Jak prać rolety rzymskie?

  • 26.03.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak prać rolety rzymskie?
Rolety rzymskie to bardzo dobry wybór zarówno do salonu, sypialni, jak i kuchni. Rolety rzymskie z powodzeniem mogą zastąpić zasłony, a jeśli uszyjemy je z tkaniny firanowej, to także firany. Podpowiadamy, jak uprać rolety rzymskie.

Rolety rzymskie – zmienisz je, kiedy zechcesz

Rolety rzymskie to nie tylko bardzo dekoracyjne, ale też bardzo praktyczne rozwiązanie. W przeciwieństwie do klasycznych rolet, które montuje się raz na stałe, rolety rzymskie można zdemontować i uprać lub zmienić na inne. To dobra wiadomość przede wszystkim dla tych osób, które lubią sobie raz na jakiś czas zmienić wygląd pomieszczenia. Zielone lub kwieciste rolety wiosną, rudo-czerwone jesienią? Ależ oczywiście! W sezonie zimowym można zmienić rolety na biało-niebieskie lub powiesić takie, które kolorystyką nawiążą do świąt. Kolor rolet można też dopasować do koloru narzuty, poduszek, mebli i innych dodatków.

Rolety rzymskie – jak je zdemontować

Roletę zdejmuje się z okna razem z mechanizmem. Pierwszy etap to zdjęcie rolety razem z szyną z uchwytów mocujących. Przed upraniem rolety trzeba się trochę natrudzić, bo niezbędne jest uwolnienie tkaniny od wszystkich fiszbin i sznurków. Zaczynamy od sznurków, które delikatnie rozwiązujemy i wyplatamy z pętelek. Następnie zdejmujemy drążki obciążające roletę. Na to zajęcie warto zarezerwować trochę czasu, szczególnie jeśli roleta będzie prana po raz pierwszy. W tym przypadku pośpiech będzie bardzo złym doradcą. Jeśli do uprania jest więcej niż jedna roleta, to nie ma sensu zakładać, że uda się wszystko zdjąć w kwadrans.

Ponieważ sznurki i fiszbiny są przycinane na wymiar rolety, warto je po zdjęciu schować w jedno miejsce i opisać. Inaczej istnieje ryzyko, że pomylimy sznurki z salonu z tymi z sypialni. A nikt nie lubi się przekonać, że trudził się na darmo.

Rolety rzymskie – jak je uprać

Chciałoby się powiedzieć: „zwyczajnie”, ale to nie do końca jest prawdą. Sposób prania rolety zależy od tego, z jakiej tkaniny została uszyta. Rolety, które mają pełnić funkcję zasłon, szyje się na ogół z bawełny lub mikrowłókna, a także z weluru lub welwetu. Rolety, wyglądające jak firany, szyje się oczywiście z tkanin firanowych. Każda zaś tkanina ma odrębny sposób prania. Informacje zawarte są na metkach, dlatego warto je przechowywać.

A co jeśli nie mamy metki? Trzeba zachować ostrożność. Welwet i welur łatwo rozpoznać, bo to miękkie i pokryte delikatnym meszkiem tkaniny. Można je prać tylko w płynach, a maksymalna temperatura prania to 40°C. Aby się nie pogniotły, warto ograniczyć wirowanie.

Bawełniane rolety można prać nawet w 60°C, używając zwykłych detergentów. Można dodać też płynu do płukania. Rolety nie tylko będą ładnie pachniały, ale też nie będą się elektryzowały.

Rolety uszyte z tkanin firanowych pierze się jak firanki – w niskich temperaturach, w delikatnych detergentach. Najlepiej wybrać program do firanek lub do prania tkanin delikatnych. Na pewno trzeba ograniczyć lub całkowicie zredukować wirowanie.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zrobimy, oddając rolety do pralni.

 

Po wysuszeniu i ewentualnym uprasowaniu trzeba na nowo wciągnąć fiszbiny, następnie przeciągnąć sznurki, założyć mechanizm mocujący i zamontować roletę na oknie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: