Jak znaleźć numer ewidencyjny działki bez wychodzenia z domu?

  • 23.05.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jak znaleźć numer ewidencyjny działki bez wychodzenia z domu?
Zakup nieruchomości - działki wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia zawartości księgi wieczystej. Aby do niej dotrzeć, potrzebna jest znajomość numeru KW. Czy wiesz, że możesz go ustalić na podstawie numeru ewidencyjnego działki - bez wychodzenia z domu?

Dlaczego księga wieczysta jest tak istotna?

Księga wieczysta to rejestr danych dotyczących stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej znajduje się szereg istotnych informacji, np.: wielkość i przeznaczenie nieruchomości, kto jest jej właścicielem i czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki.

Zapoznanie się przed zakupem nieruchomości z treścią księgi dla niej prowadzonej pozwala uniknąć wielu kłopotów, np. nieświadomego nabycia działki, na której została ustanowiona hipoteka. Zawartość księgi najlepiej skonsultować z prawnikiem.

Czym jest i jak jest zbudowany numer ewidencyjny działki?

Każda działka ma swój identyfikator, czyli niepowtarzalny numer. Dysponując numerem działki, możliwe jest określenie kilku informacji, np. w którym województwie jest ona położona. Także dotarcie do numeru księgi wieczystej jest możliwe po numerze ewidencyjnym działki.

Identyfikator działki składa się z kilkunastu cyfr. Poszczególne człony (dwu- lub trzycyfrowe) to kody, np. województwa, powiatu w województwie i gminy w powiecie. Przykładowo kod województwa lubelskiego to 06, powiatu janowskiego 05, a miasta Modliborzyce 064. W efekcie początek numeru ewidencyjnego działki położonej na terenie miasta Modliborzyce będzie wyglądał następująco – 0605064.

Jak ustalić pełen numer ewidencyjny działki?

Ustalenie numeru ewidencyjnego działki nie jest czasochłonne i nie musi wiązać się z wizytami w urzędach – wystarczy skorzystać z serwisu internetowego Geoportal.gov.pl. Aby szybko dotrzeć do poszukiwanego identyfikatora, warto skorzystać ze szczegółowej instrukcji, która znajduje się na stronie Geoportal360.pl.

Odnalezienie numeru ewidencyjnego działki przez Internet to alternatywa dla wizyty w Starostwie Powiatowym i składania wniosku o ustalenie i udostępnienie takiej informacji.

Jak dotrzeć do księgi wieczystej, mając identyfikator działki?

Posiadając numer ewidencyjny działki, bez problemu można dotrzeć do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Aby to zrobić, również nie trzeba wychodzić z domu – wystarczy skorzystać z jednej z wyszukiwarek ksiąg wieczystych (np. Ksiegiwieczyste.pl).

Używając wyszukiwarki ksiąg wieczystych, wystarczy jedynie podać poprawny, pełen numer ewidencyjny działki, aby zapoznać się z treścią księgi oraz w razie potrzeby wydrukować ją. Warto przy tym pamiętać, że wydrukowany w ten sposób dokument nie jest dokumentem urzędowym.

Zdjęcie: Fotolia

Grupa Tipmedia
Podziel się: