Wiązanki pogrzebowe – jak wybierać dekoracje na grób bliskich?

  • 18.03.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Wiązanki pogrzebowe – jak wybierać dekoracje na grób bliskich?
Ceremonia pogrzebowa, by pozwalała oddać należytą cześć zmarłemu, wymaga odpowiedniej oprawy. Jednym z nieodłącznych elementów okazują się między innymi właściwie dostosowane kwiaty. Jak wybrać idealne wiązanki? Czym się kierować podczas zakupu roślin i czy patrzeć na ich symbolikę? Wszystkiego dowiesz się, czytając dalsze fragmenty.

Zgodnie ze zwyczajem

Pogrzeb to jedna z uroczystości, na którą zawsze wymagane są kwiaty i bez pokaźnego bukietu w dłoni nie ma co się pokazywać. Oczywiście w całym wydarzeniu, jakim jest pochówek bliskiego nie chodzi o kwestie czysto materialne, jednak nie zapominajmy, że nawet tak prosty element jak wiązanka pogrzebowa stanowią ważną część tradycji. Kwiaty wypada mieć ze sobą z grzeczności, poszanowania zmarłej osoby, czy podkreślenia nietuzinkowej ceremonii. Niezbędne jest natomiast zapoznanie się z kwiatowym savoir vivre, aby wiedzieć, jakie gatunki są mile widziane. W przypadku omawianego tu pogrzebu najlepszym wariantem okazują się właśnie tytułowe wiązanki, które dobrze aby były robione raczej z jednego, wybranego typu kwiatów przeznaczonych głównie do ozdabiania grobów. Specjaliści tacy jak przykładowo znana i rekomendowana marka Jakubisiak, która na rynku usług funeralnych prężnie działa od kilkunastu lat, przedstawia w swej ofercie opcję profesjonalnego skomponowania bukietu w postaci tradycyjnej wiązanki pogrzebowej oraz jej dostarczenie na terenie całej Warszawy i w najbliższych okolicach stolicy.

Ważne przesłanie

Jak już wspomnieliśmy wyżej, każdy kwiat niesie ze sobą pewną symbolikę. Może wydawać się to w pewnym sensie starodawnym zabobonem, czy stereotypowym myśleniem, ale nadal w wielu krajach, w tym także i w Polsce, przywiązuje się do znaczenia określonych gatunków roślin olbrzymią wagę. Najbardziej „płaczliwe” gatunki, które wzbudzają rozpacz, ale też symbolizują śmierć, a przez to i zarazem wieczność to chryzantemy, doskonale nam znane z dnia Wszystkich Świętych, kiedy przepiękne kolorowe rośliny tego rodzaju zakupujemy na groby krewnych. Na uroczystości pogrzebowe jak najbardziej chryzantemy również okażą się trafnym wyborem. Podobnie elegancko wypadniemy, przynosząc na ostatnie pożegnanie bliskiego bukiet lilii – nie musi być wyjątkowo okazały. Nawet malutki, zgrabny wieniec z tymi kwiatami symbolizuje czystość, niewinność, współczucie. Ponadto, lilie „trzymają się” dość długo, więc jest to dobre rozwiązanie chociażby ze względów czysto praktycznych. Jeszcze inną propozycją są mieczyki i goździki. Te pierwsze są wyrazem szczerości, z kolei te drugie wręczane są na wieczną pamiątkę. Na wszelkie okazje, od stuleci uchodząc za kwiaty uniwersalne, pasują też roże. Czerwone świadczą o miłości, białe o niewinności, zaś różowe to szacunek.

Grupa Tipmedia
Podziel się: