Tym razem jest ona inwestycją w turystyczno-sportową atrakcję, która dodatkowo stwarza nowe miejsca pracy i wyprowadza obszar zdegradowany na terenie gminy Tomaszów Lubelski z sytuacji kryzysowej.
Rewitalizacja stoku na Białej Górze kosztowała ponad 7 mln 330 tys. zł, z dofinansowaniem z RPOWL w kwocie 2 mln 630 tys. zł. Większość pieniędzy gmina Tomaszów Lubelski wygospodarowała z własnego budżetu, mając na uwadze to, że realizowane zadanie jest bardzo ważne nie tylko dla lokalnej społeczności, ale też dla całego regionu. Budowę zakończono w 2022 roku, a otwarcie stoku dla narciarzy jest zaplanowane na najbliższy zimowy sezon.
Projekt rewitalizacji zakładał odnowienie stoku i stworzenie na nim jak najlepszych warunków dla narciarzy. W zdegradowanym obszarze, który miał jednak wielki potencjał, wyremontowano stację dolną i górną wraz z wyciągiem orczykowym. Stok oświetlono, w sezonie będzie on naśnieżany i ratrakowany.
Zobacz wszystkie nominacje do Pereł Biznesu 2023.
Pod Białą Górą wybudowano nowoczesny budynek administracyjno-usługowy, w którym znajduje się miejsce na wypożyczalnię nart i punkt gastronomiczny. Teren został utwardzony, zrobiono przyłącza i zbiornik na ścieki sanitarne, ustawiono ławki parkowe i kosze na śmieci. Na budynku zamontowano trzy kolektory słoneczne. Stok ma przyciągać turystów i amatorów sportów zimowych – a tych już w samym powiecie tomaszowskim nie brakuje. Biała Góra będzie promowała gminę Tomaszów Lubelski i jednocześnie będzie pomocna mieszkańcom, ponieważ stwarza nowe miejsca pracy.
W planach jest, by stok „żył” nie tylko zimą.
– Będzie tam całoroczna ścieżka edukacyjna dla dzieci, naturalny wypas owiec, a na dole zechcemy stworzyć epicentrum kulturalne z budynkiem na salę konferencyjną itd. W lecie ze stoku będzie można zjeżdżać na nartorolkach – zapowiada wójt Marzena Czubaj-Gancarz.
Napisz komentarz
Komentarze