Pelargonia afrykańska. Skróć infekcję dróg oddechowych o kilka dni!

  • 25.05.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Pelargonia afrykańska. Skróć infekcję dróg oddechowych o kilka dni!
Pelargonia afrykańska to najlepiej przebadana roślina na świecie. Jej silne działanie przeciwwirusowe i bakteryjne sprawia, że potrafi skrócić czas trwania infekcji o kilka dni. Dlatego warto sięgnąć po preparaty z jej udziałem, żeby szybciej wyleczyć się za zapalenia zatok, oskrzeli i uniknąć brania antybiotyków.

Pelargonia afrykańska- właściwości lecznicze

Trudno szukać rośliny, która ma tak wszechstronne działanie jak pelargonia afrykańska. Nic dziwnego, że od dawna używana była przez południowoafrykańskie ludy. Leczono nią zarówno infekcje dróg oddechowych, jak również choroby układu pokarmowego. Najbardziej cenną częścią tej rośliny jest korzeń, który zawiera w sobie tak silnie działające składniki aktywne jak: taniny, kumaryny (skopoletyna, umkalina, fraksetyna, artelina, 5,6,7-trimetoksykumaryna), glikozydy kumarynowe, kwasy tłuszczowe oraz kwas kawowy. Dzięki nim roślina potrafi pokonać liczne grono bakterii jak bakterie Gram-ujemne, czyli: Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Haempophilus influenzae. Doskonale radzi sobie również ze zwalczaniem bakterii Gram-dodatnich:Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus. Wykazuje ponadto działanie przeciwbakteryjne przeciw szczepom gronkowca złocistego oraz potrafi zwalczyć prątki gruźlicy. Badania dowodzą, że ma ona również działanie przeciwgrzybicze i potrafi zwalczyć takie gatunki grzybów jak: Aspergillus Niger, Aspergillus flavus, Fusarium oxysporum, Penicillium notatum, Mucor hiemalis.

Pelargonia afrykańska- w jakich infekcjach może Ci pomóc?

Przeziębienie: to zakażenie dróg oddechowych, które jest wywołane przez wirusy. Charakterystycznymi objawami tej infekcji są katar, kaszel, ból głowy, czasem gorączka, ból gardła. Przeziębienie trwa średnio od 7 do 11 dni i jeśli nie dochodzi w jego trakcie do nadkażenia bakteryjnego, znika samoistnie. W przeprowadzonym w 2007 roku badaniu nad wpływem pelargonii afrykańskiej na przeziębienie wykazano, że czas trwania infekcji u osób, które otrzymywały ekstrakt z tej rośliny, był o około 1,5 dnia krótszy niż u osób, które stosowały placebo. Badanie przeprowadzane było na 103 osobach dorosłych.

Zapalenie oskrzeli: to infekcja, którą w głównej mierze wywołują wirusy takie jak np. wirus grypy A, wirus grypy B, paragrypy, RSV, koronawirusy, adenowirusy, rynowirusy. W 10% może być też wywołana przez bakterie. Najczęstszymi jej objawami jest kaszel i odkrztuszanie wydzieliny śluzowej lub ropnej, gorączka, czasem ból mięśni. Badania przeprowadzone w latach 2005-2008 na ponad 2000 osób pokazały, że pelargonia afrykańska potrafi sprawić, iż remisja osób mających zapalenie oskrzeli może nastąpić już po 4 dniach od przyjmowania ekstraktu z korzenia pelargonii. Do tej remisji dochodziło aż u 69% chorych, którzy przyjmowali ekstrakt z pelargonii w postaci kropel lub tabletek. W grupie placebo było to zaledwie 33%. U 45% osób stosujących leczniczo wyciąg z pelargonii afrykańskiej uzyskiwano pełne wyleczenie już po tygodniu, natomiast u osób zażywających placebo było to zaledwie 6,4% osób.

Zapalenie zatok przynosowych: to zakażenie górnych dróg oddechowych wywołane przez wirusy takie jak orbiwirusy, rinowirusy, wirusy RS, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy, Może być też wywołane przez bakterie Streptococcus pneumoniae oraz Haemophilus influenzę. W 20% przypadków do zapalenia zatok dochodzi w wyniku działania bakterii beztlenowych Moraxellla catarrhalis, Staphylococcus aureus oraz paciorkowców innych niż pneumokoki. Typowe objawy tej infekcji to niedrożność nosa, ucisk twarzy, wyciek lub też zaleganie ropnej wydzieliny w nosie, gorączka, uczucie zmęczenia. Skuteczność działania wyciągu z pelargonii w przypadku leczenia zatok przynosowych była obiektem zainteresowania Bacherta i współautorów. Przeprowadzili oni badanie na 103 osobach w wieku od 18 do 60 lat, które miały potwierdzony, ostry stan zapalny zatok. U osób, które przez 22 dni przyjmowały 3 razy dziennie 60 kropli ekstraktu z pelargonii, zaobserwowano złagodzenie objawów infekcji. Odnosiło się to przede wszystkim do zmniejszenia bólu szczęki, bólu głowy, zmniejszenia wysięku z nosa. U tej grupy szybciej też ustąpiły objawy niż u osób, które przyjmowały placebo.

Zapalenie gardła i migdałków. Zapalenie migdałków jest ostrą infekcją tworów limfatycznych znajdujących się w gardle, które jest wywołane przez wirusy lub bakterie. Charakterystycznymi objawami tej infekcji są ból gardła, w szczególności przy przełykaniu. Do tego czasem dochodzi gorączka, osłabienie. Migdałki są powiększone i przekrwione. Badania przeprowadzane w kierunku wpływu pelargonii afrykańskiej na zmniejszenie się objawów zapalenia gardła i migdałków pokazały, że wyciąg z tej rośliny potrafił po 4 dniach uśmierzyć ból gardła u 32% osób, które go zażywały. W grupie placebo było to jedynie 16%. Ponadto 60% pacjentów stosujących ekstrakt z pelargonii, doświadczyło również ustąpienia problemów z przełykaniem (w grupie placebo było to 47 %), a u 79% zmniejszyła się gorączka (u grupy kontrolnej miało to miejsce u 27%).

Jak stosować pelargonię afrykańską, aby wyleczyć się z infekcji?

Aby skrócić czas trwania infekcji, warto sięgać po preparaty z zawartością pelargonii afrykańskiej już od pierwszych dni, kiedy pojawią się jakiekolwiek objawy. Można sięgać po syropy lub tabletki, jednak istotne jest to, żeby posiadały w swoim składzie standaryzowany ekstrakt z pelargonii. Przy stosowaniu ekstraktu standaryzowanego mamy bowiem informację, ile substancji terapeutycznych znajduje się w pojedynczej jego dawce.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l D. Rymarz, Właściwości lecznicze Harpagophytum procumbens i pelargonium sidoides. Roślin pochodzących z Afryki Południowej [w:] Nauka niejedno ma imię, Bydgoszcz 2016, tom 4, s. 189-198

l M. Rygalski, Postępowanie terapeutyczne w przeziębieniu, „Lek w Polsce” 2015, vol 25, nr 9 (292), s. 16-25

l Ł. Szelszczuk, M. Zielińska-Pisklak, K. Wilczek, Pelargonia-kariera niedocenianej rośliny ozdobnej, „Lek w Polsce” 2013, vol 23, nr 3 (263), s. 1-4

l E. Wasniewska, K. Nowak, Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych i przerost migdałka gardłowego, „Przewodnik Lekarza” 2002, vol. 5, nr 10, s. 124-129

Grupa Tipmedia
Podziel się: