Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 09:07

Jak nagrać kurs online we własnym zakresie?

Popularność kursów online rośnie z roku na rok. Na rynku oferowane są zarówno szybkie jednorazowe kursy, jak i obszerne, trwające kilka tygodni kursy specjalistyczne. W sieci bez trudu odnajdziemy kursy online dotyczące niemal każdego obszaru naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w tej branży i zrealizować swój autorski kurs. Jak to zrobić? Jaki budżet jest nam potrzebny? Czy można nagrać wartościowy kurs w zaciszu własnego mieszkania?
  • 21.01.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak nagrać kurs online we własnym zakresie?

Dobry plan to podstawa

O jakości merytorycznej kursu przesądzić mogą zasadniczo dwie rzeczy – jego treść i sposób jej prezentacji, a wiec także dodatkowe aktywności związane z kursem, tworzące wartość dodaną.

1) Lekcje wideo – dobry program to podstawa, niemniej w sferze merytorycznej wszystko zależy od wykładowcy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku lekcji wideo, na program powinniśmy patrzeć także w aspekcie jego praktyczności. Kurs stworzony z długich (po kilkadziesiąt minut) lekcji będzie ciężki do przyswojenia. Jeśli materiału jest dużo, to warto rozbić kurs na bloki tematyczne, złożone z kilku lekcji trwających od kilku do góra kilkunastu minut.

2) Wideo na zachętę – użytkownicy chcą mieć wgląd w kurs, który planują nabyć, przed jego zakupem. Odcinek testowy pozwoli odbiorcom wstępnie ocenić poziom kursu. Warto przygotować wideo zawierające urywki najciekawszych lekcji lub nagrać osobny odcinek, który będziemy udostępniać za darmo w celach promocyjnych.

3) Materiały do ćwiczeń – poza lekcjami w formie wideo warto dać użytkownikom kursu coś namacalnego. Materiały PDF mogą stanowić uzupełnienie lub podsumowanie omawianych treści lub odgrywać rolę ćwiczeń, które musi wykonać uczestnik przed przejściem do kolejnej lekcji.

4) Konsultacje – kurs nie kończy się obecnie wraz z końcem ostatniego odcinka / lekcji. Kursanci chcą móc zadać prelegentowi pytanie, podzielić się z nim swoimi przemyśleniami, porozmawiać o swoich obawach dotyczących omawianych wątków, dokładnie tak jak dzieje się to w przypadku kursów stacjonarnych. Tworząc program plan swojego kursu w sferze organizacyjnej pamiętaj by założyć w nim konsultacje 1 do 1 lub grupowe. Dobrym rozwiązaniem jest zamknięta grupa na Facebooku zrzeszająca jedynie użytkowników kursu, w ramach której mogą oni się z Tobą porozumieć.

Jak nagrać kurs?

Planując pierwszą edycję autorskiego kursu online większość z nas raczej nie posiada budżetu pozwalającego na realizację nagrań w profesjonalnym studiu filmowym. Specyfika kursów sprawia, że de facto, nie jest od nas wymagane profesjonalne zaplecze sprzętowe, jeśli oczywiście kurs będzie na wysokim poziomie w warstwie merytorycznej. Czy nasz kurs możemy nagrać w naszym domu? Oczywiście, jeśli dysponujemy kawałkiem reprezentatywnej przestrzeni – może to być regał z książkami, biurko, fotel ze stolikiem. Zasadniczo o jakości nagrania decydować będą 3 elementy – obraz, dźwięk, światło.

1) Obraz – nagrać możemy wykorzystując aparat naszego telefonu. Flagowe modele smartfonów dysponują zwykle aparatem umożliwiającym nagrywanie wideo w jakości HD, co jest absolutnie wystarczające na potrzeby realizacji statycznego kursu z udziałem jednego prelegenta. Warto przy tej okazji zaopatrzyć się w statyw, na którym instalować będziemy nasz telefon. Nawet tzw. średniaki, czyli smarfony o przeciętnych parametrach pozwalają dziś na nagranie dobrej jakości obrazu. Warto zrobić kilka prób, by sprawdzić jak wygląda wideo rejestrowane przez nasz telefon.

2) Światło – w osiągnięciu dobrej jakości pomóc może oświetlenie. Jest to zwykle aspekt pomijany przez osoby rozpoczynające produkcję wideo. Wydaje im się, że dobry obiektyw wystarczy do nagrania profesjonalnie wyglądających scen. Otóż niekoniecznie. Niemniej nawet jedna lampa studyjna obecna na planie może zmienić wiele jeśli chodzi o ogólny odbiór jakości rejestrowanego materiału. Przy czym owa tu o lampach studyjnych emitujących światło ciągłe o temperaturze barwowej 4500 k.

3) Dźwięk – ostatnim elementem jest dźwięk. Odradza się wykorzystywanie do nagrań mikrofonów wbudowanych w nasz telefon czy komputer. Rejestrują one dużo szumów otoczenia. Jakość nagrywanego dźwięku poprawi najprostszy mikrofon krawatowy, który przypięty do bluzki czy sukienki rejestrować będzie głównie nasz głos.

Źródło: https://studio.streamonline.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---