Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:02
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Rzeka zniknęła w zielsku

Zamojska Łabuńka jak... wielka, zielona łąka. To się zmieni dopiero po 11 września.
Zamość: Rzeka zniknęła w zielsku

Autor: Fot. Bogdan Nowak

 – Jakiś czas temu Łabuńka zaczęła przypominać zieloną breję z pływającymi w niej butelkami i śmieciami. Teraz rzeki zupełnie nie widać, bo zarosła zielskiem. Tak jest na odcinku od ulicy Sienkiewicza do ul. Królowej Jadwigi i dalej – złości się jeden z czytelników "Kroniki Tygodnia", który zadzwonił do nas w tej sprawie. – To wygląda koszmarnie. Trzeba tę rzekę wreszcie oczyścić!

Rzeka w granicach miasta ma długość ok. 7 km. Nie zawsze jest ozdobą Zamościa. Najgorzej było z tym chyba w 2013 r. Łabuńka zamieniła się wówczas w cuchnącą maź z powtykanymi w nią śmieciami, butelkami czy zardzewiałymi garnkami. Tak to wyglądało m.in. na bulwarach przy osiedlu Orzeszkowej i Reymonta. 

Można wypasać krowy?

Okoliczni mieszkańcy mieli tego dość. Wielokrotnie dzwonili m.in. do "Kroniki Tygodnia" w tej sprawie. Interweniowaliśmy wówczas w lubelskim Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych (ta instytucja zajmowała się dbaniem m.in. o czystość Łabuńki). To przyniosło skutek: Łabuńkę oczyszczono. Kosztowało to wówczas ok. 110 tys. zł. Kłopot w tym, że taką konserwację należałoby przeprowadzać częściej. 

– Zielsko rośnie. Zatrzymują się na nim nieczystości, padlina, wszystko – mówi nasz czytelnik. – To też trzeba brać pod uwagę. Moim zdaniem koszenie i czyszczenie rzeki powinno się odbywać nawet kilka razy do roku. Gdy się tego nie robi – efekty widać. Rozumiem, że gazety nie zajmują się konserwacją rzek, ale nawet nie wiem do kogo należałoby się w tej sprawie zwrócić.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bezrobotny 06.09.2018 17:42
Za 110tys.zł mogę to wykosić od zaraz, biorę kosę dwa tygodnie i po zawodach.

Marek 05.09.2018 05:56
Do takiego stanu rzeczy doprowadza bezmyślnie regulowanie rzeczek i potokòw,. Tu nie trzeba czyścić zielska tylko renaturalizowac, !

j 04.09.2018 13:02
Dziwna sytuacja.

inn 04.09.2018 12:20
Do Perkoz: A urząd Miasta ma to do tego, że jeżeli po wezwaniu zarządcy rzeki ten nie wykona w określonym w wezwaniu terminie prac pielęgnacyjnych - koszenia rzeki, w sytuacji zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego i zagrożenia powodziowego może wykonać tzw. wykonanie zastępcze, czyli sam może zlecić wykoszenie rzeki a rachunkiem obciążyć zarządcę rzeki. Ale żeby tak zrobić trzeba o tym wiedzieć i mieć pojęcie o przysługujących prawach i ciążących obowiązkach.

Perkoz 04.09.2018 12:07
A co miasto ma do rzeki, przecież to Wody Polskie... Miasto nie może robić wszystkiego, bo zabraknie pieniędzy na sprzątanie ulic.

inn 04.09.2018 12:04
To wina braku pojęcia o swoich obowiązkach i zero wiedzy na temat tego jak dbać o porządek miasta przez obecnego Dyrektora Gospodarki Komunalnej z Urzędu Miasta. Ten człowiek widać, że nie ma pojęcia o swoich obowiązkach. Za prezydenta Zamoyskiego stan taki byłby nie do pomyślenia. Za jego prezydentury taka osoba jako pierwsza poszłaby do wymiany. Przecież taki stan rzeki powoduje zmniejszenie przepływu wody a w konsekwencji jesiennych ulew może spowodować stan zagrożenia powodziowego. O stanie sanitarnym nie wspomnę bo inni przede mną wspomnieli.

ZENEK 04.09.2018 14:35
A 2013 ROK TO CZYJA WŁADZA W MIESCIE BYŁA ......I KTO ZAPUŚCIŁ ŁABUŃKĘ !!!????I PROSZĘ POCZYTAĆ O BŁEDACH MELIORACYJNYCH , REGULACJACH RZEK I ROWÓW ....POZDRAWIAM

milo 04.09.2018 15:40
Ma pan racje Bobry zadomowiły się w Zamościu na dobre a zalane miasto za poprzedniej władzy takie ich rządzenie

mika 05.09.2018 13:21
Tak się akurat składa, iż obecny dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej to nie kto inny, tylko kierownik referatu gospodarki komunalnej w Wydziale Gospodarki Komunalnej za czasów Zamoyskiego. W 2013 r, Kiedy dyrektorem był niejaki Roman Kozak to właśnie on był jego faktycznym zastępcą. W 2013 r. kiedy wystąpił problem z zarośnięciem rzeki przez roślinność i kiedy pan Kozak (nota bene zasłużony dla miasta i dobry wieloletni dyrektor komunalki w zamojskim magistracie) był na dłuższym zwolnieniu chorobowym, to właśnie tenże zastępca kierował wydziałem. Chodzi o to, że Kozak i inni starzy dyrektorzy potrafili dogadywać się z różnymi instytucjami a ten młody skład dyrektorski najwyraźniej nie. I w tym jest problem - młodemu pokoleniu urzędników brakuje "tego coś" co posiadali ich poprzednicy - zdolności porozumienia się z innymi na płaszczyźnie administracyjnej i nie tylko. Poza tym uważam, że miasto jest po prostu brudniejsze niż kiedyś. Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby dzisiaj bobry zaczęły budować żeremia i zalewało by miasto. Jeżeli są jakieś inne przyczyny takiego stanu rzeczy jaki mamy obecnie w Zamościu proszę o polemikę ale kulturalną i rzeczową popartą argumentami i przykładami.

nowy 04.09.2018 15:33
Za Zamojskiego to dopiero była porażka z rowami melioracyjnymi i rzeką Łabuńką nie mówiąc o koszeniu traw Zamojski nic nie robił tylko był

eLZet 04.09.2018 09:48
A turyści chodzą tamtędy? Co nie w obrębie plaża ołpen, na okrągło, czy rozświetlonej starówki to się nie liczy! Nie ma przecież głosowania na 7 najbardziej zarośniętych rzek w Polsce!

Wiacek 04.09.2018 09:33
Ktoś chyba nie wie jak pastwisko wygląda :) Zielsko - to potoczne kreślenie chwastów?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama