Okna plastikowe czy drewniane - co wybrać?

  • 15.04.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Okna plastikowe czy drewniane - co wybrać?
Okna i ich zakup to decyzja na długie lata pociągająca za sobą szereg istotnych konsekwencji, dlatego wybór powinien być zawsze gruntownie przemyślany i poparty konkretną wiedzą. Nie da się jednak ukryć, że zadanie nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, że na rynku dostępna jest stolarka okienna różniąca się nie tylko materiałem, z jakiego jest wykonana, ale również parametrami. Do jednej z popularniejszych obecnie opcji należą okna plastikowe, które już dobre kilkanaście lat temu zaczęły z powodzeniem wypierać tradycyjne modele drewniane. Dlaczego tak się stało i czy jest to słuszne? Odpowiedzi na to i inne pytania dostarcza poniższy tekst.

Okna plastikowe – ogólna charakterystyka

Okna plastikowe, znane również pod terminami okna PCV lub okna PVC, wykonane są z polichlorku winylu. Materiał ten cechuje szereg wyjątkowych właściwości, z których kluczowa dla produktu końcowego jest podatność na obróbkę cieplną. Podgrzany do wysokiej temperatury, polichlorek winylu staje się bardzo elastyczny i może by formowany w dowolne kształty. Następnie, po ostygnięciu, nabiera dużej twardości, co czyni okna plastikowe trwałymi i wytrzymałymi.

Ponadto, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik barwienia, stolarka PCV dostępna jest w praktycznie nieograniczonym zróżnicowaniu kolorów i odcieni. Pozwala to z łatwością dopasować ją do każdego projektu architektonicznego, w tym minimalistycznego budownictwa nowoczesnego, a także domów tradycyjnych oraz zabytkowych dworków.

Walory użytkowe okien z PCV

Okna plastikowe cenione są za korzystny stosunek ceny do jakości. Koszty ich zakupu są znacznie niższe od odpowiedników drewnianych lub aluminiowych, a parametrami użytkowymi z powodzeniem im dorównują, a w niektórych wypadkach nawet je przewyższają.

Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod produkcji, okna plastikowe doskonale zdają egzamin w tak popularnym obecnie budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Wyposażone w dodatkowe komory izolacyjne profile oraz pakiety wieloszybowe oddzielone wypełnioną argonem przestrzenią sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła może wynosić nawet 0,8.

Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, cecha ta sprawia, że, oczywiście przy fachowym montażu oraz ociepleniu całego budynku, straty ciepła są minimalne, a zakup stolarki otworowej szybko się zwraca pod postacią niższych kosztów eksploatacji wnętrz. Ponadto, odpowiednio dobrane okna plastikowe nie tylko chronią pomieszczenia przed wychłodzeniem, ale również przed nadmiernym nagrzewaniem oraz napływającymi z zewnątrz zanieczyszczeniami. Jest to szczególnie istotne w dużych miastach, których mieszkańcy nieustannie borykają się z problemem smogu.

Okna plastikowe czy drewniane

Zwolennicy przyjaznego środowisku trybu życia często wyrażają obiekcje w stosunku do stolarki PCV, obawiając się, że jej eksploatacja oraz produkcja może stanowić duże obciążenie dla ekosystemu. Trudno jednak o bardziej mylną opinią. Okna plastikowe są niemal w 100% biodegradowalne, a ich wytworzenie pociąga za sobą dużo mniejsze szkody niż ma to miejsce w przypadku stolarki drewnianej.

Ponadto, są one znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. Polichlorek winylu jest w pełni odporny na działanie niszczących czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych oraz biologicznych, co sprawia, że praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych. Cała pielęgnacja sprowadza się do czyszczenia szyb i profili za pomocą któregoś z ogólnodostępnych środków, a nawet wody z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. Należy jedynie uważać, aby nie zarysować powierzchni, czego można łatwo uniknąć stosując delikatną ściereczkę z mikrofibry, bawełnianą, a nawet zwykły ręcznik papierowy.

Dla porównania okna drewniane muszą być nie tylko regularnie myte, ale również konserwowane. Wiąże się to koniecznością usuwania starej powłoki lakierniczej i aplikowania nowej, co jest nie tylko kosztowne, ale też czasochłonne i problematyczne, ponieważ wymusza ograniczenia w użytkowaniu danego pomieszczenia. Podsumowując, okna plastikowe wydają się obecnie znacznie lepszym wyborem od drewnianych i to zarówno uwzględniając kwestie ekonomiczne, użytkowe, estetyczne, jak ekologiczne.

Grupa Tipmedia
Podziel się: