Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 02:40
Reklama
Reklama
Reklama

Zwierzyniec: Dla nas to miejsce święte

Dzieje niemieckiego obozu przejściowego w Zwierzyńcu były tragiczne. Według różnych szacunków przetrzymywano w tym miejscu od 16 do 24 tys. osób. Więźniów wywożono stamtąd do obozów koncentracyjnych lub m.in. na roboty przymusowe do Niemiec. Wielu z nich nie powróciło do swoich domów. O ich losie przypomina symboliczna brama, która stanęła ostatnio w Zwierzyńcu.
Zwierzyniec: Dla nas to miejsce święte

Autor: Fot. Bogdan Nowak

– Zebraliśmy się dzisiaj po to, żeby uczcić pamięć więźniów tego obozu – mówił podczas zwierzynieckich uroczystości (22 lipca) Marian Momot, prezes Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Obozów Hitlerowskich w Zwierzyńcu. – Przypomina nam o tym także ten wspaniały kościół (w miejscu, gdzie był kiedyś główny, obozowy plac wybudowano pod koniec lat 70. ub. wieku kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Królowej Polski – przyp. red.). To symbol niewysłowionych męczarni tysięcy osób. 

– Dzisiejsza uroczystość jest niezwykle ważna – mówił także Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. – Cieszę się, że tak wiele osób przybyło na obchody.

Witraż nad ołtarzem

Obóz przejściowy dla robotników przymusowych w Zwierzyńcu został przez Niemców założony w 1940 r. Więźniowie przebywali w barakach mieszkalnych, które były ogrodzone zasiekami z drutu kolczastego. Na początku znalazła się tam ludność cywilna, którą kierowano następnie na roboty przymusowe do III Rzeszy. W obozie przetrzymywano także jeńców francuskich. Był to oddział roboczy z obozu w Rawie Ruskiej, prawdopodobnie Kommando Stalag 325 (pisaliśmy o tym obszernie w ub. tygodniu). 

Od grudnia 1942 r. obóz w Zwierzyńcu działał już jako przejściowy. Trafili tutaj mieszkańcy Zamojszczyzny wysiedleni ze swoich wiosek w ramach wielkiej, niemieckiej akcji przesiedleńczo-pacyfikacyjnej. Były to całe rodziny, w tym tysiące dzieci. Od połowy czerwca 1943 r. obóz był stale przepełniony. Wysiedlenia objęły wówczas kolejne wsie. Za obozowe druty w Zamościu i Zwierzyńcu trafili wówczas mieszkańcy ponad 160 miejscowości z Zamojszczyzny (według różnych szacunków wysiedlono wówczas od 30 do 60 tys. Polaków). W zwierzynieckim obozie panowały straszne warunki. Ludzie puchli z głodu, słaniali się z wycieńczenia, nękały ich wszy, pchły i pluskwy. 

Na początku lipca 1944 r. obóz został zlikwidowany. Na polecenie Niemców rozebrano ogrodzenie i wydezynfekowano baraki. Miały one zostać przeznaczone dla niemieckich wojsk frontowych. Po wyzwoleniu Zwierzyńca baraki zostały jednak rozebrane. 

O ofiarach nie zapomniano. W miejscu gdzie był kiedyś obóz wybudowano kościół. Nad ołtarzem głównym, umieszczono tam witraż przedstawiający Jezusa Chrystusa oraz dzieci, byłych więźniów obozu. Obok, przy ul. Zamojskiej, stanęły także pomniki. Jeden z nich upamiętnia francuskich jeńców, drugi – najmłodsze ofiary zwierzynieckiego obozu. 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Zdjęcia z niedzielnych uroczystości w Zwierzyńcu znajdziecie TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Katarzyna i myszy 24.07.2018 18:13
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme Artykuł jest niewidoczny w wyszukiwarce google. Więc dochodzenie do umorzenia (po pozorowanym wznowieniu dochodzenia wymuszonym artykułem) skuteczne jak od 23 lat.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nowy program 800 PlusTreść komentarza: Władza kasy, kasa wladzyData dodania komentarza: 15.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: TuskTreść komentarza: Gdybyś nauczył się czytać ze zrozumieniem to nie musiałbyś zadawać durnych pytanData dodania komentarza: 15.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: ZalgoTreść komentarza: Ta cała poczta i tak jest do zaorania, niech lepiej inpost przejmie ten interesData dodania komentarza: 15.05.2024, 13:23Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: EggheadTreść komentarza: 39-latka i już niewidoma, przykre.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:37Źródło komentarza: Zamość: Potrącenie rowerzystki na przejściu. Wszystko nagrały kameryAutor komentarza: StrancTreść komentarza: Piszecie że listonosz taki zły bo awizo zostawia. Jak zabraknie listonoszy i trafi wam latać na pocztę w kilometrową kolejkę po własne listy wtedy docenicie listonosza. Ale Polak taki jest musi się przekonać na własnej skórze.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:24Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Co myśleliście że szkieletor postąpi z wami inaczej niż z Powiatem będzie tylko gorzejData dodania komentarza: 15.05.2024, 12:07Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama