić policjantów! Wrzuciła im 200 euro do radiowozu!Autor komentarza: TrwTreść komentarza: Cebularze. Dziewczyny ładne, ale z makiem między zębami i z cebulowym chuchem.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 11:47Źródło komentarza: Gmina Ulhówek będzie gospodarzem Dożynek Powiatu Tomaszowskiego w 2024 r.Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Znajomy na dobrych zasadach założył fotowoltaikę, nie dał się nabrać na pompę ciepła i jeszcze jemu dopłacają za prąd z paneli. Szkoda że w bloku nie można założyć ale te sto parę złotych przy krakowskich zarobkach to pryszcz.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Rząd ujawnił, o ile od lipca wzrosną nasze rachunki za prąd i gazAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj mąka z Czarnobyla. Wiesz panie burak co to E621 albo Aspartam? Wiesz czym oddychasz jak ludzie palą najgorszym węglem i plastikiem w zimie? O alkoholu nie wspominam wystarczy że zapytasz tą swoją ostatnią szarą komórkę.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 11:16Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: PiotrDTreść komentarza: A ja cieszę się, jak wielu innych stąd, ze wyprowadziłem się z Zamości bo Zamość to jak cała lubelszczyna specyficzne miejsce i nie bez podstaw mowi ze w Polsce ze "lubelskie to nie region, a sposob myślenia" i to szczera prawda. Palikot, Czarnek, Wnuk mogą rozwijać się i robić tzw karierę tylko tu w żadnym innym miejscu nie mieliby takiej szansy. Dziwię sie ze ludziom nie przeszkadza ze Wnuk jako pierwszy przekazał nielegalnie dane obywateli miasta poczcie ktora nie powinna nazywa się nawet polska bo to wstyd i hańba dla naszego kraju za taka instytucje, o innych przekretach wnuka zal pisać.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 11:13Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"
Reklama
Reklama