Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 17:16
Reklama Baner reklamowy FOOD P

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA I URZĄDZENIA TRANSPORTU OSOBISTEGO

Coraz bardziej popularne stają się hulajnogi elektryczne oraz inne urządzenia transportu osobistego warto przybliżyć zagadnienia związane z używaniem tych pojazdów.
HULAJNOGA ELEKTRYCZNA I URZĄDZENIA TRANSPORTU OSOBISTEGO
Marcin Kulig 
Dyrektor WORD Zamość

Zgodnie z definicją kodeksu drogowego hulajnoga elektryczna (zdjęcie poniżej) to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

 

 

 

                                                                                   Zdjęcie nr 1 – hulajnoga elektryczna.

Z kolei urządzenie transportu osobistego (w dalszej części będę używał skrótu ”uto”) np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony 
do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

 

 

                                                Zdjęcie nr 2 – urządzenie transportu osobistego – urządzenie samopoziomujące.

 

                                                       Zdjęcie nr 3 – urządzenie transportu osobistego – rolki elektryczne.

 

 

Już te definicje konkretyzują, że pojazdami tego typu mogą się poruszać wyłącznie kierujący, błędem jest więc przewożenie na hulajnodze elektrycznej (czy uto) innych osób. 
Niestety zachowania takie są częste na naszych ulicach, gdzie widać dwie lub więcej osób poruszających się hulajnogą elektryczną. Postępowanie takie jest niezgodne z przepisami prawa.

Kto może kierować hulajnogą elektryczną lub uto? 

Dzieci w wieku do 10 lat nie mogą kierować tymi urządzeniami. Jedynie w strefie zamieszkania czyli obszarze oznaczonym poniższym znakiem i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej dziecko do 10 lat może kierować hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie nr 4 – znak drogowy „strefa zamieszkania”.

Uprawnienia :

Hulajnogi elektryczne , deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące – segway 

wiek powyżej 18 lat - posiadanie uprawnień nie jest wymagane

wiek od 10 do 18 lat - wymagana karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, B1 lub T

wiek do 10 lat - poruszanie się po drogach publicznych jest zabronione


Jakimi drogami mogą się poruszać?

Analizując przepisy ruchu drogowego dochodzi się do wniosku, że większość przepisów dotyczących rowerzystów ma zastosowanie do kierujących hulajnogą elektryczną lub uto. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany poruszać się po drogach dla pieszych i rowerów, drogach dla rowerów, pasach ruchu dla rowerów jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący hulajnoga elektryczną może poruszać się po jezdni, ale tylko takiej, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30km/h 
i to to tylko w sytuacji gdy nie ma drogi dla rowerów lub pieszych i rowerów. 
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów 
jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych
i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Ważne jest także to, że w przypadku gdy poruszamy się hulajnoga elektryczną po drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla pieszych to musimy zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Kierujący urządzeniem transportu osobistego (uto) zobowiązany jest poruszać się po drogach dla pieszych i rowerów i drogach dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego uto jest dozwolone wyjątkowo, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz drogi dla pieszych i rowerów. 
Ważne jest także to, że w przypadku gdy poruszamy się uto po drodze dla pieszych i rowerów 
lub pieszych to musimy zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.


Z jaka prędkością mogą się poruszać?


Prędkość maksymalna z jaka mogą poruszać się kierujący hulajnogą elektryczną lub uto został określona na 20km/h.

PAMIĘTAJ!!! Gdy poruszasz się hulajnogą elektryczną lub uto po drodze dla pieszych jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.


Czego nie może robić kierujący hulajnoga elektryczną ?


Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach;

czepiać się innych pojazdów;

ciągnąć lub holować innego pojazdu;

przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;

kierowanie w stanie nietrzeźwości po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie 
do alkoholu

korzystanie podczas jazdy z telefonu

Hulajnogę elektryczną można zaparkować na drodze dla pieszych w miejscu do tego 
przeznaczonym przez zarządcę drogi, a w razie braku takiego miejsca,

poza wyznaczonym miejscem :

tylko gdy szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych będzie nie mniejsza niż 1,5 m

równolegle do krawędzi chodnika

jak najbliżej zewnętrznej, najbardziej oddalonej od jezdni krawędzi chodnika


Hulajnogą elektryczną nie jeździmy po przejściach dla pieszych, stosujemy przepisy dotyczące zachowania się na drogach tak jak dla rowerów.


Pamiętaj : osoby poruszające się pojazdami nie mogą korzystać z przejść dla pieszych dlatego 
muszą zejść z roweru lub hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją po pasach.

Gdy korzystamy z drogi rowerowej, na drugą stronę jezdni rowerem lub hulajnogą elektryczną przejechać musimy po przejeździe dla rowerzystów.


 

Marcin Kulig 
Dyrektor WORD Zamość

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pomrukTreść komentarza: Pewnie zdążą przejść odpowiednie przeszkolenie ideologiczne i z technik.. przed 11 listopada?Data dodania komentarza: 29.04.2024, 08:34Źródło komentarza: Biłgoraj: Policja otworzyła swoje drzwi [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZdzichTreść komentarza: "skączyło" się gimnazjum czy nawet to było za trudne ?Data dodania komentarza: 29.04.2024, 07:05Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: TeriTreść komentarza: Jaki szok dlaczego nie mają pisać o małych miastach tam też żyją ludzie i młodzież chce się pochwalić a nie tylko mieszczuchy szok to ty jesteśData dodania komentarza: 29.04.2024, 01:30Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniowie „Staszica” najlepsi w pierwszej pomocyAutor komentarza: TrwTreść komentarza: I co taki wniesie do społeczeństwa? 23 lata i 3 zakazy, wyrok. Worek do odkurzacza jest bardziej przydatny od takiego.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 01:10Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Uniknął odsiadki, bo zapłacił grzywnę, ale i tak stanie przed sądemAutor komentarza: TrwTreść komentarza: Brawo, panowie! No i dobrze, że ktoś zdecydował o konieczności szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Satysfakcja w pełni zasłużona, uratowaliście człowieka!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 01:06Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Mogę mieć każdą z nich abym nie był tak upośledzony umysłowo jak ty panie burak.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 20:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w Dołhobyczowie
Reklama
Reklama