24h w “akwarium” - a jaka była Twoja pierwsza praca?

  • 14.05.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
24h w “akwarium” - a jaka była Twoja pierwsza praca?
Zdecydowana większość z nas swoją pierwszą pracę podejmowała dość przypadkowo, a już na pewno nie zgodnie z wykształceniem. Młodzi ludzie często zatrudniają się w sklepach, lokalach gastronomicznych czy… ochronie. Jednak, choć niektórym ten ostatni zawód może kojarzyć się z przeszkolonym bodyguardem, bez odpowiednich umiejętności i wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego, czekać na nas może przechadzanie się wzdłuż kas w supermarkecie. A nawet 24h w “akwarium”, jak nazywana bywa niekiedy portiernia czy “budka” ochroniarska. Na czym naprawdę polega praca ochroniarza i jak jej szukać?

Stróż, konwojent czy bodyguard? Kim chciałbyś zostać?

Nie figurujesz na odpowiedniej liście, prowadzonej przez Komendanta Głównego Policji? Twoja praca prawdopodobnie zakładać będzie obowiązki najczęściej przypisywane stróżom, np. na budowie czy osiedlu strzeżonym. Możesz też spróbować swoich sił jako ochroniarz w sklepie, np. supermarkecie. Praca taka najczęściej nie należy do szczególnie niebezpiecznych, jednak odrobina tężyzny fizycznej może Ci ją ułatwić, choćby dzięki temu, że wzbudza ona respekt. Ale jeśli nie bywasz regularnie na siłowni i nie trenujesz żadnych sztuk walki, nie stoisz wcale na straconej pozycji. Twoja posada może opierać się jednak na dość jednostajnych i mało emocjonujących czynnościach, np. zamiast łapać złodziei będziesz zajmować się raczej weryfikacją osób chcących wejść na pilnowany przez Ciebie teren. Pracę w Zamościu najłatwiej znaleźć przez agencję, jednak może ona być dość słabo płatna, np. ok. 7zł brutto/h. Wolisz profesję pełną wyzwań i celujesz w wyższe stawki? Rozwiązaniem dla Ciebie może być ubieganie się o wpis na właściwą listę!

Licencja na… ochranianie. Jak dostać się na listę?

Do końca 2013 roku wykwalifikowani ochroniarze legitymowali się licencją, którą uzyskiwało się po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Obecnie ich rejestr prowadzony jest przez Komendanta Głównego Policji na dwóch listach, kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Jeżeli chcemy, aby znalazło się tam również nasze nazwisko, musimy spełnić szereg wymagań, szczegółowo wymienionych na oficjalnej stronie Komendy Głównej Policji. Należą do nich między innymi potwierdzona orzeczeniami lekarskimi zdolność fizyczna i psychiczna do wykonywania tego typu pracy, a także brak toczących się przeciwko kandydatowi postępowań karnych czy wydanych wyroków za przestępstwo umyślne. Przyszły wykwalifikowany ochroniarz musi również posiadać wiedzę w zakresie przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia, a także przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie samoobrony, technik interwencyjnych oraz wyszkolenia strzeleckiego. Dzięki spełnieniu wszystkich warunków osoba taka ma szansę na otrzymanie zatrudnienia w placówkach rządowych, na masowych eventach, jako osobisty ochroniarz czy, zwykle po kilku latach pracy, jako konwojent przewożący duże sumy pieniędzy bądź cenne przedmioty.

Praca ochroniarza ma więc różne oblicza. Od naszych predyspozycji i kwalifikacji zależy, którą drogą możemy się kierować. Uważasz, że to kariera dla Ciebie? Szukasz pracy w Zamościu? Sprawdź oferty na https://www.gowork.pl/praca/zamosc;l i wybierz najlepszą dla siebie!

Grupa Tipmedia
Podziel się: