Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 00:46
Reklama
Reklama

Co ze spalarnią w Szopinku? Veolia uspokaja mieszkańców

Instalacja będzie bezpieczna i mieszkańcy na niej skorzystają – przekonują władze grupy Veolia. Powracamy do tematu rozbudowy ciepłowni w Szopinku.
Co ze spalarnią w Szopinku? Veolia uspokaja mieszkańców
Technologia termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego pozwala na spełnienie wymagań najbardziej rygorystycznych norm środowiskowych - mówi Norbert Skibiński z grupy Veolia.

Jak już pisaliśmy na łamach "KT" w kwietniu pojawiło się tam zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na "Rozbudowę ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego" (czyli takiego, w którym odpady z jednych surowców są używane jako surowce dla innych). Wniosek został wniesiony przez spółkę Veolia Wschód z siedzibą przy ul. Hrubieszowskiej. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że w ciepłowni ma powstać instalacja "termicznego przekształcenia odpadów z odzyskiem energii".

Przypomnijmy, że mieszkańcy Zamościa i pobliskich miejscowości protestują przeciwko planowanej budowie spalarni odpadów w ramach projektu rozbudowy ciepłowni w Zamościu. Obawiają się uciążliwości i negatywnego wpływu na zdrowie.

 

Obawy mieszkańców

 

 – Mamy dzieci, rodziny i nie chcemy być cyklicznie podtruwani – mówią mieszkańcy miasta i gminy Zamość, w pobliżu których miałby powstać obiekt. Dodają również, że są pełni obaw, czy jeśli przy spalarni powstanie składowisko odpadów, w okolicy nie pojawią się szczury.

Miasto Zamość nałożyło na Veolię obowiązek złożenia raportu oddziaływania na środowisko. Raport ten będzie brał pod uwagę to, jakie paliwa będą spalane oraz co będzie konsekwencją spalania odpadów w postaci dymów, popiołów i innych efektów pracy spalarni. 

Dowiedzieliśmy się, że do paleniska w spalarni trafiać będzie paliwo alternatywne jak np. biomasa, tzw. inne odpady, w tym zmieszane substancje i przedmioty z mechanicznej obróbki odpadów, ale nie zawierające substancji niebezpiecznych. Dodatkowo nie wyklucza się także przetwarzania papieru, tektury, gumy, tworzyw sztucznych, drewna oraz tekstyliów. 

 

Veolia odpowiada

W poniedziałek (30 lipca) na konferencji prasowej przedstawiciele Veolii Norbert Skibiński i Roman Trześniowski oraz Ireneusz Godzisz z PGK Sp. z o.o. w Zamościu odnieśli się do obaw mieszkańców Zamościa i okolic.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


CZYTAJ TAKŻE: MIESZKAŃCY SZOPINKA PROTESTUJĄ PRZECIWKO SPALARNI


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
człek 22.09.2018 00:37
Veolia jest wielkim międzynarodowym koncernem z Francuskim rodowodem. Jak Francuzi traktują polski rynek, można się było przekonać na przykładzie Telekomunikacji Polskiej S.A., niegdyś najbardziej dochodowej spółki Skarbu Państwa. Ograniczono nielegalne składowiska odpadów przywożonych z Europy, to chcą zrobić spalarnię i podpalać odpady legalnie. Nie będą to tylko nasze odpady. Będą zgodnie z prawem przywozili wszelki syf, bo zbilansuje się z poziomem zalesienia regionu. Najpierw wymyślono trucizny, do których użytkowania zmuszono wszystkich, a teraz mamy ponieść konsekwencje cudzych zysków na wyzysku. Do tego paru wiejskich głupków będzie się zaklinało, że wszystko jest Ok. Otwórzcie oczy. Jeśli nie widzicie, przemyjcie. Jak nie pomoże, powąchajcie tych, któży Wam to zachwalają

nie dla spalarni 29.08.2018 18:58
Ludzie spalarnia działa przez całą dobę, przez cały rok. Spalany jest plastik, opony, szmaty. Produktem są rakotwórcze dioksyny. Korzyści dla mieszkańców okolic spalarni żadne; brak instalacji ciepłowniczej, brak obniżenia kosztów odbioru śmieci. Spalarnia ma spalać 20 tys ton śmieci. Zamość produkuje 11 tyś. Więc połowa będzie dowożona skądkolwiek. Składowanie śmieci, których zapas ma wystarczyć na co najmniej 5 dni wolnych od pracy to też dodatkowy smród, zanieczyszczenie gleby, wód gruntowych i powietrza. Filtry na kominach po pół roku przestają być sprawdzane i w powietrze lecą wszystkie toksyny. Nikt z mieszkańców tego nie sprawdzi bo nawet nie zostanie wpuszczony na teren spalarni. Zatrudnienie znajdzie 10 osób. W okolicy powstają osiedla domów jednorodzinnych i ci mieszkańcy będą narażeni na utratę zdrowi i życia. Niech Veolia Wschód buduje sobie spalarnie we Francji czy w Austrii. Pozwolenie wydały władze miasta Zamość.

hrubieszowska 15.08.2018 22:39
W Bielsku też spalarnia miała być ekologiczna. Zapewniali, że filtry nie pozwolą na zatruwanie mieszkańców. Po tym jak wyszło na jaw, że normy przekroczone zostały 38-KROTNIE spalarnia została zamknięta. Veolia podaje na swojej stronie, że "dokonają starań żeby ich spalarnia nie była uciążliwa" - dla mnie słowo osoby zarabiającej na (nie)zdrowiu moich dzieci nic nie znaczy.

mieszkańcy 31.07.2018 14:17
A mieszkańcy okolicznej fabryki blachy żądają Raportu o poziomie hałasu w nocy i dokumentacji o założonej kanalizacji (odprowadzania ścieków do studzienek).

z gminy zamość 31.07.2018 11:14
Do ,,Pani I" oraz ,,Zawisza ciemny" - jak takie dodatkowe dwa kominy powstałyby obok waszych domów to nie byłoby entuzjazmu i mówienia o plusach tej inwestycji. Pewnie mieszkacie z drugiej strony Zamościa a może i powiatu......

Pani I. 31.07.2018 09:17
Jak sie mieszka i jest ciemnogrodem, to wszystko bedzie przeszkadzac. Ludzie, swiat idzie do przodu. Jak nie zaczniecie pozwalac na niektore rzeczy, w tym przypadku spalarnie, to myslicie ze odpady same wyparuja? Brak mi słów co do niektorych

Zawisza Ciemny 31.07.2018 08:15
We Frankfurcie spalarnia działa nad Menem w odległości 1 km od city. I co ? Alles in ordnung. A tutaj protestanci są przeciw wszystkiemu tylko nie przeciw własnej głupocie

Mieszkaniec Szopinka 22.09.2018 00:14
Już wiem czego ciemny!ciekawe jak bys pierd... lił jak by oszołomy wybudowaly tobie za oknem taki syf zapewne śpiewał bys inaczej bezmózgu!!

jasiek 31.07.2018 07:39
Mieszkańcy ZAMOŚCIA nigdy się nie zgodzą na spalarnię śmieci - odpadów spalajcie sobie na pustyni BŁĘDOWSKIEJ a mieszkańcom i ich okolic nikt nie będzie opowiadał o nieszkodliwości spalarni lanie wody wyszło z mody

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Trzeźwi jak sam Cerata Kamiński.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:52Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Dzięki niemu ruszyła budowa Obwodnicy Tarnogrodu także nie można powiedzieć że nic nie zrobił, nie wspomnę ile kasy ściągną do powiatów Biłgorajskiego Zamojskiego, Miasta Zamość, Powiatu Tomaszowskiego i nawet Heubieszowskiego. Wystarczy pojeździć zobaczyć jak się dużo zmieniłoData dodania komentarza: 13.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: Jasio 1 Deeee.Treść komentarza: Czy funkcjonariusze sprawdzający trzeźwość nastolatków , byli trzeźwi ? Czy raczej mieli POgłos jak Ścierwiński ?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: SlyTreść komentarza: Czy rowery nie były kradzione?Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:41Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Prezydium sejmiku to nie jest to samo co zarząd proszę Pana!Data dodania komentarza: 13.05.2024, 14:32Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządemAutor komentarza: qweTreść komentarza: pani wójt ma chyba tylko jedno wyjściowe ubranie bo na każdym zdjęciu na czerwonoData dodania komentarza: 13.05.2024, 14:21Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama