Strefa relaksu w biurze - jak ją urządzić?

  • 01.04.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Strefa relaksu w biurze - jak ją urządzić?
Pracujemy coraz ciężej i coraz dłużej. Dla wielu z nas 8 - godzinny dzień pracy stał się jedynie kwestią umowną. Stosunek czasu spędzanego w biurze, do chwil poświęcanych na życie domowe, z roku na rok przechyla szalę na korzyść tego pierwszego. Nie jest to zjawisko bynajmniej pozytywne, ale warto uczynić je bardziej znośnym. W tym celu warto wydzielić w przestrzeni biurowej miejsce sprzyjające relaksowi i pozwalające na chwilowe uwolnienie myśli od kolejnych projektów czy zbliżających się deadlinów. Aranżacja strefy rekreacyjnej w biurze nie jest jednak tak prozaiczna, jak się z pozoru wydaje. W artykule przedstawiamy zasady, którymi warto się kierować wydzielając takie miejsce z przestrzeni biurowej.

Kolor, tekstura, światło

Godziny spędzone przed monitorami komputerów znacznie nadwyrężają nasz wzrok. W biurowej strefie relaksu trzeba więc zadbać o barwy, które przyniosą ulgę zmęczonym oczom pracowników. Nie od dziś wiadomo, że wszelkie odcienie zielonego sprzyjają odpoczynkowi. Warto zastosować tę paletę nie tylko w obiciach mebli, kolorze ścian czy podłóg. Wprowadzenie do strefy relaksu roślin, które dodatkowo będą oczyszczały powietrze, jest jednym z najlepszych posunięć w kwestii aranżacji. Pamiętajmy jednak o tym, aby były to rośliny łatwe w utrzymaniu i mało wymagające.

Projektanci polecają również zadbanie o miękkie tkaniny, którymi pokryte są meble biurowe. Wrażenia sensoryczne są bardzo ważne w procesie wyciszenia, a miłe w dotyku faktury foteli czy poduch zachęcają do przeznaczenia choć kilku chwil na regenerację. Świetnym aspektem sprzyjającym odpoczynkowi jest naturalne światło słoneczne. Niestety w wielu przestrzeniach biurowych nie możemy sobie pozwolić na ten “luksus”. Zadbajmy wówczas o sztuczne oświetlenie, które będzie imitowało barwę dziennego.

Każdy mebel ma znaczenie

Strefa biurowego relaksu to nie tylko ściany i podłogi, ale również meble. W tym aspekcie należy kierować się zasadą “mniej znaczy więcej”. Mnogość form i kształtów zwykle pobudza nasz umysł do pracy i bynajmniej nie sprzyja wyciszeniu. Zdecydujmy się na meble biurowe o mniej zobowiązującym charakterze niż te, które znajdują się w miejscach przeznaczonych do pracy. Warto postawić na wygodne pufy i miękkie siedziska zamiast krzeseł. Pamiętajmy, że stoliki powinny być niższe i mieć lekkie formy. Niech przypominają bardziej te, do spotkań kawowych niż konferencyjnych. Inspiracją w tym temacie mogą być np. meble biurowe Wuteh, które poza standardowymi, oficjalnymi kolekcjami, oferują mniej zobowiązujące propozycje.

Pamiętajmy również, że takie wyposażenie to spora inwestycja. Warto zwrócić więc uwagę na jakość ich wykonania i gwarancję trwałości w użytkowaniu.

Meble biurowe, czyli dla każdego coś innego

Pomimo ustalenia ogólnych zasad aranżacji przestrzeni sprzyjającej relaksowi, musimy pamiętać, że każdy z nas odpoczywa inaczej. Niektórych wyciszają wspomniane w artykule naturalne barwy i miękkie tkaniny, innych - wręcz przeciwnie - ascetyczne wnętrza i proste formy. Zapewne nie trafimy w gusta każdego z pracowników, ale warto wziąć pod uwagę kwestie indywidualne. Tak, jak w wielu przypadkach sprawdza się rozwiązanie kompromisowe, tak również tu będzie ono miało swoje zastosowanie. Pomocny w urządzaniu biurowej strefy relaksu będzie więc, tak akcentowany w nowoczesnym wnętrzarstwie, umiar. Jeżeli zdecydujemy się na miękkie siedziska, zadbajmy, aby były w stonowanych barwach i wzorach. Stoliki o prostych lekkich formach nie będą męczyły wzroku, a minimalna ilość dodatków pozwoli skupić się na odpoczynku.

Wyścig w zdobywaniu kolejnych zleceń, realizowaniu projektów i zawieraniu kontraktów zdaje się nie mieć mety. Tak skonstruowany jest dzisiejszy świat biznesu i musimy znaleźć rozwiązania, które będą minimalizowały negatywne skutki takiego trybu pracy. Zaaranżowanie biurowej strefy relaksu to jeden ze sposobów pozwalających na regenerację, odpoczynek i co za tym idzie, zwiększenie tak cenionej obecnie efektywności.

Grupa Tipmedia
Podziel się: