Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:17

Fotowoltaika dla firm - co warto wiedzieć?

  • 17.07.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika dla firm - co warto wiedzieć?

Rosnące koszty energii elektrycznej obciążają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również firmy, które w efekcie tego zmuszone są do podnoszenia cen swoich usług i produktów. Rozwojowa firma, jeśli chce zwiększyć swoją niezależność i zaoferować konkurencyjne ceny swoim klientom, powinna pomyśleć o rozwiązaniach obniżających koszty. Takim rozwiązaniem jest inwestycja w fotowoltaikę dla firm

Czym jest fotowoltaika i jak to działa?

Fotowoltaika to pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca za pomocą zainstalowanych paneli słonecznych. Panele fotowoltaniczne to krzemowe płyty, które przechwytując fotony, wprawiają w ruch elektrony, w efekcie czego powstaje prąd stały, który w specjalnym inwenterze solarnym zostaje zamieniony na prąd zmienny i może z powodzeniem dostarczać energii do naszych urządzeń. Panele montowane są najczęściej na dachach od strony południowej, aby mogły przechwycić jak najwięcej energii ze słońca. 

Jakie korzyści daje fotowoltaika?

Zainstalowanie paneli fotowoltanicznych przynosi firmie szereg korzyści. Oto one:

1. Duże oszczędności w wydatkach za prąd.

Energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa. Jej ilość zależy od wielkości intalacji fotowoltanicznej. W zależności od tego, może ona pomagać w obniżaniu rachunków lub całkowicie pokrywać zapotrzebowanie firmy, a nawet produkować nadwyżki, które firma może sprzedawać do sieci energetycznej. Firmy, które zdecydowały się na takie rozwiązania najczęściej nie tylko oszczędzają, ale również zarabiają. 

2. Niezależność energetyczna

Pozyskując energię ze słońca, firma uniezależnia się energetycznie. W krajach zachodnich, a wkrótce i u nas będzie można magazynować wyprodukowaną przez panele fotowoltaniczne energię, co pozwoli ją wykorzystać w sytuacjach kryzysowych. Jest to ważne szczególnie w firmach produkcyjnych, które nie mogą sobie pozwolić na zatrzymanie linii produkcyjnej. 

3. Ochrona środowiska

Fotowoltaika jest przyjazna środowisku. Panele słoneczne nie produkują dymu, nie emitują do atmosfery CO2 i nie wytwarzają hałasu. Pracują cicho i zajmują niewiele miejsca. Z tego względu, w dobie wszechobecnego smogu, świadome firmy, którym zależy na dobrym wizerunku, coraz częściej inwestują w panele fotowoltaniczne. Są to nie tylko duże korporacje, ale i małe firmy. 

Inwestycja w fotowoltaikę - co mówi ustawa i jakie są koszty instalacji?

Inwestycja w fotowoltaikę jest kosztowna, ale przynosi realne korzyści i zwraca się po około 6-7 latach. Oznacza to, że panele, które pracują do 25 lat, już po kilku latach zaczną produkować zupełnie darmową energię. Koszty uzależnione są nie tylko od rozmiaru inwestycji, ale również użytych materiałów. Firmy, które chcą zainwestować w energię słoneczną, mogą ubiegać się o dofinansowania z Unii Europejskiej, preferencyjne kredyty oraz liczyć na ulgi w opodatkowaniu. Ponadto ustawa o OZE nakazuje zakładowi energetycznemu odkupienie od firmy wyprodukowane przez nią nadwyżki energii. Na rynku istnieją firmy zajmujące się nie tylko montażem paneli fotowoltanicznych, ale również świadczące kompleksowe usługi z tym związane, począwszy od projektu, poprzez montaż aż do monitoringu. Zakład energetyczny natomiast po zamontowaniu paneli wymienia istniejący licznik na nowy dwukierunkowy, by podłączyć instalację do sieci. 

Podjęcie decyzji przez firmę o zainstalowaniu fotowoltaiki będzie rozsądnym przedsięwzięciem, które pomoże ją rozwijać i zaprocentuje w przyszłości. Korzyści płynące z pozyskiwania energii słonecznej są niepodważalne, a zasoby energetyczne niewyczerpane. Zainwestuj już dziś i zacznij czerpać z darmowego źródła.

--- Artykuł sponsorowany ---