Uprawa grochu - czy się opłaca? Ceny skupu w województwie lubelskim

  • 12.07.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Uprawa grochu - czy się opłaca? Ceny skupu w województwie lubelskim
Groch siewny to roślina jadalna i pastewna, odgrywająca bardzo istotną rolę w płodozmianie (jako roślina przerywająca następstwo zbóż po sobie). Groch uprawiany jest zarówno na nasiona, jak i zbierany w postaci zielonki, zawiera dużo pełnowartościowego białka (ponad 20%) oraz witaminy i minerały. Ponadto groch jest stosunkowo łatwy w uprawie - ma niewielkie wymagania glebowe i dobrze znosi gorsze warunki atmosferyczne (np. przymrozki). Jakie rodzaje grochu siewnego uprawiane są najczęściej? Gdzie i w jakich cenach prowadzony jest skup nasion?

Uprawa grochu siewnego

Groch siewny to roślina jadalna i pastewna, co czyni z niej jedną z podstawowych w grupie roślin strączkowych. Groch siewny dzieli się umownie na dwie grupy, z których jedna to odmiany o większych wymaganiach glebowych (grochy jadalne i wykorzystywane w żywieniu zwierząt), a druga to odmiany o mniejszych wymaganiach glebowych (tzw. peluszki, przeznaczane przede wszystkim na paszę dla zwierząt gospodarskich). Roślinę uprawia się przede wszystkim na glebach mocnych, o obojętnym odczynie i uregulowanych stosunkach wodnych.

Groch wysiewa się wcześnie, już od połowy marca, a najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Groch konsumpcyjny dobrze znosi ujemne temperatury, kiełkuje w temperaturze kilku stopni Celsjusza (od 2 st.C), a wzrasta w temperaturze kilkunastu stopni. Z kolei wysokie wskazania termometrów oraz duża ilość słońca (w tym również duża liczba słonecznych godzin w ciągu dnia) mogą negatywnie wpłynąć na smak nasion i jakość plonów. Do obsiania jednego hektara ziemi należy użyć 150 - 300 kg nasion średnich i drobnych oraz 300 - 400 kg nasion dużych.

W zależności od rodzaju grochu i jakości gleby - groch wysiewa się rzędami w odległościach 10 - 30 cm od siebie i z zachowaniem około 5 cm odległości między roślinami w rzędzie. Niektóre odmiany należy wesprzeć odpowiednimi konstrukcjami/tyczkami, zakryć włókniną lub specjalną folią, a także zastosować środki ochronne (przeciwko najpopularniejszym szkodnikom oraz ptakom). Terminy zbiorów zależą od rodzaju grochu oraz warunków atmosferycznych, które mogą przyspieszać lub opóźniać wegetację roślin.

Rodzaje grochu siewnego

W Polsce uprawia się kilka rodzajów grochu siewnego.

Batuta

To jedna z najplenniejszych odmian grochu siewnego, odporny na wszelkie choroby grzybowe, z rzadko pękającymi strąkami i osypującymi się nasionami. Roślina ma białe kwiaty i żółte nasiona, zachowuje sztywność podczas kwitnienia i zbioru. Batuta jest ogólnoużytkowa i posiada wysoką zawartość białka (nawet 22% suchej masy nasiona).

Tarchalska

To plenna odmiana grochu siewnego, dająca wysoki i stabilny plon, charakteryzująca się wysoką odpornością na pękanie strąków i osypywanie nasion. To roślina wąskolistna, z białymi kwiatami i żółtymi nasionami. Tarchalska jest ogólnoużytkowa, nadaje się idealnie do celów konsumpcyjnych oraz na pasze.

Ezop

To groch siewny, bardzo odporny na różnego rodzaju choroby, a dzięki temu - dający średnio wysoki, ale stabilny plon. Ezop jest rośliną wąskolistną, z białymi kwiatami i wysoką zawartością białka w nasionach.

Zalety uprawy grochu

Groch siewny to roślina łatwa w uprawie, nie wymagająca wysokiej jakości gleb, średnio wrażliwa na warunki atmosferyczne i dająca spore plony z jednego hektara. Ponadto, dużą wartość w skupie mają również otręby i śruta grochowa, które są produktami ubocznymi przetwórstwa i są stosowane jako uzupełnienie diety dla bydła (otręby) oraz dodatek w paszy dla świń (śruta grochowa).

Agrol Szymański prowadzi skup grochu, sprawdź ofertę: http://agrol-szymanski.pl/skup-grochu.html

Skup grochu w województwie lubelskim

Skupem grochu na terenie województwa lubelskiego zajmuje się m.in. firma AGROL Szymański, która na lokalnym i krajowym rynku działa od ponad 25 lat. AGROL Szymański prowadzi skup: grochu konsumpcyjnego, śruty grochowej, otrębów grochowych oraz grochu obłuskanego. Firma dysponuje imponującymi powierzchniami magazynowymi, dzięki czemu jest w stanie kupować i przechowywać dowolne ilości towaru. Rolnikom oferuje konkurencyjne ceny za wszystkie rodzaje nasion oraz własny transport - groch odbierany jest bezpośrednio od Klientów, w umówionym wcześniej terminie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: