Ubezpieczenie turystyczne - ile kosztuje, co obejmuje?

  • 12.04.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie turystyczne - ile kosztuje, co obejmuje?
Każda osoba wyjeżdżająca na wakacje potrzebuje odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej – nie ma znaczenia, czy spędza urlop w kraju, czy za granicą. Głównym zadaniem polisy jest chronić jej właściciela przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Choroba, wypadek, kradzież bagażu, opóźnienie lotu – to może przydarzyć się każdemu z nas.

Świadomość mieszkańców Zamościa w obszarze ubezpieczeń turystycznych rośnie, jednak wciąż jest niewystarczająca – zwłaszcza w odniesieniu do ubezpieczeń na wyjazdy krajowe. Główną przesłanką przemawiającą na korzyść polis podróżnych są wysokie koszty leczenia za granicą. W Polsce co prawda leczymy się na NFZ, ale bez polisy nie mamy co liczyć na odszkodowanie, np. w razie nieszczęśliwego wypadku. Ponadto ubezpieczenie turystyczne gwarantuje ochronę w sytuacji, gdy to my spowodujemy szkodę osobie trzeciej – zostaje ona zlikwidowana z OC w życiu prywatnym.

 

Ubezpieczenie turystyczne – jaki to koszt?

 

Wiele osób rezygnuje z zakupu polisy podróżnej w obawie przed wysokimi wydatkami. Zaporowe ceny ubezpieczeń turystycznych to mit, który należy odłożyć do lamusa. Dobre ubezpieczenie podróżne online na wakacyjnapolisa.pl można nabyć za bardzo rozsądne pieniądze – stawka za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej zaczyna się od kilku złotych.

 

Przykładowo polisa na tygodniowy pobyt w Chorwacji (wypoczynek i zwiedzanie) kosztuje od ok. 20 zł do 142 zł. Za polisę na 10-dniowe wczasy w Tunezji (również wypoczynek i zwiedzanie) zapłacimy ok. 29 zł w najtańszym wariancie i 203 zł w najdroższym. Biorąc pod uwagę koszty zorganizowania wyjazdu i leczenia za granicą, jest to zaledwie niewielki ułamek wydatków. Należy nadmienić, iż polisy na wyjazdy krajowe są średnio o połowę tańsze.

 

Polisa turystyczna – zakres ochrony ubezpieczeniowej

 

Wybór polisy turystycznej jest podyktowany indywidualnymi przesłankami uwarunkowanymi m.in. kierunkiem turystycznym, charakterem wyjazdu, stanem zdrowia i wiekiem osoby ubezpieczającej się itp. Trzon solidnej polisy powinny tworzyć ubezpieczenia: kosztów leczenia i transportu medycznego, NNW, OC w życiu prywatnym i bagażu.

 

Dodatkowo zakres ochrony można poszerzyć m.in. o ubezpieczenie chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka, ciąży, sprzętu sportowego etc. Bardzo ważna jest wysokość sum gwarantowanych poszczególnych ubezpieczeń – zbyt niskie nie pokryją całości wydatków, co skutkuje koniecznością dopłacania z własnej kieszeni. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zawarte są zasady korzystania z polisy, a także definicje pojęć ubezpieczeniowych i katalog wykluczeń z ochrony ubezpieczeniowej.

 

Czy EKUZ wystarczy?

 

Polisy podróżne często porównywane są z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dwa różne rodzaje ochrony ubezpieczeniowej. EKUZ przysługuje co do zasady wszystkim osobom ubezpieczonym w NFZ. Wyrobienie karty nic nie kosztuje. Obowiązuje ona w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Zapewnia dostęp do podstawowych usług medycznych w publicznych placówkach służby zdrowia – nie jest gwarantem darmowych świadczeń (część z nich jest odpłatna w 100 proc. lub częściowo). Więcej przydatnych informacji o tym dokumencie znajduje się tu: https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/.

 

Optymalna ochrona – bezpieczne wakacje

 

Skutki różnych zdarzeń, których nie da się przewidzieć, mogą okazać się poważnym problemem i sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Stąd też optymalna ochrona jest nieodzowna – zakup polisy to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do wyjazdu, równie istotny co zakup biletów lotniczych i rezerwacja hotelu.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: