Dlaczego EKUZ nie wystarczy podczas wakacji za granicą?

  • 10.07.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego EKUZ nie wystarczy podczas wakacji za granicą?
Sezon urlopowy jest już coraz bliżej. Wycieczki już zarezerwowane, plany wakacyjne porobione. Nie pozostaje nic innego, jak tylko spakować walizkę i ruszyć w wymarzoną podróż. Czy na pewno tylko to pozostało? Otóż nie. Warto jeszcze przed wyjazdem zadbać o kompleksowe ubezpieczenie, które będzie działało podczas pobytu ubezpieczonego za granicą.

Ubezpieczenie dla turysty

Każda osoba, która wyjeżdża za granicę na wakacje powinna zadbać o odpowiednie ubezpieczenie dla siebie. Do dyspozycji są dwa rozwiązania. Jednym z nich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Drugim zaś indywidualne, prywatne ubezpieczenie turystyczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Warto się zastanowić nad najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli czuć się bezpiecznie i pewnie w czasie swojego urlopu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to rozwiązanie, które obejmuje ochroną ubezpieczeniową obywatela Polski, w czasie jego pobytu za granicą. Taka ochrona przysługuje wszystkim, którzy w kraju są objęci państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Karta jest wydawana na określony czas, a różnice wynikają z podstawy posiadania ubezpieczenia. Na najdłuższy okres kartę mogą uzyskać osoby zatrudnione na umowę o pracę i samozatrudnione, które opłacają za siebie składkę zdrowotną. Najkrótszy okres ważności karty przysługuje osobom, które są bezrobotnymi zarejestrowanymi w urzędzie pracy i na mocy tej rejestracji uzyskały ubezpieczenie zdrowotne.

Przed wyjazdem za granicę należy złożyć wniosek, np. w EKUZ Wrocław (www.polisaturystyczna.pl) i poczekać na odbiór dokumentu. Karta wydawana jest bezpłatnie i działa natychmiast od jej wystawienia. Nie trzeba nic wpłacać, ani w żaden sposób jej aktywować. W razie zdarzenia, które spowoduje, że turysta będzie zmuszony poddać się za granicą różnorodnym procedurom medycznym, wystarczy okazać tę kartę (w kraju, który ją honoruje), by zyskać refundację kosztów leczenia.

Prywatne indywidualne ubezpieczenie turystyczne

Drugą opcją, jak już wspomniano, jest prywatne, indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Można je wykupić online za pomocą porównywarki internetowej. Polisę można w pewnych granicach dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań, a co za tym idzie, można ją nieco modyfikować. Przysługuje ona każdemu, kto decyduje się na jej zawarcie.

Za polisę należy zapłacić składkę, jaka wynika z przygotowanej kalkulacji. Ochrona przysługuje niezależnie od tego, czy turysta jest ubezpieczony w kraju, czy też nie. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z dostępnymi ofertami, a można to zrobić przeglądając ubezpieczenie turystyczne na www.polisaturystyczna.pl. To dobry sposób na zorientowanie się w aktualnej ofercie i wybranie z niej najlepszego rozwiązania.

Dlaczego sam EKUZ nie wystarcza?

Dlaczego na rynku dostępne są dwie możliwości ubezpieczenia? Po co dodatkowo płacić i kupować ubezpieczenie turystyczne, skoro z racji ubezpieczenia w kraju, można skorzystać z EKUZ? Otóż, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma swoje ograniczenia.

Najważniejszym ograniczeniem są tutaj kwoty, które można otrzymać na refundację leczenia podjętego za granicą. Narodowy Fundusz Zdrowia, który za pośrednictwem EKUZ pokrywa koszty leczenia poza granicami kraju, zobowiązuje się do opłacenia wyłącznie takich kwot, które przeznaczyłby na takie same leczenie w kraju. Jeżeli więc koszt operacji turysty będzie za granicą równy 10 000zł, a w Polsce NFZ za tę operację zapłaciłby 5000zł za pacjenta, to na konto zagranicznego szpitala wpłynie właśnie 5000zł, a drugie 5000zł turysta musi zapłacić z własnych środków. O ile podana w przykładzie kwota nie jest duża, o tyle przy konieczności kilkudniowej hospitalizacji, przy skomplikowanych badaniach i złożonej operacji, koszty mogą sięgnąć nawet przeszło 100 000zł. Jeżeli NFZ sfinansuje z tego zaledwie kilkadziesiąt nawet procent, to kilkadziesiąt tysięcy nadal pozostaje do zapłaty, a to już znacznie bardziej odczuwalne koszty.

Indywidualna polisa turystyczna nie ma tego rodzaju ograniczeń i przy rozsądnym wybraniu sumy ubezpieczenia można pokryć całość kosztów leczenia.

Drugim ograniczeniem jest to, że EKUZ pokrywa wyłącznie tę część kosztów, którą w danym kraju ponosi państwo za pacjenta. Jeżeli gdzieś stosowany jest model partycypacji pacjentów (np. dopłata za każdy dzień pobytu w szpitalu, dopłata do wizyt u lekarza), to NFZ płaci część, która normalnie opłacana jest przez dane państwo, a część która jest partycypacją pacjenta, pozostaje po stronie pacjenta. Jeżeli do tego dojdą wyżej wspomniane limity, koszty, które pacjent sam będzie musiał pokryć mogą być jeszcze wyższe.

Właśnie dlatego sama EKUZ nie wystarcza i dobrze jest uzupełnić ją ubezpieczeniem indywidualnym. Takie rozwiązanie gwarantuje kompleksową ochronę i poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: