Plusy i minusy obróbki CNC

  • 18.05.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Plusy i minusy obróbki CNC
Coraz częściej stosuje się nowoczesną obróbkę typu CNC. Pod tym enigmatycznym skrótem ukryte jest pojęcie sterowania numerycznego.

W praktyce oznacza to, iż sterowanie maszyną zaprogramowaną typu CNC odbywa się przy użyciu komputera, a mówiąc ściślej – mikrokomputera. Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet – do najważniejszych zaliczamy automatyzację przemysłową. Niestety istnieje także kilka wad, które sprawiają, że warto rozważyć przysłowiowe za oraz przeciw.

Zalety CNC

Najważniejszą zaletą tego rodzaju obróbki jest zminimalizowanie błędu, który w przypadku metod tradycyjnych spowodowany był pierwiastkiem ludzkim. Błędy te wynikały najczęściej ze zmęczenia – nowa forma obrabiania przy użyciu automatyki charakteryzuje się zwiększoną precyzją, a co za tym idzie – powtarzalnością. Ponadto obróbka ręczna sprawiała, iż wiele materiałów ulegało zmarnowaniu w przeciwieństwie do działań obrabiarek typu CNC. Zaprogramowane urządzenia na podstawie projektu są w stanie wykonać elementy z zachowaniem szczegółów w maksymalnie krótkim czasie, co jest kolejnym walorem przemawiającym za tego typu wariantem. Przekłada się to w prosty sposób na wydajność, czyli innymi słowy – minimalizację kosztów i zwiększoną efektywność.

Budżet zasila ponadto redukcja etatów – maszyny wymagają co prawda nadzoru, ale jeden operator w zupełności wystarczy. W przypadku metod tradycyjnych zdarzało się, iż jedna maszyna była obsługiwana przez kilku operatorów.

 

Wady CNC

 

Obok licznych zalet technologii typu CNC nie sposób nie dostrzec kilku jej wad. Jedną z podstawowych jest fakt, iż tytułowy rodzaj obróbki nie nadaje się do kilku typów materiałów. Maszyny wykorzystywane są zazwyczaj do metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych. Aby odpowiednio spersonalizować urządzenie niezbędne okazuje się specjalistyczne oprogramowanie CNC - https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-oprogramowanie-c-287_34.html , które mówiąc delikatnie – nie należy do najtańszych. To kolejny minus obróbki CNC.

Następną wadą jest ograniczone pole obróbki urządzenia – w wielu przypadkach ogranicza to działanie maszyny, co także może nas narazić na dodatkowe koszta. Podsumowując – wad jest znacznie mniej, dlatego z powodzeniem warto inwestować w obrabiarki CNC bez względu na rodzaj branży w jakiej funkcjonuje nasze przedsiębiorstwo.

Artykuło powstał dzięki EBMiA.pl oferujący sterowniki programowalne PLC do maszyn CNC - https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: