Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 23:27
Reklama
Reklama
Reklama

Filtry powietrza do central wentylacyjnych – dlaczego są tak potrzebne?

Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość otaczającego nas zewsząd powietrza. Najczęściej w pomieszczeniach, w których spędza się większość czasu, wymagane jest utrzymanie prawidłowego poziomu jakości powietrza. W budynkach, w których każdego dnia funkcjonują setki osób, powietrze jest regularnie zanieczyszczane – wszystko przez złej jakości system klimatyzacji oraz wentylacji, a także nieodpowiednią konserwację. Na jakość powietrza w danym wnętrzu wpływa również jego lokalizacja. W dużych miastach, w bliskiej odległości dróg, powietrze jest jeszcze bardziej zanieczyszczone przez smog czy spaliny generowane głównie na skutek zbyt wielkiej ilości samochodów. Na jakość powietrza wpływają także czynniki takie jak LZO, lotne związki organiczne. Ich głównym źródłem są przede wszystkim chemikalia, farby czy nawet wyposażenie budynków. Do tego dochodzą zanieczyszczenia mikrobiologiczne: kurz, grzyby, pleśń, bakterie. Aby poradzić sobie z tym wszystkim i nie narażać siebie oraz innych na bezpośrednią ekspozycję na zanieczyszczenia, zaleca się przede wszystkim stosować w pomieszczeniach odpowiednie filtry powietrza. To właśnie one pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu jego czystości.
Filtry powietrza do central wentylacyjnych – dlaczego są tak potrzebne?

Co powinieneś wiedzieć o filtrach powietrza do wentylacji?

Prawidłowo działająca wentylacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. W całym ciągu instalacyjnym, niezwykle ważną rolę przypisuje się przede wszystkim filtrom powietrza do wentylacji. To właśnie one mają bezpośredni wpływ na prędkość przepływu powietrza, a także zapewniają prawidłowe działanie konkretnych komponentów, magazynując zebrany, szkodliwy pył. Filtry stosowane są zarówno w modelach nawiewnych oraz wywiewnych; zapewniają one urządzeniu ochronę przed licznymi zanieczyszczeniami powietrza wewnętrznego – kurzem, drobnoustrojami oraz mikroorganizmami takimi jak pleśnie czy grzyby. Na rynku mamy do czynienia z różnego rodzaju filtrami do wentylacji. Przykładowo, na stronie firmy BITEKO, biteko.pl/filtry-do-central-wentylacyjnych-kieszeniowe, zainteresowani mogą bliżej zapoznać się z działaniem filtrów kieszeniowych – jednych z najpopularniejszych wśród modeli przeznaczonych do central wentylacyjnych. Warto wiedzieć, że każdy filtr posiada określony zakres skuteczności zatrzymywania cząsteczek. Co za tym idzie, dobierany jest on typowo pod dany system wentylacji. Prawidłowe dopasowanie tego typu elementu zapewnia wydajny system wentylacji, mogący zagwarantować znacznie lepszą jakość powietrza.

Czy filtry do wentylacji wymagają szczególnego traktowania?

Filtry do central wentylacyjnych pełnią niezwykle ważne zadanie, dlatego też powinny być one regularnie konserwowane oraz wymieniane, by móc spełniać swą powinność. W przeciwnym razie mogą zaburzyć funkcjonowanie całego systemu. Wiemy już, że filtry odpowiadają z reguły za zatrzymywanie zanieczyszczeń – ich nadmierne magazynowanie może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które mogą zagrozić zdrowiu człowieka. Mocno zanieczyszczone filtry często nie są w stanie przepuszczać tyle powietrza, ile powinny, co przekłada się na ograniczoną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Gorsza jakość powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie, a także bezpieczeństwo osób na co dzień przebywających w danym miejscu. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna konserwacja, opierająca się na wymianie filtra wentylacyjnego. Dodatkowo, w przypadku domów jednorodzinnych, raz do roku powinna nastąpić kontrola stanu wentylacji. W przypadku miejsc takich jak garaże, warsztaty przydomowe, hale magazynowe czy fabryki, stężenie zanieczyszczeń jest zwykle o wiele większe – co za tym idzie, kontrole powinny być przeprowadzane znacznie częściej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama