Z Hetmana odeszło wielu piłkarzy, niemal cały skład z poprzednich rozgrywek. Trener Wiesław Wieczerzak i jego asystent Marek Pogódź musieli zbudować drużynę opartą na wychowankach, którzy wcześniej grali w klasie międzyokręgowej (Hetman II zajął w tej lidze drugie miejsce) i w makroregionalnej lidze juniorów (młodzież Hetmana też uplasowała się na drugiej pozycji, za Sygnałem Lublin, a przed Avią Świdnik, Pogonią Siedlce i Motorem Lublin).
- Przeczytaj też: XXIV Plebiscyt Piłkarski „Kroniki Tygodnia”. Ogłosiliśmy wyniki podczas Piłkarskiej Gali Zamojszczyzny
Prognozy nie były optymistyczne. Przewidywano słabe wyniki i rychły spadek do III ligi. Tymczasem po nielicznych wzmocnieniach (przybyli m.in. środkowy obrońca Iwan Polny z Ukrainy i napastnik Janusz Mulawka z występującej wówczas w ekstraklasie Siarki Tarnobrzeg) Hetman spisywał się w II lidze nadspodziewanie dobrze. Rundę jesienną zakończył na trzynastym miejscu, a po rewelacyjnej wiośnie podniósł się w tabeli na dziewiątą pozycję.
W kwietniu 1994 r. Hetman ograł dwa zespoły, które walczyły o awans do ekstraklasy. W Zamościu pokonał Radomiaka Radom 1:0 (0:0) po bramce, którą zdobył Mulawka (w 59 minucie). Natomiast w następnej kolejce odniósł zwycięstwo w Olsztynie nad Stomilem 2:1 (1:1). W tym spotkaniu gole strzelili Sylwester Czereszewski (dla gospodarzy w 1 minucie) oraz Marcin Łyś i Dariusz Sajdak (dla gości w 36 i 66 minucie).
Podopieczni trenera Wieczerzaka byli rewelacją rozgrywek centralnego Pucharu Polski. Po wyjazdowych zwycięstwach nad dwoma trzecioligowcami – AZS Biała Podlaska (4:1) i Koroną Kielce (5:2), wyeliminowali z pucharowej rywalizacji dwa zespoły z ekstraklasy – Stal Mielec (1:0) i Hutnika Kraków (2:1 po dogrywce). Zostali zatrzymani dopiero w ćwierćfinale przez Legię Warszawa (0:0 w Zamościu i 0:3 w stolicy).
W krajowym Pucharze Polski Zamojszczyznę reprezentował też występujący w klasie B Prywaciarz Tomaszów Lubelski. Zespół ten w pierwszej rundzie uporał się ze Stalą Gorzyce z III ligi (2:1), a następnie przegrał z drugoligowym Motorem Lublin 1:4 (0:3). Jedną z bramek dla przyjezdnych z Lublina zdobył wychowanek zamojskiego Hetmana Andrzej Rycak, natomiast honor prywatnego klubu Jerzego Kowalskiego uratował w ostatniej minucie zawodów Zbigniew Kuczyński.
Do ważnego w dziejach zamojskiego piłkarstwa doszło we wtorek, 29 czerwca 1993 r. Tego dnia odbyło się zebranie założycielskie Autonomicznej Młodzieżowej Piłki Nożnej Hetman Zamość. Pierwszym prezesem tego klubu został Andrzej Całka, a zastępcą – Roman Nowosad. W skład zarządu weszli także: Dariusz Herbin, Andrzej Kozłowski i Waldemar Sękowski. Komisję rewizyjną utworzyli Marcin Łyś (przewodniczący) i Robert Wieczerzak.
Warto też przypomnieć, że we wrześniu po raz pierwszy w tym sezonie do Zamościa na mecz przyjechała pierwszoligowa Stal Mielec. Spotkanie towarzyskie zakończyło się zwycięstwem gości 2:0 (2:0). Obie bramki zdobył Janusz Czyrek (w 23 i 42 minucie). W przedmeczu spotkały się zespoły z niższych klas rozgrywkowych. Prywaciarz Tomaszów Lubelski pokonał Spartę Masbol Łabunie 3:2 (2:1). Właściciele i sponsorzy obu klubów Jerzy Kowalski i Bolesław Sokołowski, w zamian za możliwość występu na zamojskim stadionie, przekazali na działalność Hetmana po półtora miliona starych złotych. A Hetman zrewanżował się Stali w październiku, w czwartej rundzie (1/16 finału) Pucharu Polski.
HETMAN ZAMOŚĆ 1993/1994
W II lidze i Pucharze Polski grało 21 piłkarzy: Sebastian Łukiewicz 40 (40), Robert Kulik 38 (37), Mariusz Pliżga 37 (19), Mirosław Zagrodniczek 36 (36), Grzegorz Płoszaj 36 (34), Iwan Polny [Ukraina] 35 (35), Robert Szala 35 (35), Marcin Łyś 34 (26), Konrad Lechowicz 32 (17), Jacek Fiedeń 31 (29), Janusz Mulawka 29 (27), Władymir Jurczenko [Ukraina] 27 (27), Gustaw Wawryk 26 (18); tylko w rundzie jesiennej: Ryszard Karbowniczek 5 (5), Jarosław Czarniecki 4 (0), Jarosław Dymanus 4 (0), Dariusz Ziółkowski 1 (0); tylko w rundzie wiosennej: Dariusz Sajdak 18 (18), Wojciech Rycak 18 (17), Robert Wieczerzak 3 (1), Krzysztof Naczas 1 (0).
Strzelcy: 7 goli – Fiedeń, Sajdak, 6 – Płoszaj, 5 – Mulawka, 4 – Zagrodniczek, 3 – Jurczenko, Lechowicz, Łyś, 2 – Pliżga, 1 – Pidek, Polny; 1 samobójczy – Benedykt Nocoń (Korona Kielce).
Trener: Wiesław Wieczerzak 40.
Po nazwisku piłkarza podaliśmy liczbę jego występów w II lidze i Pucharze Polski, w sezonie 1993/1994, a w nawiasach – liczbę meczów w podstawowej jedenastce. Po nazwisku trenera – liczba meczów, w których prowadził drużynę.
Napisz komentarz
Komentarze