Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 10:42
Reklama
Reklama
Reklama

Król Imć Szwedzki w Zamościu

11 lutego 1703 roku pod Zamość podeszły wojska szwedzkie. To oblężenie udało się fortecy odeprzeć.
Król Imć Szwedzki w Zamościu
Na pierwszym planie odrestaurowany, zamojski Bastion III.

 Potężna, zamojska twierdza świetnie sprawdziła się m.in. w czasie powstania Chmielnickiego (w 1648 r.) i potopu szwedzkiego (w 1656 r.). Ataki wrogich wojsk zostały wówczas odparte. Niestety, potężne fortyfikacje wymagały potem licznych napraw. Myślano także o ich modernizacji. Tego typu prace rozpoczęto w latach 80. XVII w. Przydały się one w czasach wojny północnej.

Modernizację twierdzy prowadzono pod kierunkiem Jana Michała Linka, naczelnego architekta ordynata Marcina Zamoyskiego. Był on uczniem zdolnego i zasłużonego dla Zamościa architekta Jana Jaroszewicza. Link dorównywał swojemu mistrzowi. On także zaprojektował wiele wspaniałych budynków. Wśród nich był m.in. kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uhnowie oraz kościół św. Marka w Warężu. Przypisuje mu się także projekt kościoła pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu. 

Wspaniałe fortyfikacje

Zamoyscy Linka zatrudnili jeszcze w 1652 r. (mieszkał w tym mieście aż do swojej śmierci w 1698 r.). Był on również dowódcą artylerii fortecznej Zamościa oraz pełnił funkcję opiekuna miejscowego arsenału. Uznawano go także za biegłego w sprawach fortyfikacyjnych. Swoje umiejętności dobrze wykorzystał. W ramach prac budowlanych i renowacyjnych prowadzonych przez Linka przebudowano umocnienia południowo-zachodniego narożnika zamojskiej twierdzy. Chodzi głównie o bastion III (znajdował się w pobliżu budynku arsenału). 

Na czym polegały zmiany? Jak tłumaczył historyk Ryszard Szczygieł, istniejące tam wcześniej dwa "bastioniki" w ramach tych robót zastąpiono jednym, ale znacznie potężniejszym. Miał on dwupoziomowe barki (część fortyfikacji bastionowej od strony nieprzyjaciela nazywano czołem, a jego boki – barkami) oraz aż dwadzieścia otworów strzelniczych. Dzięki nim mógł być znacznie wzmocniony ogień artyleryjski twierdzy. Wzrosły także możliwości fortecznego "manewru ostrzału". 

Ten zmodernizowany bastion wysunięty był nieco w głąb terenów podmokłych znajdujących się w tej części przedpola twierdzy. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej można było bronić pobliskie mury miasta. 

Zamość miał się zatem czym pochwalić. Przeprowadzoną przez Jana Michała Linka przebudowę Bastionu III uznano wówczas za jedno z największych osiągnięć sztuki fortyfikacyjnej! Nie były to jednak jedyne prace, które udało się wówczas wykonać. Wzmocniono także mury forteczne Zamościa w innych, potrzebujących naprawy lub modernizacji miejscach oraz wykonano roboty ziemne. 

Cały artykuł dostępny w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Robi ,Treść komentarza: Strajk? Za Sasina wszystko pasowało.OszolomyData dodania komentarza: 15.05.2024, 09:55Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: Złoty MelonTreść komentarza: Dziad Firma ! Listonosze tylko awiza zostawiają , łażą tylko tam gdzie płacą renty i emerytury czekając co im " wpadnie " do rączki ! Pamiętajcie że minimum to " dyszka " na bilon z przykrością spoglądają , chyba ze to jest kilka " piątaków " ! Ciągły płacz jak t mało zarabiają , nie wspominają o drugich poborach z rent i emerytur !Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:38Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Po tej dacie trafią do obrotu. Czyli zwierzęta domowe to sa dla was rzeczy . Towar handlowy. Jeszcze nałóżcie im opaski akcyzowe i płaćcie akcyzę za to, ze chcecie zaopiekowac sie kims. Chore. Dlatego własnie coraz więcej ludzi rezygnuje z opieki nad zwierzętami i zabijacie je bez skrupułów bo towar nie sprzedany trzeba wyrzucić. Prawda? Obudźcie sie ludzie bo wkrótce sami podzielicie los tych zwierząt. Bedziecie zachipowani ponumerowani a po wykorzystaniu zutylizowani. To wszystko do was wróci.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 08:43Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: oszukują ? Teraz to jest POwszechneData dodania komentarza: 15.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Oszukują na truskawkach. Można wpaść jak śliwka w kompotAutor komentarza: do debila i zasrańca w jednymTreść komentarza: coś ci nie pasuje komuchu ? To wypierd......Data dodania komentarza: 15.05.2024, 08:28Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: obrzydliweData dodania komentarza: 15.05.2024, 08:26Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta Zamościa
Reklama
Reklama