Katarzyna Warmińska-Mazurek, pracownik Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, jest jedną z wielbicielek sztuki Picassa. To m.in. jej zasługa, że w Tomaszowie będzie wystawa jego dzieł. Gdy tylko pojawiła się możliwość zaprezentowania ich w Tomaszowie, nikt nie miał wątpliwości, że trzeba z tej okazji skorzystać.
– Wydaje nam się, że będzie to ciekawa propozycja dla zwiedzających, by obcować ze sztuką artysty światowej sławy. Jednego z ważniejszych, jeśli nie najważniejszego, artysty XX wieku. Oprócz tematów regionalnych i historycznych chcemy też dawać możliwość dostępności sztuki nowoczesnej i współczesnej – mówi Katarzyna Warmińska-Mazurek.
Tego typu wystawa organizowana jest w Tomaszowie po raz pierwszy.
– Jesteśmy ciekawi z jakim odbiorem się spotka – dodaje pani Katarzyna.
Wystawa „Pablo PICASSO” zostanie otwarta podczas Nocy Muzeów 18 maja.
Będzie prezentowała 18 litografii z lat 50. i 60. XX w., czyli późnego okresu twórczości Picassa. Będą sceny z cyklu „Los Toros” oraz „Wojna i pokój”. Grafiki pochodzą z kolekcji Epicentrum Art Gallery. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 czerwca.
Wystawa jest zwieńczeniem Festiwalu Sztuki, który w Muzeum rozpoczął się 6 maja i potrwa także do 2 czerwca. Jak wyjaśnia Katarzyna Warmińska-Mazurek, formuła festiwalu to nowość, która powstała na bazie wystawy. Jeżeli ta forma się przyjmie, będzie kontynuowana.
Poprzez Festiwal Muzeum przygotowuje odbiorców do oglądania wystawy prac Picassa, przybliża im postać artysty, a także zachęca najmłodszych do eksperymentów plastycznych, organizując warsztaty i lekcje muzealne.
Uczestnicy warsztatów mają okazję m.in. dekorować w stylu Picassa ceramiczne donice, tworzyć wielkoformatowe kompozycje w nurcie kubizmu czy kubistyczne weduty Tomaszowa. Chętni na takie warsztaty muszą się zgłosić do Muzeum. Do 17 maja przyjmowane są też prace na konkurs "Twórz jak Picasso".
– Nasz Festiwal Sztuki inspirowany jest twórczością Pabla Picassa. Przede wszystkim kubizmem, ale też nawiązujemy do jego zainteresowań ceramiką i grafiką. Działania skierowane są przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Na Noc Muzeów, czyli 18 maja, przygotowaliśmy warsztaty w temacie graffiti, które poprowadzi Grzegorz Kuśmierczak ze Stowarzyszenia LakaVinyl. Zapraszamy też 26 maja na „Popołudnie w muzeum”, czyli majowe spotkanie poświęcone Picasso – artyście totalnemu. Na zakończenie wystawy (2 czerwca) i tym samym Festiwalu będzie dostępne oprowadzanie kuratorskie – wylicza pani Katarzyna.
My przyłączamy się do zaproszenia. Patronat medialny nad Festiwalem Sztuki i wystawą dzieł Picassa sprawuje „Kronika Tygodnia”.
- Tomaszów Lub.: Pokój przesłuchań, narzędzia tortur w Smoczej Jamie, czyli Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego
- Tomaszów Lub.: Miłość bez jutra. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Pablo Picasso właściwie nazywał się Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Nazwisko ojca było według niego zbyt pospolite, dlatego posługiwał się nazwiskiem matki. Pablo urodził się w hiszpańskiej Maladze 25 października 1881 roku. W 1905 roku wyprowadził się do Francji, szukając tam bardziej sprzyjających do rozwoju artystycznego miejsca. Stał się prekursorem kubizmu, artystą totalnym i kontrowersyjnym. Jego biografia pełna jest ciekawostek, takich jak na przykład: to, że był podejrzewany o kradzież „Mona Lisy” Leonarda da Vinci z Luwru w 1911 r., jego pierwsza wystawa w USA okazała się kompletną porażką. Picasso miał też burzliwe życie prywatne – miał dwie żony i dziesiątki kochanek. Ponoć nienawidził kobiet, bił je i wykorzystywał. Artysta tworzył do śmierci. Zmarł w wieku 91 lat.
Jego obrazy sprzedawane są dziś za miliony dolarów. Np. „Kobieta z zegarkiem” (1932 r.) został sprzedany za 139,3 mln dolarów na aukcji prowadzonej przez dom aukcyjny Sotheby's w Nowym Jorku. Rekordem jest sprzedaż „Kobiety z Algieru (wersja „O”)” – ten obraz namalowany w 1955 r. jest najdroższym współczesnym dziełem, bo sprzedał się za 179,4 mln dolarów!
Napisz komentarz
Komentarze