Jak finansujemy swoje wydatki?

  • 25.05.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Jak finansujemy swoje wydatki?
Czy Polacy potrafią oszczędzać, a może stawiają na pożyczki internetowe? Skąd biorą pieniądze na większe wydatki? Co należy do kosztów najbardziej obciążających ich budżet? Poniżej odpowiedzi na te i inne pytania.

Jak Polacy finansują swoje wydatki? 

Zgodnie z wynikami analizy przeprowadzonej przez „Barometr Providenta”, czyli cyklicznego badania Polaków, najczęściej wydatki będące największym obciążeniem w domowym budżecie, sfinansowane zostaną z nieregularnych oszczędności. Tak zadeklarowało 49 proc. zapytanych osób.

Pozostali przebadani uznali, że posłużą się bieżącymi dochodami (26 proc.) lub skorzystają z pożyczki (21 proc.). Oprócz tego aż 16 proc. będzie regularnie oszczędzać, a 8 proc. posłuży się środkami z programu 500+. Część przebadanych (dokładnie 11 proc.) nie rozważała jeszcze tej kwestii.

Rok 2018 – rokiem remontów i wyjazdów na wakacje!

Przebadana grupa 1000 Polaków, w wieku powyżej 15 lat, miała wskazać, co będzie należało do wydatków najbardziej obciążających ich kieszenie w roku 2018. Okazało się, że na początku roku aż 40 proc. nie planowało jeszcze wydatków. Druga połowa tymczasem ma już pewne plany związane z tym tematem.

Odpowiedzi na ankietę wskazują, że będą to remonty (17 proc.) i wyjazdy wakacyjne (18 proc.). Nieco niższy odsetek stanowią praktyczne wydatki na nowy sprzęt RTV i AGD, czyli 13 proc., zakup samochodu 9 proc., a także operacje i leczenie 7 proc.

Kolejną ważną grupą dla przebadanych Polaków będą wydatki na uroczystości rodzinne i święta. Wymienia się tu: wesele własne lub kogoś bliskiego (6 proc.), Pierwszą Komunię Św. (4 proc.), a także Święta Bożego Narodzenia (8 proc.) i Święta Wielkanocne (11 proc). Nietrudno się domyślić, że będą to koszty związane z zakupem prezentów, odświętnego stroju, a także świątecznych potraw.

Ważne miejsce w rankingu wydatków będących obciążeniem budżetów mają ponadto kwestie związane z wychowaniem dzieci. A są to: wyprawka szkolna (3 proc.) i narodziny dziecka (2 proc.). Warto zauważyć, że stanowi to niewielki procent wśród największych obciążeń budżetu. 

Nie potrafię oszczędzać – co dalej?

Wiele osób, które przyzwyczajone są do życia na określonym poziomie, nie potrafi oszczędzać. Tu z pomocą przychodzą pożyczki online, które nierzadko wiążą się z niskim oprocentowaniem. Comiesięczny przymus zapłacenia kolejnej raty prowadzi do tego, że konieczne jest wygospodarowanie pewnej kwoty pieniędzy. W taki sposób można kupić nowy samochód, czy domek letniskowy itp. A niskie koszty dodatkowe nie wpłyną na obciążenie budżetu domowego

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: